درمان های مختلف زیبایی دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی درمان های مختلف زیبایی دندان

در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک زیبایی اصفهان به بررسی درمان های مختلف زیبایی دندان می پردازیم.

سفید کردن دندان ها:

سفید کردن دندان ها پرکاربردترین درمان زیبایی در دندانپزشکی است. برای سفید کردن دندان ها چند روش وجود دارد:

بلیچینگ دندان ها:

در بلیچینگ دندان ها با استفاده از مواد شیمیایی سفید کننده دندان ها سفید و براق تر می شوند این درمان را می‌توان در خانه یا مطب انجام داد.

 • باندینگ کامپوزیت
 • لمینت
 • روکش دندان

باندینگ کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت که به کامپوزیت کردن دندان ها یا لمینت کامپوزیتی هم شناخته می‌شود، تنها برای سفید کردن دندانها استفاده نمی شود بلکه روشی برای رفع اشکالات جزئی دندان است. در این روش محلولی به نام رزین کامپوزیت به سطحی از دندان که در معرض دید است مالیده می شود و سپس سخت می شود. قرارگیری این لایه باندینگ روی دندان باعث سفیدتر شدن دندان ها و همچنین اصلاح مشکلاتی مانند لب پر شدگی یا ترک های جزئی دندان می شود.

لمینت سرامیکی

انجام لمینت یا ونیر دندان یک پوسته بسیار نازک است که بر روی دندان چسبانده می شود تا اشکالات خفیف تا متوسط دندان را بپوشاند. لمینت کردن دندان ها برای اهداف مختلف انجام می‌شود. مثلاً جهت سفیدتر کردن دندان ها، اصلاح ترک خوردگی یا لب پرشدگی، بستن فاصله بین دندان ها، اصلاح کجی دندان ها و همچنین بد شکلی سطح یا لبه دندان ها.

روکش دندان

گاهی اوقات که اشکالات دندان گسترده تر از حدی است که با کامپوزیت یا لمینت برطرف شود می‌توان از روکش دندان برای زیبایی دندان ها استفاده کرد.

درمان ارتودنسی

گاهی اوقات کجی و نامرتبی دندان ها بیشتر از حدی است که بتوان با لمینت یا روکش اصلاح کرد. در این موارد برای داشتن دندان هایی صاف و مرتب باید درمان ارتودنسی انجام بدهید. توجه داشته باشید درمان ارتودنسی امروزی محدود به سیم کشی دندان ها یا همان براکت فلزی نیست بلکه روش های متعددی از جمله ارتودنسی نامرئی برای این منظور وجود دارد.

جراحی لثه برای اصلاح لبخند لثه ای

برای کسانی که هنگام صحبت کردن یا خندیدن، بخش زیادی از لثه شان دیده می شود جراحی لثه و یا افزایش طول تاج دندان به اصلاح این مشکل و زیبایی لبخند کمک می کند.

عوامل افزایش موفقیت کاشت ایمپلنت دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

سفید کردن دندان در خانه

محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان ها در خانه وجود دارند که هر کدام از آنها تا حدی می‌توانند در سفید کردن دندان ها موثر باشند. انواع روشهای خانگی سفید کردن دندان ها عبارتند از:

 • خمیر دندان سفید کننده
 • ژل سفید کننده همراه با تری (قالب) پیش ساخته
 • چسب سفید کننده
 • دهانشویه سفید کننده

همچنین می توانید با مراجعه به دندانپزشک، تری یا پلاک مخصوص دندان های خود را بسازید که ژل سفید کننده را داخل آن بریزید و در منزل استفاده کنید. مزیت این روش این است که می توانید دندان های خود را در خانه سفید کنید و از طرفی چون پلاک دقیقاً قالب دندان های شما است، ژل سفید کننده کمتر بیرون میزند و احتمال تحریک و التهاب لثه کمتر می شود. از آنجایی که ژل سفید کننده را دندانپزشک برای تان تجویز می کند و دستورالعمل دقیق استفاده از آن را در اختیارتان قرار می دهد تا حد زیادی می توانید با خیال آسوده و بدون نگرانی از بابت عوارض از این روش استفاده کنید.

روش سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی

برای سفید کردن دندان ها در مطب ابتدا ژل یا محلول محافظ به لثه ها مالیده می شود تا مواد سفید کننده بلیچینگ با آنها تماس پیدا نکند. سپس دندان به ژل بلیچینگ آغشته می شود. ژل بلیچینگی که در اختیار دندانپزشکها قرار دارد غلظت خیلی بیشتری نسبت به محصولات سفید کننده خانگی دارد بنابراین خیلی زود اثر می گذارد.

چند دقیقه ژل در تماس با دندان ها می ماند و سپس دندانپزشک ژل را برمی‌دارد و لثه و دندان‌ها را کامل تمیز می کند. گاهی اوقات برای تسریع تاثیر گذاری بلیچینگ از لیزر یا نور مخصوص دیگری استفاده می شود.

معایب و مزایای سفید کردن دندان ها در مطب

مزایا

این کار ظرف یک یا نهایتاً چند جلسه تمام می شود، در حالی که برای سفید کردن دندان ها در خانه باید چند هفته تا چند ماه درمان را ادامه بدهید
بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک انجام می شود بنابراین احتمال صدمه دیدن لثه و یا مینای دندان بسیار کم است.
پیش از بلیچینگ دندان پزشک دهان را کامل معاینه می کند تا مطمئن شود مشکلی در لثه یا دندان ها وجود ندارد. اگر مینای دندان ها از بین رفته باشد، ممکن است بلیچینگ برای شما مناسب نباشد. همچنین اگر پوسیدگی دندان و یا عفونت لثه داشته باشید توصیه می‌شود ابتدا آنها را درمان کنید و سپس برای سفید کردن دندان ها اقدام نمایید.

معایب
 • ممکن است هزینه آن بیشتر از درمانهای خانگی تمام شود.
 • لازم است برای این کار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

موارد انجام کامپوزیت و لمینت ‌دندان ها به جای بلیچینگ

اگر علاوه بر زردی و بدرنگی، دندانهایتان مشکلات دیگری هم داشته باشند روش های دیگری مانند کامپوزیت لمینت و یا روکش ممکن است بهتر باشد.
در مواردی که لکه و بدرنگی دندان با بلیچینگ کامل برطرف نمی شود بهتر است از روش های دیگر استفاده شود.

کاربردهای باندینگ کامپوزیت لمینت یا روکش در زیبایی دندان ها

 • صاف و هموار و همتراز کردن سطح دندان و لبه‌ های دندان
 • سفید کردن دندانها
 • بستن فاصله اضافی بین دندانها
 • اصلاح کجی دندانها که به ارتودنسی فوری شهرت دارد.
 • ترمیم لب پر شدگی ترک خوردگی و شکستگی
 • کوتاه تر یا بلندتر کردن یک یا چند دندان
 • اصلاح لبخند لثه ای

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مزیت ها و معایب دندان مصنوعی

مقایسه انواع کامپوزیت دندان

مزایا و معایب دندان مصنوعی فلیپر

Leave a Comment