دلایل ناهنجاری فک کودکان (قسمت 1) | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

دلایل ناهنجاری فک کودکان (قسمت 1)

ناهنجاری فک کودکان

ناهنجاری فک کودکان چیست؟ در برخی موارد، رشد غیرطبیعی فک بالا و پایین می‌تواند باعث تغییر شکل فک یا ناهنجاری فک شود. این ناهنجاری‌ها ممکن است در برخی مواقع خفیف و در برخی مواقع حاد باشند و در برخی موارد ممکن است همراه با اختلالات شدیدتری باشند که تنها با عمل جراحی قابل اصلاح هستند. در صورت رشد زیاد فک بالا و پایین، ممکن است فک‌ها به طور غیرطبیعی به جلو یا به عقب پیشرفت کنند، که این موضوع می‌تواند منجر به تغییر شکل صورت شود.

دلایل ناهنجاری فک کودکان

  • عوامل ژنتیکی

برخی از ناهنجاری‌های فک و دندان، متاثر از عوامل ژنتیکی هستند. به طور مثال برخی از بیماری‌ها مانند اریتروبلاستوز، سندرم داون می‌تواند منجر به ناهنجاری‌های فک و دندان در کودکان شود. بیماری اریتروبلاستوز یک بیماری ژنتیکی نادر است که بر روی ساختار فک و دندان تاثیر می‌گذارد. سندرم داون که یک اختلال کروموزومی است که با ناهنجاری‌های فک و دندان مرتبط است.

دلایل ناهنجاری فک کودکان (قسمت 1) | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

  • اختلال در تکامل جنین

در برخی موارد، اختلال در تکامل جنین می‌تواند موجب ناهنجاری‌های فک و دندان در کودکان گردد. اختلال در تکامل جنین به مشکلاتی در فرآیند تشکیل و رشد جنین در دوران بارداری اشاره دارد. که می‌تواند به تغییرات و ناهنجاری‌های ساختاری در فک و دندان منجر شود. به عنوان مثال، اختلالات در تکامل جنین می‌تواند باعث تشکیل ناهنجاری‌های ساختاری در فک و دندان شود. در نتیجه می‌تواند به عدم تطابق بین فک‌ها، تغییر شکل فک‌ها یا پیشروی بیش از حد یک فک نسبت به فک دیگر منجر شود.

  • ضربه دیدن فک پایین در کودکی

ضربه دیدن فک پایین در کودکی می‌تواند یکی از عوامل موثر در بروز ناهنجاری‌های فک و دندان در کودکان باشد. وارد شدن ضربه شدید به فک پایین می‌تواند موجب شکستگی در استخوان‌های فک شده و به عدم تطابق بین فک‌ها، تغییر شکل فک‌ یا حتی منجر به جابه جایی دندان‌ها شود. همچنین، وارد شدن ضربه به فک پایین باعث عدم هماهنگی بین فک و دندان می‌شود. این عدم هماهنگی می‌تواند موجب تغییر در رشد و تطابق بین فک و دندان شود.


مطالعه بیشتر:

سن مناسب برای درمان بیرون‌زدگی فک

درمان جلو بودن فک با ونیر کامپوزیت

مزایا و عوارض جراحی فک

Leave a Comment