دلایل خراب شدن دندان در شیردهی و پیشگیری از آن | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی دلایل خراب شدن دندان در شیردهی و پیشگیری از آن

مادر بودن برای نوزادی که تازه متولد شده می‌تواند بسیار سخت باشد، حتی اگر اولین فرزند شما نباشد. انتخاب بین شیردهی یا عدم شیردهی تصمیم بزرگی است که اکثر زنان در مورد آن تحقیقات زیادی را انجام می‌دهند. اگر شیر دادن به کودک خود را انتخاب کرده‌اید، باید علاوه‌بر سلامت کودک چیزهای دیگری را نیز در نظر بگیرید. اینکه شیر دادن دندان‌هایم را خراب می‌کند یا خیر. در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان دلایل خراب شدن دندان در شیردهی و پیشگیری از آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

واقعا علت خراب شدن دندان در شیردهی چیست؟ عوامل زیادی مانند تغییرات هورمونی و کمبود کلسیم وجود دارند که ممکن است باعث شوند زنان باردار در معرض خطر بیشتر بیماری لثه و پوسیدگی دندان قرار بگیرند. زیرا اصولا بخش زیادی از کلسیم دریافتی مادر از مواد غذایی به جنین در حال رشد می‌رسد.

این خطرات معمولاً پس از تولد نوزاد به پایان می‌رسند، زیرا بدن مادر شروع به بازگشت به حالت عادی می‌کند. با این حال، اگر مادر نتواند کلسیم و ویتامین D کافی دریافت کند یا به‌دلیل پرستاری از کودک روال بهداشت دهان و دندان مانند نخ دندان کشیدن روزانه و مسواک زدن حداقل دو بار در روز را حفظ نکند، ممکن است با خراب شدن دندان در شیردهی مواجه شود.

اصولا زنان در دوران شیردهی، حتی اگر کلسیم زیادی دریافت کنند، با کاهش تراکم استخوان مواجه می‌شوند. زیرا برای تولید شیر، بدن کلسیم لازم را از استخوان‌ها دریافت می‌کند. همچنین، کلیه‌ها کلسیم کمتری در ادرار ترشح می‌کنند.

خوشبختانه پس از پایان این دوران دوباره همه چیز به روال عادی باز می‌گردد. پس مصرف کلسیم کافی در تمامی دوران‌ها برای حمایت از سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها لازم است. مقدار کلسیم توصیه شده برای همه زنان بین ۱۹ تا ۵۰ سال (باردار، غیر باردار یا شیرده) ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز است. در ادامه این مطلب به جزئیات بیشتری از دوران شیردهی و مشکلات دندانی، پوسیدگی دندان مادران شیرده و درمان خانگی عفونت دندان در شیردهی اشاره خواهیم کرد.

مقایسه کامپوزیت‌ دندان سارمکو با کاریزما و IPS | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

علت خراب شدن دندان در دوران شیردهی

مطالعات نشان داده‌اند که خراب شدن دندان در دوران شیردهی چهار علت اساسی دارد که در ادامه به هرکدام اشاره خواهیم کرد.

  • تغییر سطح هورمون‌های بدن از علل خراب شدن دندان در شیردهی
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  • دندان قروچه در دوران بارداری یا شیردهی
  • عدم توجه به داشتن یک رژیم غذایی مناسب
تغییر سطح هورمون‌های بدن از علل خراب شدن دندان در شیردهی

سطوح بالای هورمون‌های استروژن و پروژسترون در دوران بارداری می‌تواند باعث ترشح اسید بیشتری در دهان شود. در صورت عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان مطمئنا این مسئله منجر به التهاب لثه و پوسیدگی دندان خواهد شد. اگر دندان‌های شما در دوران بارداری دچار پوسیدگی خفیفی شوند و شما به کمک معاینات دندانپزشکی متوجه آن نشوید، با شروع دوران شیردهی و افزایش نیاز بدن به کلسیم، احتمالا نیاز به درمان‌های دندانپزشکی سنگین‌تری مانند عصب‌کشی، روت کانال یا پالپکتومی پیدا خواهید کرد. پس خراب شدن دندان در شیردهی را دست کم نگیرید. گاهی اوقات بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان باعث از شیر گرفتن زودهنگام نوزاد می‌شود.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند دلیل خراب شدن دندان در شیردهی باشد. مطمئنا فرآیند نگهداری از نوزاد ساده نیست و ممکن است باعث شود که مادر روال عادی بهداشت دهان و دندان خود مانند نخ دندان کشیدن قبل از خواب، دوبار مسواک زدن در روز (به مدت حداقل دو دقیقه) و مراجعه منظم به دندانپزشک را فراموش کند. با توجه به اینکه حساسیت دندان‌ها و احتمال پوسیدگی آن‌ها در دوران بارداری و شیردهی بیشتر می‌شود.

دندان قروچه در دوران بارداری یا شیردهی

دندان قروچه می‌تواند باعث خراب شدن دندان در شیردهی شوند. زیرا مادر پس از زایمان استرس زیادی برای نگهداری از نوزاد دارد که حتی گاهی منجر به تنش عضلانی سر و گردن نیز می‌‌شود.

دندان قروچه باعث آسیب به مینای دندان، حساس شدن دندان‌ها در شیردهی و نفوذ راحت تر باکتری‌ها به دندان‌ها می‌شود. می‌توانید برای کنترل این مسئله از محافظ دندان استفاده کنید.

عدم توجه به داشتن یک رژیم غذایی مناسب

گاهی مادران آنقدر نگران تغذیه نوزاد خود هستند که فراموش می‌کنند که بدن آنها برای تولید شیر نیاز به دریافت مواد مغذی بیشتری دارد. اصولا بدن برای ساختن اسکلت استخوانی و دندان‌های سالم به کلسیم، ویتامین D و فسفر نیاز دارد.

استخوان‌هایی که ریشه دندان‌ها را احاطه کرده‌اند، استخوان آلوئولار نامیده می‌شوند. هنگامی‌که کمبود کلسیم در بدن رخ می‌دهد، ساختار استخوان اطراف دندان تحلیل می‌رود و در نتیجه بیماری‌های پریودنتال ایجاد می‌شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

اخیرا تحقیقاتی در دانشگاه توهوکو ژاپن انجام شد تا بررسی شود که آیا شیردهی بر تحلیل این استخوان تأثیر می‌گذارد یا خیر. محققان دریافتند مادرانی که رژیم غذایی آن‌ها غنی از کلسیم نبود، استخوان آلوئولار آن‌ها در معرض خطر بروز مشکلات ساختاری زیادی قرار داشت.

به‌همین‌دلیل، پریودنتیست‌ها پیشنهاد می‌کنند که مادران در دوران شیردهی از یک رژیم غذایی سرشار از کلسیم و مکمل‌های حاوی کلسیم استفاده کنند. در دوران بارداری و شیردهی، استخوان‌ها کلسیم را در جریان خون آزاد می‌کنند تا برای تشکیل استخوان‌های نوزاد و تولید شیر استفاده شود.

اگر دریافت کلسیم توسط مادر ناکافی باشد، بافت‌های پریودنتال با التهاب واکنش نشان می‌دهند و استخوان آلوئولار نیز از بین می‌رود که باعث پوسیدگی دندان‌ها در دوران شیردهی می‌شود.

با توجه به اینکه نیاز به دریافت روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم است، بهتر است بدانید که یک فنجان معمولی ماست حدود ۴۰۰ میلی‌گرم یا بیشتر کلسیم دارد. یک فنجان شیر نیز حدود ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم دارد. سبزیجات دارای برگ سبز مانند کلم پیچ و کلم بروکلی، سویا، غلات سبوس‌دار و ماهی غنی از کلسیم هستند.
کم‌آبی بدن نه تنها باعث خشکی دهان می‌شود بلکه کمبود بزاق می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. زیرا بزاق به مبارزه با باکتری‌های دهان کمک می‌کند و pH دهان را خنثی می‌کند. پس تا می‌توانید مصرف مایعات، میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات را افزایش دهید.

 

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

موارد کاربرد لمینت دندان

آیا می شود رنگ کامپوزیت را تغییر داد؟

پیشگیری و درمان برفک دهان نوزاد

Leave a Comment