درمان دندان های کج شده | بهترین ایمپلنت اصفهان

آشنایی با روشهای درمان دندان های کج شده

کج شدن دندان ها یکی از معضلاتی که می‌تواند برای دندان های بعضی افراد به وجود آید. این موضوع می‌تواند در چهره و لبخند شما تاثیر گذار باشد و گاهی زندگی اجتماعی، زیبایی ظاهری، طرح لبخند و اعتماد به نفس شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. امروزه راه هایی برای صدف کردن دندان های کج شده با علم دندانپزشکی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک نماید تا دندان های صاف، ردیف و یکدست داشته باشید، پس جای نگرانی نیست. در این مقاله از سایت دکتر مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان می خواهیم در رابطه با علل کج شدن دندان و روش های ترمیم، اصلاح و درمان دندان های کج شده مطالب کافی و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

درمان، ترمیم و اصلاح دندان های کج شده چگونه است؟

در ابتدا اگر می‌خواهید که دندان های صاف داشته باشید. باید تن به درمان های ارتودنسی بدهید. شاید تا بحال درباره این روش درمانی چیزهای زیادی شنیدید و یا در اطرافتان افراد زیادی را دیدید که از این روش استفاده می کنند. اما باید بدانید که تجربه شخصی چیز دیگری است. و شاید نوع ارتودنسی که به تشخیص دندانپزشک برای شما مناسب است. با انواعی که تا بحال دیدید متفاوت باشد و یا درمان دیگری برای شما مناسب باشد. پس تا به دندانپزشک و متخصص ارتودنسی مراجعه نکرده اید، هیچ تصمیمی نگیرید.
زمانیکه شما به دندانپزشک مراجعه می‌کنید. مورد ارزیابی های متخصص ارتودنسی قرار خواهید گرفت و بسته به شدت دندان های کج و میزان آسیب به آن ها و سن شما، مناسب ترین روش به شما پیشنهاد داده می‌شود.

مطلب پیشنهادی : علل وجود دیپ بایت

روش های ترمیم کج و کولگی و یا روی هم رفتگی دندان ها

بریس ها: شاید اولین راه درمانی برای صاف کردن دندان های کج، بریس ها باشند. بسته به شدت کج بودن دندان ها و تعداد دندان های درگیر شده به این موضوع و علاوه بر آن جوابدهی دندان های شما به این روش، معمولا مدت زمان لازم برای داشتن این بریس ها ۲ تا ۳ سال است که باید به طور دائم از این روش استفاده کنید. اما شاید برای شما این مدت زمان داشتن بریس کمی ناراحت کننده باشد. اگر تصور می‌کنید تنها یک نوع بریس وجود دارد و آن هم روی دندان های شما قرار گرفته به طوری هر کسی در اولین ملاقات با شما می‌تواند متوجه آن شود، اشتباه میکنید! بریس های ارتودنسی دارای تنوع بالایی هستند به گونه ای که حتی انواعی از آن ها قابل مشاهده برای کسی نیست. در ادامه انواع بریس های ارتودنسی را معرفی می‌کنیم.

بریس های دندانی برای رفع کجی دندان

بریس های فلزی

یکی از قدیمی ترین انواع بریس، بریس های فلزی هستند که البته با گذشت زمان دچار تغییرات زیادی شده اند. این نوع بریس شامل اجزایی مانند: براکت ها، بند و سیم های انعطاف پذیرند؛ البته گاهی به تشخیص متخصص ارتودنسی، جزو دیگری نیز به این بریس ها اضافه می‌شود که به آن هدگیر می گویند. و این وسیله زمانی به بریس های فلزی اضافه می‌شود. که شدت انحراف و کج شدن دندان های شما زیاد باشد.

بریس های سرامیکی

این نوع از بریس ها، شفاف هستند و تنها سیم های اتصال دهنده و قوس دار آن ها به وضوح مشاهده می‌شوند. دقت نمایید که این نوع بریس ها می‌توانند در رنگ های مختلفی به کار روند و این جنبه زیبایی را برای این نوع بریس ها ایجاد نماید و معمولا گزینه انتخابی نوجوان و جوان ها است. البته بریس سرامیکی ممکن است در طول زمان تغییر رنگ دهد و لکه دار شوند. و امکان شکستن این نوع بریس ها بالا است.

بریس های نامرئی

نوع دیگری از بریس ها، بریس نامرئی است که معمولا مورد انتخاب بزرگسالان قرار می‌گیرد. درمان با این بریس ها به گونه ای منحصر بفرد است. زیرا این بریس ها باید متناسب با اندازه فک و دندان ها می سازند. و ماهیانه باید دوباره تعویض گردد. این نوع بریس ها در درمان دندان های کج که میزان کج شدگی و انحراف آن ها بالا است توصیه نمی‌شود. و همچنین مدت زمان درمان با این نوع بریس ها نسبت به بریس های فلزی بالا تر است.

علل وجود دیپ بایت | بهترین ایمپلنت اصفهان

بریس های لینگوال

بریس های لینگوال را می‌توان ترکیبی از دو بریس نامرئی و فلزی دانست. زیرا این بریس ها به دلیل اینکه در بخش پشتی دندان ها قرار میگرند قابل مشاهده نیستند. و البته به دلیل جنس فلزی و البته به کار گیری ابزارهای بریس فلزی، می‌توان آن ها را مشابه با بریس های فلزی دانست. این نوع بریس دارای برتری های زیادی نسبت به دیگر بریس ها دارد. درمان این نوع بریس، می‌تواند به اندازه مدت زمان درمان با بریس های فلزی باشد. و مناسب با میزان کج بودن های شدید دندان و هم میتواند غیرقابل مشاهده باشد. این دو ویژگی با هم باعث منحصربفرد شدن این نوع ارتودنسی است.

عمل جراحی برای درمان سریع دندان های کج 

اگر درمان هایی با مدت زمان طولانی برای شما عذاب آور هستند. و تحمل بریس های ارتودنسی برای شما کار سختی است. می‌توانید با عمل جراحی دندان های خود در کمترین زمان صاف و مرتب کنید. البته با توجه به شرایط و میزان و شدن دندان های کج شما، متخصص می‌تواند از بین دو نوع جراحی یک مورد را برای شما انتخاب نماید:

جراحی جزئی

این جراحی بسیار ساده بوده و در آن استخوان های فرم و لثه شما اصلاح می‎شوند تا دندان ها حالت طبیعی خود را بگیرند.

جراحی ارتوگناتیک

اگر شدت کج شدگی دندان های شما زیاد باشد. متخصص برای درمان شما از این نوع عمل جراحی استفاده می‌نماید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

علل کج شدن دندان ها و راه های پیشگیری از آن

برای پیشگیری از کج شدگی دندان؛ باید علل اصلی این عارضه را بشناسیم، سپس در جهت پیشگیری از وقوع عارضه کج شدگی دندان، از این موارد جلوگیری نماییم.دلایل مختلفی برای کج شدن دندان وجود دارد که می توانید به ترتیب اولویت از مهم ترین عامل کج شدگی دندان، به صورت زیر دسته بندی نماییم:

  • عوامل وراثتی
  • مکیدن انگشتان در کودگی بیشتر اوقات شبانه روز
  • مکیدن شدید پستانک و انگشتان در سنین ۱ تا ۳ سالگی توسط کودک
  • بزرگ بودن سایز دندان ها از اندازه فک، به دلیل مسائل ارثی
  • تغییر جهت دندان ها به دلیل جراحات و ضربات فیزیکی
  • رشد نامناسب دندان عقل و عدم پیگیری و درمان آن
  • وجود فضای خالی بین دندان ها به مدت طولانی: موجب کاهش فشار بین دو دندان و کج شدن دندان ها به سمت جای خالی می شود.
  • در برخی موارد عدم تخصص کافی دندانپزشکان و اشتباهات آنها در دیگر خدمات دندانپزشکی، باعث کج شدن دندان ها می شود.

کج بودن دندان ها واقعا بر ظاهر، طرح لبخند و حتی در طولانی مدت بر سلامت و بهداشت دهان و دندان اثر منفی می گذارند. و ممکن است باعث لق شدن دندان نیز شود. در نتیجه در رفع آن کوتاهی نکنید. خدمات دندان پزشکی مانند ارتودنسی، جراحی و حتی در برخی مواقع کامپوزیت و لمینت برای دندان های کج نیز می تواند شما را در رفع این معضل کمک کند. سلامت دهان و دندان از مهم ترین موارد در بهداشت فردی است و پیشنهاد می کنیم حتما این مورد را مورد نظر داشته باشید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

تکنیک‌های بازسازی استخوان فک

انواع ایمپلنت بر اساس کشور سازنده

ایمپلنت ها بر اساس نوع جراحی

Leave a Comment