دلایل ایجاد بوی بد دهان کودک یا هالیتوز | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی دلایل ایجاد بوی بد دهان کودک یا هالیتوز

طبق تحقیقاتی که در دنیا در رابطه با پدیده انجام شده است، چیزی حدود 40 درصد از والدین متوجه بوی بد دهان کودک خود در سنین پایین می‌شوند. پس نگران نباشید. شما اولین پدر یا مادری نیستید که در اینترنت به دنبال علت این مشکل می‌گردید. در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان دلایل ایجاد بوی بد دهان کودک یا هالیتوز را مورد بررسی قرار می دهیم.

البته طبق گفته دندانپزشک‌ها، این وضعیت هالیتوز (Halitosis) نام دارد. هالیتوز در واقع یک نام علمی برای بوی بد مزمن دهان است. منشا هالیتوز می‌تواند دهان باشد. همچنین، امکان دارد این بوی ناخوشایند توسط ریه‌ها بازدم شود. بوی بد دهان کودک، چه هالیتوز و مزمن باشد و چه موقتی، به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.

عدم رعایت بهداشت دهان

مانند بسیاری دیگر از مشکلات این حوزه، شایع‌ترین علت بوی بد دهان بچه ها هم عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر پلاک‌های دندانی (جرم‌های باکتریایی که روی دندان‌ها تشکیل می‌شوند) و باقی‌مانده غذا با صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پاک نشوند، ضیافت باکتری‌ها در دهان کودک به راه می‌افتد. هنگامی هم که باکتری‌ها شروع به غذا خوردن کنند، ترکیبات دارای سولفوری را آزاد می‌کنند که منجر به بوی بد دهان کودک خواهد شد.

خوردن غذاهای با بوی تند

خوردن غذاهای با بوی تند هم می‌تواند علت بوی بد دهان کودکان باشد. همان‌طور که می‌دانید، هضم غذا در واقع با اولین لقمه غذا شروع می‌شود. این یعنی هرچیزی که کودک می‌خورد در دهان‌اش تجزیه می‌شود، که می‌تواند باعث بوی نامطبوع شود.

اینجا هم برخی غذاها به تولید سولفور و بوی ناخوشایند بیشتر کمک می‌کنند، از جمله سیر و پیاز. ترکیبات دارای سولفور در دهان کودک می‌مانند، و حتی در جریان خون او جذب می‌شود. به این ترتیب، بوی بد دهان کودک تا چندساعت پس از غذا خوردن هم با هر دم و بازدم خودی نشان می‌دهد. اگر علت بوی بد دهان بچه ها همین باشد، جای نگرانی نیست. با این وجود، این مشکل موقت حتی با مسواک زدن هم رفع نمی‌شود.

سفیدی زبان

ممکن است علت بوی بد دهان کودکان و حتی نوجوانان، تشکیل یک پوشش سفیدرنگ روی زبان آنها باشد. باکتری‌هایی که مسئول ایجاد بوی بد دهان هستند. باقی‌مانده غذا و سلول‌های در حال تجزیه اغلب در یک سوم انتهایی زبان وجود دارند. همان‎طور که حدس می‌زنید، تجزیه شدن آنها رایحه خوشی ندارد.

حالا چرا زبان به رنگ سفید در می‌آید؟ این پوشش سفید در واقع بقای سه مورد گفته‌شده است، که بین جوانه‌های چشایی یا پاپیلاها به دام افتاده‌اند. به آرامی مسواک زدن زبان به از بین بردن این پوشش و جلوگیری از بوی بد دهان کودکان کمک زیادی می‌کند.

پوسیدگی و عفونت دندان

دندان پوسیده هم می‌تواند دلیل بوی بد دهان کودک شما باشد. باکتری‌های مخرب برای دندان‌ها نه تنها بوی بدی آزاد می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند غذا هم راحت‌تر در حفره‌ها و قسمت‌های آسیب‌دیده دندان گیر کند و مسواک زدن آن سخت‎تر شود. به این ترتیب بوی نامطبوع تشدید می‌شود. مشکلات دیگری مانند زخم دهان یا آبسه دندان هم می‌توانند نیاز به راه های از بین بردن بوی بد دهان کودک را بالا ببرند؛ هرچه نباشد، اینها عفونت هستند.

علت بوی بد دهان بعد از کامپوزیت ونیر | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه هم می‌تواند دهان کودکان را بدبو کند، هم دهان بزرگسالان را دقت داشته باشید. که منظور از بیماری لثه، التهاب یا عفونت بافت آن است که از دندان‌ها حمایت می‌کند. البته کودکان زیاد با پریودنتیت، یعنی شکل پیشرفته بیماری لثه، درگیر نمی‌شوند. به جای آن، معمولا به نوع نه‌چندان شدیدتری به نام ژنژیویت مبتلا می‌شوند. ژنژیویت زمانی رخ می‌دهد که پلاک نرم و تارتار (پلاک سفت‌شده) روی دندان‌ها و زیر خط لثه تشکیل شوند. باکتری‌ها و سموم موجود در پلاک، لثه‌ها را آلوده می‌کنند و باعث التهاب و بوی بد دهان کودک می‌شوند که با از مسواک زدن برطرف نمی‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، عفونت‌ها بوی خوبی ندارند و بیماری لثه هم از این قاعده مستثنی نیست.

لوزه‌های بزرگ و علت بوی بد دهان بچه ها

کودکانی که لوزه‌های بزرگ دارند، یا حفره پشت لوزه آنها عمیق است هم ممکن است دچار این مشکل شوند. در چنین وضعیتی، لوزه‌ها به آهن‌ربایی برای باقیمانده مواد غذایی، باکتری‌ها و ترشحات بینی تبدیل می‌شوند. سنگ‌های لوزه (تونسیلولیت) هم می‌توانند در این حفره‌ها تشکیل شوند و در حین تجزیه بوی نامطبوعی از خود ساطع کنند.

شل شدن تاج یا پرکردگی دندان

اگر تاج یا ماده پرکننده دندان کودک شما آسیب دیده و شل شده باشد، غذا و باکتری می‌تواند زیر آن گیر کند. موضوعی که به راحتی می‌تواند باعث ایجاد هالیتوز شود.

کافی نبودن بزاق و خشکی دهان

بزاق به پاک کردن باقی‌مانده غذا و باکتری‌ها در دهان کمک می‌کند و اسیدهای مخرب برای دندان‌ها را خنثی می‌کند. بزاق همچنین به جلوگیری از بوی بد دهان کودکان کمک می‌کند. شب‌ها و هنگام خواب کودک، ترشح بزاق کند و فعالیت باکتری‌ها آغاز می‌شود. به همین خاطر است که صبح‌ها دهان آنها بوی خوبی ندارد. این موضوع باعث ایجاد بوی بد دهان در نوزادها و کودکان نوپا هم می‌شود؛ چون این باکتری‌ها در دهان همه ، پیر و جوان، وجود دارند.

در این حالت، راه های از بین بردن بوی بد دهان کودک بسیار ساده است و مسواک زدن و ترشح عادی بزاق کفایت می‌کند. اما اگر مسئله خشکی دهان باشد (با نام علمی زروستومیا)، بوی بد دهان موقتی نیست و می‌تواند مزمن باشد (به دلیل برخی داروها یا بیماری‌ها).

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

آلرژی یا عفونت گوش، حلق و بینی

عفونت‌های ویروسی و باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی هم می‌توانند منجر به بوی بد دهان کودک شوند. علاوه بر این، ترشحات پشت حلق و بینی مانند آلرژی یا عفونت سینوسی در کودکان هم می‌تواند این عارضه را ایجاد کند. باکتری موجود در دهان از این ترشحات تغذیه و گازهای بدبو ایجاد می‌کنند. در این حالت، بوی بد دهان با آبریزش بینی، احتقان و تب همراه می‌شود. اگر چنین نشانه‌هایی را می‌بینید، پیش از امتحان راه‌های جلوگیری از بوی بد دهان کودکان، برای تایید تشخیص و درمان به پزشک اطفال مراجعه کنید.

تنفس از راه دهان

برخی مطالعات نشان می‌دهد که تنفس دهانی هم می‌تواند علت بوی بد دهان بچه ها باشد. در این حالت، به دلیل باز بودن دهان در تمام طول شب، دهان خشک شده و منجر به بوی بد در صبح می‌شود. این موضوع ممکن است موقتی، و به دلیل گرفتگی بینی کودک یا از روی عادت باشد.

وجود جسم خارجی در بینی

علت بوی بد دهان کودکان ممکن است یک شی خارجی باشد که که در بینی آنها گیر کرده. این بازیگوشی کودکان نوپا را همه‌مان می‌شناسیم که می‌تواند کار دست‌شان بدهد. این اتفاق باعث التهاب، آبریزش بینی و بوی بد دهان می‌شود. اگر چنین احتمالی می‌دهید، و کودک تب و مخاط سبز تیره دارد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

برخی بیماری‌ها

برخی از بیماری‌ها از جمله دیابت، رفلاکس معده، برفک دهان و در موارد نادر مشکلات کبدی و کلیوی می‌توانند باعث بوی بد شوند. هالیتوز در بیشتر موارد جدی نیست، اما اگر دلایل رایج را خط زده‌اید و احتمال همین مورد را می‌دهید، برای رفع بوی بد دهان کودک باید با متخصص مشورت کنید.

 

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

موارد استفاده از نایت گارد دندان

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی

علل اصلی تحلیل رفتن لثه

Leave a Comment