روش های تشخیص پوسیدگی دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی روش های تشخیص پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به سایش و تحلیل مینای دندان گفته میشود. مینا سطحی و سفت و سخت ترین لایه دندان است که رنگ سفیدی نیز دارد. در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص بهترین ایمپلنت اصفهان روش های تشخیص پوسیدگی دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

زمانی که به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی نکنید کلونی ها و تجمعات بیشمار باکتری های داخل دهان با مصرف مواد غذایی که شما میخورید باعث تشکیل پلاک روی سطح دندان ها میشوند. پلاک اگر به موقع با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از بین نرود سفت و سخت شده و تبدیل به ساختار بدتری به نام تارتار میشود.

اثرات پلاک و تارتار دندان روی فرآیند پوسیدگی دندان

پلاک و تارتار به مرور زمان باعث از بین رفتن و تحلیل مینای دندان شما میشوند. اگر مینا از بین برود ممکن است حفرات و سوراخ هایی داخل دندان شما شکل بگیرید. ماه ها تا سال ها طول میشکد تا این حفرات ایجاد شوند. اگر به موقع به تشخیص پوسیدگی و حفره دندان اقدام نشود احتمال از دست رفتن دندان و مشکلات شدیدی مثل بیماری لثه و عفونت استخوان بالا میرود. شما باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا این مشکل خیلی زود تشخیص داده شده و اقدامات ترمیمی یا درمانی روی آن صورت بگیرید.

نحوه تشخیص پوسیدگی دندان

هرچند که خودمان میتوانیم با شناسایی برخی علائم متوجه پوسیدگی دندان و یا ایجاد حفره دندان شویم، اما ما تنها میتوانیم آسیب سطحی را دیده و تشخیص دهیم. ما به هیچ عنوان قادر به تشخیص پوسیدگی عمقی دندان و سوراخ داخل دندان نخواهیم بود. کار تشخیص پوسیدگی دندان و تعییین میزان و عمق آسیب به دندان و ریشه دندان تنها از عهده دندانپزشک بر خواهد آمد.

انواع روش تشخیص پوسیدگی دندان

برای اینکار و به جهت اینکه بفهمیم پوسیدگی ما تا چه حد پیش رفته است باید به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنیم. دندانپزشکان با کمک روش های تشخیصی زیر میزان آسیب وارده به دندان را تشخیص میدهند.

معاینه فیزیکی و ارزیابی حضوری

ساده ترین راه برای اینکه بتوانیم میزان پوسیدگی و شدت آن را مشخص کنیم مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی است. معمولا یک دندانپزشک عمومی قادر است که این قبیل مشکلات را مدیریت کند. دندانپزشک در اولین قدم اقدام به بررسی فیزیکی داخل دهان و دندان شما خواهد کرد. اگر روی دندان هایتان لکه های زرد یا قهوه ای دارید، دندان شما دچار خوردگی شده و یا اینکه دندان درد دارید میتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید.

کاربرد انواع عکس او پی جی دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

معاینه لمسی و تاکتایل

علاوه بر معاینه فیزیکی و مشاهده ساختارهای داخل دهان، دندانپزشکان با لمس دندان ها، آن ها را از جهت وجود یا عدم وجود حفره ها و پوسیدگی لمس میکنند. وجود حفرات و پوسیدگی های سطحی معمولا با این روش به راحتی قابل تشخیص است. برای اینکه بتوانیم شدت و عمق حفره را بفهمیم در حین اقدامات تشخیص پوسیدگی از پروب هایی نیز استفاده میشود. این پروب ها مدرج هستند و قابلیت اندازه گیری حفرات عمیق را دارند. اگر دندان شما هنوز در مراحل اولیه پوسیدگی باشد، دندانپزشکان با کمک فلوراید اقدام به شستشوی دندان کرده و توصیه های لازم جهت درمان و از بین بردن پوسیدگی را به شما ارائه میدهند.

نکته: فلوراید درمانی در هر صورت اقدام خوبی در برخورد و درمان پوسیدگی دندان باشد. به این شکل که اگر حفره دندان سطحی باشد فلوراید به تقویت مینای دندان کم میکند و اگر حفره عمیق باشد طوری که باکتری ها به آن نفوذ کرده باشند، با کمک فلوراید اقدام به از بین بردن باکتری ها و سپس ترمیم حفره میشود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

پرتونگاری با کمک X-Rays

استفاده از پروب ها و خط کش های دندانپزشکی برای تعیین عمق حفره و پوسیدگی همیشه نمیتواند به ما اطلاعات دقیق بدهد. زیرا گاهی عمق حرفه و سوراخ دندان آنقدر زیاد است که نمیتوان بدون کمک گرفتن از تصاویر رادیولوژی چیزی را دید یا تشخیص داد. برای اینکار ما از اشعه ایکس کمک میگیریم. تصویربرداری با کمک این اشعه قادر است علاوه بر ساختارهای نرم، استخوان هاف ریشه دندان و عروق اطراف دندان را به ما نشان دهد. اشعه ایکس از بهترین روش های تشخیص پوسیدگی و آسیب وارد شده به ریشه دندان است.

تصویربرداری 3 بعدی دندان

گاهی اواقت لازم است که در همان ابتدا از تصویر برداری 3 بعدی دندانپزشکی استفاده کنیم. زمانی که بیمار درد زیادی تجربه میکند و صد البته اگر مطبی از این دستگاه ها داشته باشد مستقیما میتواند بدون عوارض و با بهترین کیفیت از این تصاویر جهت تشخیص پوسیدگی دندان و میزان آسیب وارد شده به دندان بهره ببرد.

بنابراین ما برای دقیق ترین ارزیابی در خصوص آسیب دندان از اسکن های سه بعدی تولید شده توسط رایانه استفاده می کنیم. این اسکن های سه بعدی می توانند به سرعت نقشه دیجیتالی مفصلی از کل دهان بسازند. مزیت اصلی این روش تصویر برداری این است که به به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا میزان تخریب مینا را برآورد کند و بر اساس آن اقدام به ترمیم دندان کند. هرچه اندازه و ابعاد آسیب مشخص تر باشد ترمیم آن با روش هایی مثل اینله و انله، باندگی و … بهتر خواهد بود.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

ضرورت انجام روکش دندان کودکان

مراحل درمان ریشه دندان

علل خونریزی لثه چیست؟

Leave a Comment