بهترین دندانپزشک اصفهان | دندان عقل

چرا باید به موقع اقدام به کشیدن دندان عقل کنیم؟

به سه دندان انتهایی و طرفی در هر فک دندان های آسیاب (یا دندان های آسیای بزرگ) گفته می شود. به سومین و انتهایی ترین این دندان ها نیز دندان عقل گفته می شود. این دندان در بسیاری از افراد به صورت غیر طبیعی رشد می کند و نه تنها باعث وارد شدن آسیب به سایر دندان های مجاورش می‌شود بلکه قادر است به بافت لثه و عروق حساس اطراف آن نیز آسیب بزند. این دندانها معمولا دیرتر از دندان های دیگر جوانه می زنند. سن جوانه زدن و بیرون افتان آن ها از لثه ها معمولا بین سنین 17 تا 12 سالگی است. در برخی شرایط ما مجبور هستیم که این دندان ها را به موقع بکشیم.

به غیر از آسیب دیدگی استخوان فک و باف لثه علائمی وجود دارد که نشان می دهد شما نیازمند کشیدن این دندان هستید. برای مثال ازدحام و کراودینگ دندان ها و عفونت داخل دهان دو علت مهم کشیدن دندان عقل بالا یا پایین به شمار می روند.

دندانپزشک اصفهان 

چرا باید به موقع دندان عقل را کشید؟

بنابر 3 دلیل قانع کننده که در ادامه خواهید خواند کشیدن دندان عقل (کشیدن به موقع) ممکن است بهترین گزینه برای حفظ سلامتی دهان و دندان و سلامت عمومی شما باشد:

  1. پیشگیری از آسیب دیدگی ساختارهای مجاور

در صورتی که باقی ماندند این دندان در داخل دهان شما تهدیدی برای سلامتی‌تان باشد، به منظور جلوگیری از شرایطی مانند ازدحام دندان ها، درد، آسیب دیدگی اعصاب و استخوان های فک و همچنین حفره ها دندانپزشک دندان انتهایی شما را می کشد.

بهترین دندانپزشک اصفهان | عواملی که باعث می شوند دندان عقل را بکشیم

  1. پیشگیری از تشکیل تومور

برای جلوگیری از تشکیل تومورهایی که بعداً نیاز به جراحی دندان دارند ، باید زودتر دندانهای عقل خودتان را در بیاورید. بهتر است زمانی که هنوز دندان کج نشده ولی احتمال کج شدن و بروز آسیب به آن وجود دارد آن را بکشید.

  1. کاهش هزینه و ناراحتی ناشی از کشیدن دندان در آینده

اگر مشخص شود که شما دندان نهفته دارید و یا به صورت ژنتیکی با مشکل دندان عقل روبرو هستید، قبل از دوره بلوغ به شما گفته می شود که دندان   خودتان را خارج کنید. چرا؟ زیرا زمانی که  استخوان فک شما از رشد باز بایستد، کشیدن دندان عقل کار سخت تری است و هزینه بیشتری نیز می طلبند. اما در آغاز نوجوانی و جوانی می تواند در صورت مشکل دار بودن، اقدام به کشیدن دندان کرد.

توصیه های بعد از کشیدن دندان 

Leave a Comment