درمان تیر کشیدن دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

روش های خانگی درمان تیر کشیدن دندان

اگر دچار دندان درد و تیر کشیدن آن شدید و دسترسی به دندانپزشک نداشتید می توانید از یک سری روش ها و تکنیک ها برای درمان فوری و موقت و تسکین درد استفاده کنید. این درمان های خانگی سریعترین راه حل رفع تیر کشیدن دندان محسوب می شوند و به شما کمک می کنند تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید درد کمتری را تحمل کنید. در ادامه این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان چند روش خانگی برای درمان تیر کشیدن دندان خدمت شما معرفی خواهیم کرد :

استفاده از کمپرس سرد یا گرم

استفاده از کمپرس یخ و انتقال سرما به دندان باعث برطرف شدن درد می شود. اگر دندان شما تیر می کشد و دسترسی به دندانپزشک ندارید، می توانید یک کیسه پارچه ای یا پلاستیکی را با تکه های یخ پر نموده و بر روی گونه خود در محل دندان مورد نظر قرار دهید. دقت کنید که یخ نباید مستقیما بر روی دندان قرار بگیرد زیرا تاثیر معکوس خواهد داشت و باعث تشدید درد می شود. در صورت التهاب مغز دندان، گرما به تسکین درد کمک می کند. اگر با استفاده از کمپرس سرد دردتان افزایش یافت، از کمپرس گرم به جای آن استفاده کنید.

استفاده از روغن میخک

استفاده از میخک به عنوان یک درمان سنتی برای بی حسی اعصاب می تواند تا حد زیادی دندان درد شما را برطرف کند. میخک حاوی ماده بی حسی طبیعی به نام اوژنول است که با قرار دادن تکه ها و یا روغن آن بر روی دندان به سرعت عمل می کند. روغن میخک را می توانید از داروخانه ها و یا عطاری ها تهیه کنید.

شستشو با آب و نمک

غرغره کردن آب نمک یکی از درمان های خانگی و فوری برای تسکین دندان درد محسوب می شود. زمانی که دندان شما تیر می کشد و نمی توانید مانع آن شوید، کمی نمک را با مقداری آب ولرم مخلوط نموده و آن را غرغره کنید تا آب نمک با دندان مورد نظر ارتباط پیدا کند. این عمل را چندین بار تکرار کنید تا درد شما تسکین پیدا کند.

استفاده از ژل یا اسپری بی حسی

از دیگر روش های برطرف کردن تیر کشیدن دندان ناشی از پوسیدگی، می توان به استفاده از بی حسی های موضعی اشاره نمود. شما می توانید از ژل های مخصوص و یا اسپری های حاوی ماده های بی حسی، درد دندان خود را به صورت موقت از بین ببرید. این بی حسی ها باید به صورت مستقیم بر روی دندان مورد نظر قرار بگیرند تا تاثیر خود را بگذارند.

مصرف داروهای مسکن

استفاده از داروها و قرص های مسکن مانند آسپرین، ایبوپروفن و … می توانند به طور موثر و سریع تیر کشیدن دندان و دردهای آن را برطرف سازند. بهتر است داروهایی را مصرف کنید که عوارض جانبی کمتری داشته باشند و برای شما حساسیت زا محسوب نگردند.

درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال | بهترین دندانپزشک اصفهان

دلایل تیر کشیدن دندان

دلایل مختلفی برای تیر کشیدن دندان وجود دارد که یکی از اصلی ترین آنها پوسیدگی دندان است. زمانی که دندان شما به هر دلیلی پوسیده می شود، راه نفوذ مواد غذایی، باکتری ها، آب و هوا به بافت داخل دندان (پالپ) باز شده و ریشه یا همان عصب دندان تحریک می شود. در نتیجه دندان تیر می کشد و احساس درد ایجاد می گردد. از دیگر دلایل تیر کشیدن دندان می توان به عفونت لثه، حساسیت به مواد غذایی سرد، گرم و اسیدی، دندان قروچه، آسیب دیدن دندان در اثر ضربه و … اشاره نمود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

تفاوت تیر کشیدن دندان با درد دندان

در زمان تیر کشیدن دندان شما یک درد ناگهانی را حس می کنید که برای چند لحظه ایجاد شده و می گذرد. ممکن است در طول روز چندین بار این اتفاق رخ دهد. درد ناشی از تیر کشیدن مانند درد فرو رفتن سوزن در قسمتی از بدن می باشد و از شدت و سوزش خاصی برخوردار است. اما درد دندان در اکثر اوقات به صورت مداوم می باشد و حالتی فشاری دارد.

تاثیر غذاهای سرد و یا گرم بر تیر کشیدن دندان

افرادی که دارای دندان های پوسیده و یا آسیب دیده هستند، در برابر مواد غذایی و یا نوشیدنی های سرد یا داغ حساس می باشند. این سرما و گرما به خاطر پوسیدگی وارد بخش داخلی دندان شده و ریشه را تحت تاثیر قرار می دهند. در نتیجه دندان تیر می کشد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

رهایی از تکه‌های گیر کرده غذا در بین دندان ها

ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

عوارض و درمان تروما

2 Thoughts to “درمان تیر کشیدن دندان”

  1. دندان هم نسبت به سرما و گرما حساسیت نشون میداد که برای درمان رفتم پیش دکتر مکانیک

    1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

Leave a Comment