بهترین دندانپزشک اصفهان درمان ریشه
درمان ریشه به معنای خارج کردن عصب یک دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال است. و در آخر نیز جهت ممانعت از ورود میکروب و باکتری به عصب دندان باید دندان را پر کنند. درمان ریشه به این جهت انجام می شود که دندان را هرچند بدون عصب زنده داخل دهان داشته باشیم و در کنار آن نیز در زمان خوردن درد نداشته باشیم. همچنین باقی ماندن دندان داخل دهان باعث حفظ زیبایی و ظاهر بیمار نیز می گردد. درمان ریشه دندان معمولاً نیازمند یک یا دو جلسه ملاقات با پزشک می باشد، اما در بعضی موارد ممکن است به علت سختی کار یک جلسه دیگر نیز به دوره درمان ریشه دندان اضافه شود.

درمان ریشه چیست؟

ممکن است دندان‌پزشک شما به شما گفته باشد که دندان شما نیاز به درمان ریشه دارد. این قضیه ممکن است شما را ابتدا نگران کرده است یا به وحشت انداخته است. درمان ریشه یا همان چیزی که عوام به آن عصب‌کشی می‌گویند درمانی است که بر روی ریشه‌های دندان شما انجام می‌شود و با خارج کردن بافت دندانی عفونی، آسیب‌دیده و غیرقابل‌برگشت از داخل تاج و کانال‌های ریشه‌های دندان‌ها و ایجاد یک سد محکم، سلامت فضای استخوان دور ریشه‌های دندان را تأمین می‌کند.

درمان ریشه برای چیست؟

وقتی در یک دندان پوسیدگی پیشروی پیدا می‌کند یا به دنبال ضربه شدید واردشده به دندان یا شکستگی دندان عفونی می‌شود، تنها راه نجات دندان و جلوگیری از کشیده شدن دندان در حال حاضر به‌طور قطعی با موفقیت خیلی بالا ریشه درمانی(عصب کشی) است.

موفقیت درمان ریشه‌چه قدر است؟

درمان ریشهٔ کلاسیک موفقیت بسیار بالایی دارد و تقریباً بیش از 95 درصد موارد موفقیت‌آمیز است. از این نظر این درمان بسیار درمان موفقیت‌آمیزی است که بسیار در حفظ عملکرد طبیعی دندان‌ها سابقهٔ خوبی دارد.

در جریان درمان ریشه (عصب‌کشی) چه‌کاری صورت می‌گیرد؟

در درمان ریشه به‌طور خلاصه کانال‌هایی که در داخل ریشه‌های دندان‌ها وجود دارد پاک‌سازی و بعد آماده‌سازی می‌شود. این آماده‌سازی با خارج کردن بافت‌های عفونی و برداشت میزان معقولی از بافت عاج داخل ریشه‌ها با ابزارهای دستی و برقی پیشرفتهٔ خاصی صورت می‌گیرد. در عین خال از شست‌وشو دهنده‌های شیمیایی خاص برای پاک‌سازی و عاری از میکروب کردن محیط به‌تناوب استفاده می‌شود.

برای جلوگیری از نفوذ آلودگی و میکروب به داخل کانال‌ها در حین کار و برای بعد از درمان تمهیدات خاصی به کار می‌رود. داخل کانال‌های ریشه در طول استاندارد خاصی انجام می‌شود.

بعد داخل کانال‌های ریشه در مراحل پایانی با مواد مخصوصی پر می‌شود. این پرکردگی داخل ریشه سد محکمی در برابر آلودگی و میکروب برای نفوذ به داخل کانال‌های ریشه فراهم می‌کند.

توجه کنید که بیشتر این مراحل بدون دیدن همهٔ طول کانال با صرف اتکا به دانش، تجربه، دستگاه‌های پیشرفته و رادیوگرافی صورت می‌گیرد. ازاین‌جهت ریشه‌درمانی کاری پیچیده و حساس تلقی می‌شود.

بعد از درمان  ریشه‌ چه مرحله‌ای باید طی کنیم؟

بعد از اتمام کار درمان ریشه(عصب‌کشی) دندان باید با یک مادهٔ دائمی پر شود و در صورت نیاز روکش هم صورت گیرد. فاصلهٔ درمان ریشه و پر کردن نباید خیلی طولانی شود و در حالت عادی حدوداً بیشتر از دو هفته طول نکشد.

این درمان به طور عمومی درمان دردناکی نیست. چراکه تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. وقتی بی‌حسی دندان شما کامل باشد، شما به‌هیچ‌وجه دردی را احساس نخواهید کرد. بعد از درمان ریشه درجاتی از درد طبیعی است. به‌ندرت بعضی افراد ممکن است درد شدیدی بعد از درمان ریشه تجربه کنند ولی تعداد افرادی که این حالت را تجربه می‌کنند زیاد نیست.آیا درمان ریشه درد دارد؟

برای درمان  ریشه به چه کسانی مراجعه کنیم؟

طبیعی است که این درمان  با بهترین کیفیت را می‌توانید نزد متخصص درمان ریشه که اندودنتیست هم نامیده می‌شود انجام دهید. دندان‌پزشکان عمومی هم بسیاری از موارد این درمان را برای شما انجام می‌دهند. در موارد پیچیده و دشوار اما نیاز به مراجعه به متخصص درمان ریشه‌دارید.

از کجا بفهمیم که دندانمان درمان ریشه (عصب‌کشی) نیاز دارد؟

تشخیص دقیق این مسئله با دندان‌پزشک است ولی درصورتی‌که درد دندان خودبه‌خود دارید، درد نبض‌دار شدید دارید و شما احتمالاً نیاز به درمان ریشه‌دارید. به‌علاوه معاینه، تست، مشاهده رادیوگرافی و سابقهٔ علائم شما می‌تواند در تشخیص نیاز یا عدم نیاز به این درمان برای دندان‌پزشک کمک‌کننده باشد.همه ی دندان های نیازمند درمان(عصب کشی) درد ندارند.


خانم دکتر ندا مکانیک

دندانپزشک اطفال و زیبایی

ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی

برای آشنایی بیشتر و ارتباط به بخش تماس با ما سایت مراجعه کنید.

۸ Thoughts to “درمان ریشه”

 1. برای عصب کشی و درمان ریشه دندان آسیابم پیش دکتر مکانیک رفتم خیلی با دقت و صرف زمان این کار برام انجام دادند

  1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

 2. عصب کشی دندانمو پیش دکتر مکانیک انجام دادم اولین بار بود میومدم پیششون و توصیه دختر خالم بودند خیلی خوش برخورد و مهربونن

  1. با سلام و تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

 3. سه مورد عصب کشی دندان داشتم که از خانم دکتر مکانیک هم خواستم برام ترمیم همرنگ دندان هم انجام بدهند

  1. با سلام و تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

 4. برای درمان ریشه و عصب کشی رفتم پیش دکتر مکانیک با دقت و حوصله زیاد درمان را برایم انجام دادند . ایشون اولین گزینه دندانپزشکی برای درمان مشکلات دهانی من هستند

  1. با سلام . افتخار ما ارائه خدمات با کیفیت دندانپزشکی در اصفهان در زمینه دندانپزشکی کودکان، ایمپلنت، درمان ریشه، دندانپزشکی زیبایی ، لمینت و ارتودنسی ، هیپوپلازی یا نقص مینای دندان ، درمان دندان گچی، بیلیچینگ ، جرمگیری دندان، کامپوزیت ونیر، کاشت دندان و .. می باشد.

Leave a Comment