درمان کودکان با آرامبخشی هشیارانه

همانطور که گفتیم برخی از کودکان هنگامی‌که به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، می‌توانند مضطرب باشند. اضطراب باعث می‌شود آن‌ها قادر به حفظ آرامش و یا نشستن روی یونیت به‌اندازه کافی برای دریافت درمان دندانپزشکی خود نباشند. دندانپزشک کودک شما در این مواقع ممکن است پیشنهاد درمان کودکان با آرامبخشی هشیارانه را به شما بدهد. بهترین ایمپلنت اصفهان

داروهای آرام‌بخش باعث می‌شود کودک شما آرام یا خواب آلوده شود و در نتیجه دندانپزشک کودکتان به‌خوبی می‌تواند کار خودش را انجام دهد. این نوع درمان را «آرامبخشی هشیارانه» یا به اختصار آرامبخشی می‌نامند.

استفاده از آرام‌بخش در فرایند دندانپزشکی باعث می‌شود که کودک آرام شود ولی وی قادر خواهد بود به صدای دندانپزشک یا تحریک پاسخ دهد و رفلکس‌های محافظتی خود را حفظ کند.

بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک 

درمان کودکان با آرامبخشی هشیارانه | بهترین ایمپلنت اصفهان

زمان استفاده از آرامبخشی

آرام‌بخشی ممکن است هنگامی‌که یک کودک نیاز به درمان دندانپزشکی زیادی دارد یا نیازهای خاصی دارد مورد استفاده قرار گیرد.

گرفتن داروی آرام‌بخشی آگاهانه ممکن است به روش‌های مختلفی انجام شود، دندانپزشک شما مناسب‌ترین روش ممکنه برای کودک شما را از میان گزینه‌های زیر انتخاب خواهد کرد:

  • دریافت داروی آرام‌بخش به روش استنشاقی
  • دریافت داروی آرام‌بخش به روش خوراکی در قالب شربت یا قرص
  • دریافت داروی آرام‌بخش به روش تزریقی عضلانی
  • دریافت داروی آرام‌بخش به روش تزریق وریدی

گاز خنده

از اکسید نیتروژن یا گاز خنده اغلب برای آرام کردن کودکان مضطرب در دندانپزشکی استفاده می‌شود. استفاده از گاز خنده باعث می‌شود که ترس و اضطراب کودک کنترل شود و وی آرامش نسبی در حین فرایند درمان دندانپزشکی و در نتیجه درمان راحت و ایمن داشته باشد. در فرایند آرام‌بخشی با گاز خنده، اکسید نیتروژن با اکسیژن مخلوط شده و از طریق یک ماسک کوچک بر روی بینی کودک استنشاق می‌شود.

از کودک خواسته می‌شود تا از طریق بینی نفس بکشد. از زمانی که گاز شروع به اثرگذاری می‌کند، کودک معمولاً کمتر مضطرب و عصبی می‌شود. اثرات اکسید نیتروژن خفیف است. این گاز بی‌خطر است و به سرعت از بدن خارج می‌شود. کودک شما بیدار و هوشیار می‌ماند و می‌تواند با دندانپزشک ارتباط برقرار کند. هنگامی‌که گاز خنده برداشته می‌شود، اثرات آن بسیار سریع محو می‌شود. دندانپزشک چند دقیقه بعد از درمان، به کودک اکسیژن می‌دهد و این امر کمک می‌کند تا گاز باقی‌مانده از بدن کودک خارج شود.

گاهی اوقات بچه‌های کوچک ممکن است ماسک را قبول نکنند یا گاز خنده ممکن است آرام‌بخش مناسبی برای آن‌ها نباشد. علاوه بر این، اکسید نیتروژن گاهی اوقات می‌تواند باعث احساس تهوع کودک شود. بهتر است چند ساعت قبل از دندانپزشکی به روش آرام‌بخشی آگاهانه، فقط به کودک غذای مایع یا وعده غذایی ساده بدهید.

همچنین، اگر کودک شما دچار تنگی نفس یا مشکل تنفس از بینی در روز درمان باشد، گاز خنده ممکن است تأثیر کمتری داشته باشد.

آرام‌بخش‌های خوراکی

کودکان غیر همکار با اضطراب بیشتر ممکن است نیاز به داروهای قوی‌تری نسبت به گاز خنده داشته باشند. این نوع داروها آرام‌بخش‌ خوراکی بوده و از راه دهان داده می‌شود. هنگام انتخاب دارو، دندانپزشک موارد زیر را برای فرزند شما در نظر خواهد گرفت:

  • سطح اضطراب
  • توانایی همکاری
  • رفتار

با آرام‌بخش خوراکی، کودک شما ممکن است خواب‌آلود شود، اما می‌تواند به محرک‌ها پاسخ دهد. او همچنین می‌تواند به دستورات ساده پاسخ دهد.

قبل از جلسه‌ای که فرزند شما درمان دندانپزشکی با آرام‌بخش خوراکی دارد، باید دستورالعمل‌هایی را که دندانپزشک کودکتان توصیه کرده.

موارد زیر رعایت کنید:

  • قبل از درمان چه غذا یا نوشیدنی به کودک خود بدهید؟
  • چه چیزی در طول درمان انتظار می‌رود؟
  • بعد از درمان باید مراقب چه چیزی باشید؟

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

دندانپزشک همچنین باید در مورد نحوه مراقبت و مانیتور کودک در هنگام آرامبخشی به شما اطلاع‌رسانی نماید.

بعد از درمان دندانپزشکی، برای مدت کوتاهی باید در مطب بمانید. در مدت این زمان، کودک شما مورد بررسی و مراقبت قرار داده خواهد شد و اگر مشکلی نباشد و دندانپزشک اطمینان حاصل کرد که ریکاوری به درستی صورت پذیرفته می‌توانید کودک خود را به خانه ببرید.

پس از آرامبخشی، ممکن است لازم باشد که کودک را تا خانه در آغوش ببرید. پس بهتر است که دو بزرگسال در حین درمان همراه کودک باشند.

این دارو حتماً باید تحت نظر دندانپزشک و در محل مطب مصرف گردد و میزان دقیق مصرف آن توسط دندانپزشک کودکان شما تعیین می‌گردد.

در برخی مواقع ممکن است بعضی از داروهای آرام‌بخش خوراکی عوارض جانبی مانند تهوع و استفراغ داشته باشند ولی در صورتیکه این دارو به صورت خوراکی و با دوز کنترل شده مصرف گردد هیچگونه عوارض پایداری به همراه نخواهد داشت.

روش‌های متفرقه دیگر

استفاده از داروهای آرام‌بخش به روش تزریقی عضلانی یا وریدی مستلزم تجربه بیشتری و استفاده در بیمارستان است تا به‌درستی داده شود و مورد نظارت قرار گیرد. تزریقات و داروهای وریدی باید فقط توسط دندانپزشکان با آموزش گسترده در این تکنیک‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 


بیشتر بخوانیم :

بدون سیلانت مانع پوسیدگی دندان شویم

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

مراقبت از دهان و دندان کودکان

علائم آبسه دندان در کودکان

نیاز کودک به دندانپزشکی با آرامبخشی

Leave a Comment