دلایل ناهنجاری فک کودکان (قسمت 2) | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

دلایل ناهنجاری فک کودکان (قسمت 2)

در محتوای قبل به دلایلی از ناهنجاری های فک کودکان اشاره شد.

 

  • از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری

از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری می‌تواند یکی از عوامل ناهنجاری‌های فک و دندان در کودکان باشد. دندان‌های شیری نقش مهمی در رشد صحیح فک و دندان دارند. زمانی که یک دندان شیری زودتر از زمان معمول می‌افتد، می‌تواند موجب تاخیر در رشد دندان‌های دائمی و تغییر در موقعیت آن‌ها شود. این ناهنجاری‌ها شامل جابه‌جا شدن دندان‌های دائمی و عدم هماهنگی بین فک‌ها می‌شوند.

همچنین، از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری موجب ایجاد فضای خالی بین دندان‌ها می‌شود. این فضای خالی می‌تواند منجر به حرکت و جا به جایی دندان‌ها به سمت فضای خالی می‌شود. در نتیجه، دندان‌های دائمی زیرین نهفته می‌مانند یا اینکه نامرتب رشد می‌کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

 

  • عادات بد:

داشتن عادت اشتباه مانند مکیدن انگشتان در دوران کودکی و استفاده طولانی مدت پستانک از جمله عواملی هستند که باعث تخریب ساختار دندان می‌شوند.

  • الگوی تنفس:

الگوی تنفس از دیگر عواملی است که موجب ناهنجاری فک کودکان می‌شود. تنفس از دهان به جای بینی در کودکان به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد.

انسداد نسبی یا کامل مسیر تنفس از بینی: برخی کودکان به دلیل عوارضی مانند سینوزیت (التهاب بینی)، پلیپ‌های بینی یا آدنوئید (بزرگی لوزه‌ها) دچار انسداد نسبی یا کامل مسیر تنفس از بینی می‌شوند.
آماس مخاط بینی به دلیل آلرژی: برخی کودکان نسبت به گرده گیاهان، غبار، مواد شیمیایی و … آلرژی دارند. آلرژی می‌تواند باعث التهاب و تورم مخاط بینی شده و منجر به انسداد مسیر تنفس از بینی شود. در نتیجه، کودکان تنفس خود را از طریق دهان انجام می‌دهند.
بزرگی لوزه‌ها: لوزه‌ها ساختارهای باریک هستند که در پشت حلق قرار دارند. در برخی کودکان، لوزه‌ها به طور غیرطبیعی بزرگ می‌شوند و می‌توانند مسیر تنفس را از بینی مسدود کنند. در نتیجه، کودکان از طریق دهان نفس می‌کشند.

استفاده طولانی مدت تنفس از دهان به جای بینی در کودکان می‌تواند تغییراتی در شکل آرواره به دنبال داشته باشد. این تغییرات شامل پهن شدن آرواره، انحنای بیش از حد آن و تغییرات دیگر در ساختار بینی می‌شود.


مطالب پیشنهادی:

دلایل ناهنجاری فک کودکان (قسمت 1)

سن مناسب برای درمان بیرون‌زدگی فک

Leave a Comment