دوام لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی دوام لمینت دندان

در مطلب امروز از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان قصد داریم به بررسی دوام لمینت دندان بپردازیم.  بصورت تجربی ثابت شده لمینت دندان بین 10 تا 15 سال بسته به کیفیت کار و مراقبتهای شخصی می تواند دوام بیاورد. در صورتی که یکسری نکات لازم رعایت شود، لمینت دندان می تواند تا 20 سال هم سالم باقی بماند، بی شک این میزان پایداری در میان روکش های مختلف دندان استثنایی است.

رعایت نکات زیر میتواند دوام لمینت دندان شما را به حداکثر زمان ممکن برساند:

  • استفاده از مواد باکیفیت در ساخت روکشهای دندان
  • انجام کار توسط یک دندانپزشک زیبایی مجرب (نصب نامناسب روکشها موجب ترک خوردن آنها میگردد)
  • مراقبت درست از روکشها (در ادامه توضیح داده می شود).
  • داشتن دندانهای سالم و محکم
  • انجام دوبار ویزیت سالانه جهت چکاپ دندانها و جرم گیری آنها

حقیقتا “پرسلن” انتخاب اول دندانپزشکان زیبایی است چون هم از لحاظ مقاومت در برابر لک شدن در رتبه دوم است و هم دوام بسیار بالایی دارد. این خصوصیات ضد لک بودن و ماندگاری بالا آن را بسیار شبیه به مینای دندان میکند اگر از ونیر کامپوزیتی استفاده نمایید مجبور خواهید شد که به دفعات زیادی آنها را تعویض نمایید چون حداکثر بین 5 تا 7 سال دوام دارند. در مقابل ونیرهای بدون آماده سازی (مانند Lumineers) در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت مناسب بین 10 تا 15 سال قابل استفاده هستند.

تاثیر لمینت دندان برد سلامت دندانها

این سوال ممکن است در ذهن شما نیز باشد. در جواب باید بگوییم اگر قرار باشد خود لمینت دندان به دندانهای ما آسیب برساند اصلا چه فایده ای دارد؟ نکته مهم نصب لمینت دندان توسط دندانپزشک زیبایی ماهر و باتجربه است. در واقع نقطه حساس کار مربوط به فرآیند آماده سازی است. برای اینکه روکش ها بصورت مرتب و یکنواخت روی تمام دندانهای شما قرار بگیرند، در مرحله اول باید مینای دندان یک تراش نازک بخورد. بدون این کار نتیجه نهایی روکشهایی غیر هم سطح و بیرون زده است.

در اکثر موارد تنها یک تراش نازک از مینای دندان آنهم فقط در قسمت جلویی دندانها لازم است (حدود 0.5 سانتیمتر). این فرایند نه آسیبی به دندان شما می رساند نه روی ریشه آن تاثیر می گذارد، بصورت سریع و آسان انجام می شود و جهت راحتی شما از بی حس کننده استفاده میگردد.

به طور قاطع می توان گفت که لمینت دندان نه تنها ضرری ندارد بلکه موجب محافظت بیشتر از دندانهای شما نیز می شود. هرگونه حس ناراحتی ناشی از تراش دندانها در صورت وجود بعد از دو سه روز از بین می رود. خلاف تصورات نادرست با انجام لمینت دندان شما نسبت به پوسیدگی دندان و عفونت لثه حساس تر نمی شوید.

مقایسه لمینت کامپوزیتی با سرامیکی | بهترین دندانپزشک اصفهان

علت طول عمر زیاد لمینت دندان

مواد سرامیکی مانند پرسلن بیش از 200 سال است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند و دلیل خوبی برای این کار وجود دارد. لمینت های دندان(سرامیکی) ماندگاری بسیار بیشتری دارند چون برای تحمل فشارهای که به طور معمول به دندانها وارد می شود قابلیت بالایی دارند. جالب است بدانید لمینت سخت تر از مینای دندان می باشد بنابراین قادر است بسیاری از فشارهایی که به دندانها وارد می شود را تحمل کند و یکپارچگی آن به هم نریزد.

بیایید نگاهی دقیقتر به این ماده بیندازیم تا بیشتر روشن شود که چرا پرسلن بهترین گزینه برای لمینت دندان معرفی می شود. سه نوع پرسلن وجود دارد که می تواند برای ساخت لمینت دندان و یا سایر ترمیم های مرتبط با دندان استفاده شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

انواع لمینت دندان

  • لمینت فلدسپاتیک: کوارتز مبنای ساختاری آن را تشکیل می دهد و چندین دهه است که برای ساخت لمینتهای دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • لمینت لوسیت شیشه ای: در واقع ساختاری ترکیبی (کامپوزیتی) بصورت سرامیکی- شیشه ای است، هرچند برای لمینت دندان می توان از این ماده استفاده کرد اما بیشتر به عنوان تاج و بریج دندان استفاده می شود.
  • لمینت زیرکونیوم: در ساختار آن از دی اکسید زیرکونیوم استفاده شده است که در نهایت همرنگ دندان می شود. در صورت استفاده از پرسلن زیرکونیوم، میتوان جهت افزایش پایداری روی آن را با پرسلن فلدسپات پوشاند این کار ظاهر طبیعی تری نیز به آن می دهد.

در آزمایشگاهای دندانپزشکی از این مواد بسیار با کیفیت برای ساخت روکشهای استفاده می شوند که قادر هستند زیر فشارهای شدید به خوبی دوام بیاورند. بعلاوه برای اینکه روکشها از جای خود حرکت نکرده و خارج نشوند روی دندانهای سفت و محکم میگردند.

نکته مهم دیگری که باید بدانید استفاده از لومینیرز است. لومینیرز نیز نوعی لمینت می باشد اما با یک تفاوت بزرگ آن هم استحکام خیلی پایین تر آن است. دلیل آن فرم تیغه ای و نازک لومینیرز می باشد. استفاده از لومینیرز نیاز به تراش دندان ندارد به همین دلیل برخی از افراد علاقه مند به استفاده از این روکش هستند ولی خوب باید روی استحکام آن زیاد حساب نکنند.

ضعیفترین روکش های دندانی از جنس رزین کامپوزیت هستند، زیرا از مواد فیلینگ همرنگ دندان ساخته می شوند.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

فیکسچر ایمپلنت دندان

عوامل موثر بر پوسیدگی ایمپلنت دندان

غذا خوردن با لمینت چه شرایطی دارد؟

Leave a Comment