درمان کیست دندان چگونه است؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

درمان کیست دندان چگونه است؟

اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. به این صورت که دکتر دندانپزشک ابتدا نمونه کوچکی از کیست را برای نمونه برداری جدا می کند. آن را به آزمایشگاه فرستاده تا نوع کیست دندان مشخص شود. سپس در یک جلسه، با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند. در برخی موارد به تشخیص دندانپزشک معالج نیازی به نمونه برداری قبل از جراحی نمی باشد.

درمان کیست دندان چگونه است؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

سوالات متداول کیست دندان

1- آیا کیست دندان خود به خود درمان می شود؟

در برخی مواقع کیست دندان خود به خود ناپدید می شود. و در بعضی موارد با عصب کشی درمان می گردد اما زمانی که کیست دندان عفونی می شود دیگر از وضعیت کیست خارج شده و به آبسه دندان تبدیل می شود. در این مواقع برای درمان و مراجعه به دندانپزشک تعلل نکنید و سریعا برای تخلیه و درناژ عفونت اقدام کنید. دندانپزشکان توصیه می کنند هرگونه زخم و وضعیت غیر طبیعی در دهان و دندان را پیگیری کنید.

2- آیا کیست دندان می تواند منجر به سرطان شود؟

انواع مختلفی از تومورهای ، خوش خیم و بدخیم می توانند در دهان و فک ظاهر شوند. تومورها و کیست های موجود در فک اغلب علائمی ندارند. تومورهای خوش خیم و کیست های دندان می توانند باعث آسیب به استخوان و بافت اطراف شوند. کیست دندان به ندرت می تواند به خودی خود منجر به سرطان شود. اما می تواند نشانه ای از بروز سرطان باشد.

3- کیست دندان چگونه خارج می شود؟

کیست دندان از طریق ایجاد یک برش کوچک بر روی آن برداشته می شود و فضایی که در آن باقی مانده است پاکسازی و خشک می شود. اگر کیست دندان بسیار بزرگ باشد، یا آسیبی در دهان ایجاد کرده باشد، جراح ممکن است برخی قسمت هایی از دندان، ریشه دندان و یا بخشی از فک را نیز خارج کند.

4- معمولا کیست دندان چقدر طول می کشد؟

کیست دندان ممکن است به مدت چند ماه یا حتی سال به آرامی رشد کند! با این حال کیست، دیر یا زود عفونت می کند و احتمالاً به یک بحران دهانی تبدیل می شود که نیاز به درمان جدی و فوری دارد.

5- تفاوت میان کیست دندان و آبسه دندان چیست؟

کیست در واقع کیسه ای است که توسط سلول های غیر طبیعی مجزا محصور شده است و عفونی نیست. اما آبسه دندان پر از چرک و عفونت است که به معمولا بر اثر یک عفونت باکتریایی یا قارچی ایجاد می شود. تفاوت اصلی علائم این دو بیماری در این استکه : کیست به آرامی رشد می کند و معمولاً دردناک نیست، مگر اینکه بزرگ شود. اما آبسه دندان ناگهانی بروز می کند و بسیار دردناک است.

 


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:

شیر مادر و دندان کودک بعداز دوسالگی

مزایا و معایب مسواک برقی

کیست دندان چگونه ایجاد می شود؟

عوارض کیست دندان چیست؟

عفونت لثه چیست و چه علائمی دارد؟

پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان

Leave a Comment