روش های درمانی آندربایت | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی روش های درمانی آندربایت

قصد داریم تا در مطلب امروز سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی روش های درمانی آندربایت بپردازیم. با ما همراه باشید. برای درمان آندربایت با توجه به شدت ناهنجاری، سن بیمار و … می‌توان از درمان دندانپزشکی بهره برد.

درمان ناهنجاری‌های بسیار خفیف

این روشی است که معمولا برای درمان ناهنجاری‌های بسیار خفیف و عدم نیاز به ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که باید هر روز حداقل ۲ مرتبه و به مدت ۲ دقیقه با خمیردندان‌های دارای فلوراید مسواک بزنید. در این هنگام نواحی داخلی، بیرونی، دشت دهان و خطوط لثه با دقت مسواک بزنید. تحت هیچ شرایطی کشیدن نخ دندان را فراموش نکنید. در نهایت سالی ۲ مرتبه جهت معاینه و شستن حرفه‌ای و صحیح دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه نمایید.

روش دیگر درمان دندانپزشکی است که خوشبختانه به دلیل پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه علم پزشکی روش‌های متفاوتی برای درمان پروگناتیسم مندیبل در دسترس است. برای تشخیص و انتخاب روش مناسب ابتدا باید به دندانپزشک یا ارتودنتیست مراجعه نمایید. سپس با در نظر گرفتن عواملی مانند میزان و شدت آسیب دیدگی، سن بیمار، عوارض ناشی از تروما و آسیب دیدگی یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها انتخاب می‌گردد.

پیشنهاد برای مطالعه : بررسی مزایا و معایب پروتز تمام زیرکونیا

درمان آندربایت با ارتودنسی ثابت و سایر دستگاه‌های ارتودنسی

یکی از روش‌های درمانی موثر برای بهبود ناهنجاری‌های خفیف مربوط به فک از جمله آندربایت خفیف ارتودنسی متحرک یا ثابت است. ارتودنسی زمانی برای بزرگسالان و کودکان موثر واقع می‌شود که علاوه بر خفیف بودن شدت عارضه، فرد بیمار در سن رشد (۷ تا ۱۲ سالگی) باشد. روش انجام کار به این صورت است که متخصص ارتودنسی برای درمان جلوزدگی فک و چینش نامنظم دندان‌ها از ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده می‌کند.

در طول پروسه ارتودنسی از سیم‌هایی با جنس‌های متفاوت و به صورت مرئی و نامرئی و تجهیزات مخصوصی استفاده می‌شود که نه تنها دندان‌ها در جای خود فیکس می‌کند بلکه باعث عقب رفتن فک پایین نیز می‌شود. به این صورت که ارتودنتیست با بکارگیری سیم ارتودنسی و تجهیزات دیگر، به فک و دندان‌ها فشار بسیار زیادی وارد می‌کند. این کار باعث بهبود وضعیت دندان‌ها و برگشت فدک به محل اصلی خود می‌شود. لازم به ذکر است که هزینه ارتودنسی بسته به شدت ناهنجاری، جنس و نوع سیم و تجهیزات مورد استفاده متفاوت است.

جراحی آندربایت

جراحی فک یکی از روش‌های تهاجمی برای درمان مال اکلوژن کلاس ۳ است که با کمک بیهوشی انجام می‌پذیرد. در واقع جراحی فک هنگامی به عنوان روش درمان پروگناتیسم مندیبل مورد استفاده قرار می‌گیرد که از سن رشد بیمار گذشته باشد، استخوان‌های ناحیه فک قادر به رشد نباشد، میزان جلو آمدگی فک پایین حاد و شدید باشد و بکارگیری روش ارتودنسی جواب ندهد. روش کار به این شکل است که جراح فک پایین را به محل صحیح خود منتقل کرده و سپس با استفاده از تجهیزات مخصوص مانند پیچ و پلاک آن را ثابت می‌نماید.

نکات مراقبتی پس از اعمال لومینیرز | بهترین دندانپزشک اصفهان

در مجموع با درمان به موقع مال اکلوژن کلاس ۳ از این مزایا برخوردار خواهید شد:

  • کاهش چشمگیر فشار روی دندان‌ها، فک و عضلات صورت
  • کاهش احتمال پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثوی
  • شستشو و تمیز نمودن آسان‌تر دندان‌ها
  • کاهش احتمال ایجاد شکستگی در دندان‌ها
  • عدم ایجاد اختلال مفصلی تمپورومندیبولار

علل ضرورت درمان آندربایت

درمان جلو آمدگی فک پایین تنها به دلیل زیبایی ظاهری نیست بلکه آسیب‌های بسیار جدی‌تری به سلامت شما وارد می‌کند که جبران‌ناپذیر است. حتی اگر در این مورد با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی نیز صحبت کنید به شما خواهد گفت که درمان پروگناتیسم مندیبل کاملا ضروری است. خود شما نیز اگر لیست عوارض این ناهنجاری را به دقت بخوانید ضروری بودن درمان را درک خواهید کرد. افراد مبتلا به این ناهنجاری مشکلاتی از قبیل سردردهای مزمن یا سوء هاضمه را تجربه می‌کنند که این‌ها برای سلامتی هر فردی خطرناک است و کیفیت زندگی افراد را به خطر می‌اندازد.

تفاوت آندربایت و اوربایت

در بایت صحیح، زمانی که دندان‌ها بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند، دندان‌های فک بالایی به میزان بسیار کمی دندان‌های فک پایین را می‌پوشانند. در صورتی که مقدار این پوشش از حد نرمال خارج شود به آن اوربایت می‌گویند. اما همانطور که تا اینجا گفتیم، آندربایت برعکس است و دندان‌های فک پایین، دندان‌های فک بالا را می‌پوشانند.

هر دوی این ناهنجاری‌ها می‌توانند زیبایی ظاهری فرد را از بین ببرند و سبب بروز مشکلاتی در گفتار، جویدن، بلعیدن و … داشته باشند. طبق بررسی‌های انجام شده آندربایت بین ۵ تا ۱۰ درصد شایع است. اما تحقیقاتی در کل جهان نشان می‌دهد که احتمال به وجود آمدن این مشکل در آمریکایی‌ها ۵٪ و در چینی‌ها تا ۱۵٪ است که به دلایل ژنتیکی می‌باشد. این اختلاف می‌تواند به دلیل ژنتیک باشد.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

سن مناسب برای درمان آندربایت

باید بگوییم که درمان هر چه زودتر آغاز شود بهتر است. یعنی اگر دریافتید که کودک شما به این ناهنجاری دچار شده است باید فورا به دندانپزشک مراجعه و درمان را شروع کنید. درمان زود هنگام باعث می‌شود تا فرد نیازی به ارتودنسی یا جراحی نداشته باشد. یا در شرایطی از آن پیشگیری کند. درمان آندربایت را می‌توان از سن ۵ سالگی آغاز کرد که تاثیر بسیار زیادی در درمان دارد. در صورتی که متوجه علائم این ناهنجاری نشدید از سن ۶ تا ۱۰ سال نیز می‌توان نتایج خوبی از درمان گرفت.

درمان آندربایت در افراد بزرگسال

برای درمان آندربایت هیچوقت دیر نیست زیرا عوارض آن بسیار سخت‌تر و دردناک‌تر خواهد بود. در برخی موارد درمان در بزرگسالان نیز بسیار خوب و موفقیت‌آمیز بوده است.


بیشتر بخوانیم:

عوامل موثر در آسیب پالپ

اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت چیست؟

راه های سفید کردن دندان ارتودنسی شده

 

Leave a Comment