رابطه مکیدن انگشت و رویش دندان در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

رابطه مکیدن انگشت و رویش دندان در کودکان

مکیدن انگشت

یک واکنش طبیعی در کودکان است و بسیاری از کودکان در اوایل کودکی تمایل به مکیدن انگشت شست، انگشتان دیگر، پستانک و یا اشیاء دیگر دارند. دلایل مکیدن انگشت به طور خلاصه می تواند شامل نیاز کودک به آرامش، اضطراب، خستگی، کنترل عواطف و یا عادت باشد. علاوه بر این، عواملی مانند درد دندان، ناهنجاری‌های فک و دهان، ناهمترازی فک و دندان‌ها و … نیز می‌توانند زمینه ساز این مشکل شوند. .

عادت مکیدن انگشت اگر پس از بیرون زدن دندانهای دائمی همچنان وجود داشته باشد، ممکن است موجب بروز مشکلاتی در رشد مناسب و جایگاه درست دندانها شود. اگر این رفتار به میزانی است که بر روی رفتار روزمره کودک تأثیر منفی دارد یا به طور مداوم ادامه دارد، بهتر است متناسب با ریشه مشکل، با متخصص روانشناسی یا در صورت نیاز دندانپزشک مشورت کنید تا بهترین راهکارها را برای کمک به کودک پیدا کنید.

آیا مکیدن انگشت نشانه رویش دندان در کودکان است؟

برخی مشکلات جسمی همچون درد لثه، مشکل در رویش دندان‌ها و… ممکن است باعث شود که کودک به مکیدن روی آورد.

دلایل مکیدن انگشت توسط کودکان

مشکل مکیدن انگشت در سنین مختلفی از بدو تولد تا کودکی مشاهده می‌شود. این عمل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در هر سن با سنین دیگر متفاوت است. در ادامه به بررسی علت مکیدن انگشت در سنین مختلف می‌پردازیم.

رابطه مکیدن انگشت و رویش دندان در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

اثرات مکیدن انگشت روی دندان کودکان

به دلیل نرم و انعطاف پذیر بودن استخوان فک کودکان، مکیدن انگشت می‌تواند باعث تغییر شکل استخوان فک شود. در ادامه‌ی آن، قوس دندانی نیز تغییر شکل می‌دهد و این مسئله باعث نامنظم شدن دندان‌ها می‌شود. دندان‌های بالا رو به جلو و دندان‌های پایین رو به داخل منحرف می‌شوند و کودک دچار مال‌اکلوژن می‌شود. نامرتب بودن دندان‌ها باعث سخت شدن حرکت زبان و در نتیجه باعث تضعیف تکلم و حرف‌زدن می‌شود. با ضعیف شدن زبان، کودک نمی‌تواند به راحتی غذا بخورد و این باعث سوء تغذیه می‌شود.

آیا پستانک جایگزین مناسبی برای ترک مکیدن انگشت کودک است؟

تحقیقات نشان داده است که ترک نمودن عادت مکیدن انگشت برای کودک بسیار مشکل می باشد. پستانک می تواند به عنوان یک حواس پرتی در زمان لازم استفاده شود.

 


مطالعه بیشتر:

اقداماتی برای پیشگیری از انگشت مکیدن کودک

Leave a Comment