روش بروساژ کردن دندانها | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی روش بروساژ کردن دندانها

در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک زیبایی اصفهان به بررسی روش بروساژ کردن دندانها می پردازیم. دو روش اصلی برای بروساژ دندانها وجود دارد. یک روش این است که با دریل دندانپزشکی با سرعت پایین و برس پولیش (rubber cup) دندانها تمیز و صاف شوند. برس پولیش در خمیر پولیش کمی ساینده غوطه ور می شود و برای تمیز کردن دندان استفاده می شود. در روش دیگر، دستگاه نوع پاشش پر شده با پودر جوش شیرین به کار گرفته می شود. این نوع پولیش برای ترکها و درزها و سطوح بین دندانها موثرتر است. جوش شیرین ساینده نیست و مینای دندان را نمیساید.

مزایای بروساژ کردن دندانها

در مورد فواید بروساژ دندان اتفاق نظر وجود ندارد. در یک پژوهش بازبینی چندین پژوهش در سال ۲۰۱۸ مشخص شد بروساژ کردن مرتب دندان مانع بیماری لثه نمی شود. این پژوهش بیان می کند کسانیکه دندانهایشان را جرمگیری و بروساژ کرده اند، تجمع پلاک در دندانهایشان تا حد چشمگیری کاهش می یابد.
کمتر بودن پلاک در دندانها به معنی محافظت از مینا و به طور کلی سلامت دندان است.

حفظ مینای دندان مهم است چون مینا اگر از بین برود دیگر قابل ترمیم نیست. پولیش یا بروساژ دندانها باکتریها را از سطح دندانها دور می کند و به سلامت دندانها کمک می کند. تاثیر بروساژ بر زیبایی دندانها نیز امری غیر قابل انکار است. داشتن لبخندی سفیدتر و براقتر به معنی جذابیت بیشتر و اعتماد به نفس بیشتر است. به خاطر داشته باشید بخش مهمی از بروساژ، جرمگیری است که باید پیش از بروساژ انجام شود.

عوارض بروساژ کردن دندانها

بروساژ دندان درمانی بسیار ساده و مشخص است و عوارض چندانی ندارد. برخی دندانپزشکان ممکن است روشهای بروساژ ملایم تری را توصیه کنند. به طور کلی این درمان برای همه ایمن است. اگر کسی حساسیت دندان شدید دارد توصیه می شود بروساژ او کم تهاجمی تر (فقط با برس پولیش) انجام شود.

  • اگر کسی فرسایش شدید دندان دارد نیز ممکن است برایش بروساژ محدودی انجام شود.
  • بروساژ به تنهایی جلوی پوسیدگی دندان را نمی گیرد مگر این که پس از جرمگیری و همراه با رعایت بهداشت دهان باشد.
  • برای حفظ سفیدی و براقی دندانها هر شش ماه یک بار جرمگیری و بروساژ را تکرار کنید.
  • سفید کردن دندان با بلیچینگ نیز روش دیگر درمان زیبایی است. اگر نمی خواهید بروساژ انجام دهید می توانید این روش را امتحان کنید.

بررسی انواع روکش دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

بروساژ دندان ها در خانه

کیتهای بدون نسخه زیادی برای بروساژ وجود دارند که ادعا می کنند شما را به همان نتایجی می رسانند که بروساژ در مطب دندانپزشکی می رساند. برخی از این درمانهای خانگی حاوی جوش شیرین یا زغال فعال هستند. اما متخصصان توصیه می کنند از این روش ها استفاده نکنید. جوش شیرین تاثیر مشابه سیلیس موجود در خمیر دندانهای سفید کننده دارد. یادتان باشد مینای دندان اگر از بین برود دیگر برنمی گردد بنابراین هیچ محصول ساینده ای برای سفید یا براق کردن دندانها استفاده نکنید. این محصولات علاوه بر فرسایش مینا ممکن است باعث حساسیت دندان یا حتی پوسیدگی شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

ضرورت جرمگیری دندانها

جرمهای سخت چسبیده به دندانها و زیر لثه، باعث تحریک لثه و عفونت لثه می شوند. همچنین به دلیل فراهم آوردن مکان مناسبی برای پنهان شدن باکتریها ، محلی برای فعالیت اَنها و در نتیجه پوسیدگی دندان خواهند شد. به همین علت جرمگیری برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است. از طرف دیگر جرم دندان باعث بدرنگ شدن و بدشکل شدن دندانها می شود و زیبایی دندانها و لبخند را از بین می برد. بنابراین برای حفظ زیبایی دندانها و لبخند نیز جرمگیری لازم است.

میزان درد جرمگیری یا بروساژ

پیش از جرمگیری دندانپزشک با بی حسی موضعی، بافتها و ریشه دندانها را بی حس می کند پس دردی احساس نمی کنید. اما ممکن است در اثر فشار قلم جرمگیری اندکی احساس ناراحتی پیدا کنید.

پس از جرمگیری و تسطیح ریشه، ممکن است کمی ناراحتی در اطراف دندانها داشته باشید که تا چند روز ممکن است طول بکشد. همچنین حساسیت به غذاهای سرد و داغ و گاهی شیرینی جات چهار تا شش هفته ممکن است طول بکشد. اما اینها گذرا بوده و برطرف می شوند.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

بررسی موارد نیاز به انجام عصب کشی دندان

مقایسه پر کردن دندان با کامپوزیت و سرامیک

بررسی انواع روکش دندان

Leave a Comment