روش های درمانی انواع بیماری‌های پریودنتال | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی روش های درمانی انواع بیماری‌های پریودنتال

در نوشته ای که در سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان برای شما عزیزان گردآوری شده است. به بررسی روش های درمانی انواع بیماری‌های پریودنتال خواهیم پرداخت. اصطلاح «پریودنتال» به معنای «اطراف دندان» است. بیماری پریودنتال (که تحت عنوان پریودنتیت و بیماری لثه نیز شناخته می‌شود) یک بیماری التهابی شایع است که بر بافت نرم حمایت‌کننده و اطراف دندان تأثیر می‌گذارد. همچنین این بیماری در پیشرفته‌ترین مراحل استخوان فک را نیز درگیر می‌سازد.

بیماری پریودنتال اغلب با التهاب لثه همراه است. التهاب لثه یا ژینژیویت یک عفونت باکتریاییِ بافت لثه است. هنگامی که سموم موجود در پلاک باعث تحریک و التهاب بافت‌های لثه می‌شوند عفونت باکتریایی روی لثه تأثیر می‌گذارد. هنگامی که این عفونت باکتریایی در پاکت‌های لثه و بین دندان‌ها تجمع یابد. از بین بردن و درمان آن بسیار دشوارتر می‌شود. بیماری پریودنتال یک بیماری پیشرونده است که در نهایت منجر به تخریب بافت همبند و استخوان فک می‌شود. در صورت عدم درمان این بیماری می‌تواند منجر به جابه‌جایی، لق شدن و در نهایت افتادن دندان شود. بیماری پریودنتال دلیل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان در کشورهای پیشرفته است و باید همیشه به موقع درمان شود.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : روش های مراقبتی بعد از لمینت دندان

انواع بیماری‌های پریودنتال

در صورت عدم درمان التهاب لثه (التهاب خفیف لثه) می‌تواند به زیر خط لثه گسترش یابد. هنگامی که لثه به دلیل سموم موجود در پلاک تحریک می‌شود. یک پاسخ التهابی مزمن ایجاد می‌گردد. این پاسخ منجر به بروز اختلال در بدن شده و موجب می‌شود. که بدن استخوان و بافت نرم خود را از بین ببرد. در طی این روند ممکن است علائم کمی وجود داشته باشند یا هیچ علامتی مشاهده نشود. زیرا بیماری پریودنتال باعث جدا شدن دندان‌ها از بافت آلوده لثه می‌شود. عمیق شدن پاکت‌های بین لثه و دندان به طور کلی نشان دهنده تخریب بافت نرم و استخوان در اثر بیماری پریودنتال است.

رایج‌ترین انواع بیماری پریودنتال

پریودنتیت مزمن

التهاب در بافت‌های حمایت‌کننده باعث ایجاد پاکت‌های عمیق و پسرفت لثه می‌شود. ممکن است به نظر برسد که طول دندان‌ها رو به افزایش است اما در واقع این لثه (ژینژیوا) است که به عقب می‌رود. پریودنتیت مزمن شایع‌ترین شکل از بیماری پریودنتال است و با از دست دادن تدریجی اتصال و متناوباً دوره‌های پیشرفت سریع مشخص می‌شود.

پریودنتیت تهاجمی

این شکل از بیماری لثه در فردی که از لحاظ بالینی سالم است رخ می‌دهد. پریودنتیت تهاجمی با از دست دادن سریع اتصال لثه، تخریب مزمن استخوان و تجمع خانوادگی مشخص می‌شود.

پریودنتیت نکروز کننده

این شکل از بیماری پریودنتال اغلب در افرادی که از بیماری‌های سیستمیک مانند اچ آی وی، سرکوب سیستم ایمنی و سوء تغذیه رنج می‌برند، رخ می‌دهد. نکروز (مرگ بافت) در رباط پریودنتال، استخوان آلوئولار و بافت‌های لثه اتفاق می‌افتد.

روش های درمانی انواع بیماری‌های پریودنتال | بهترین ایمپلنت اصفهان
پریودنتیت ناشی از بیماری سیستمیک

این شکل از بیماری لثه اغلب در سنین پایین آغاز می‌شود. بیماری‌های پزشکی مانند بیماری‌های تنفسی، دیابت و بیماری‌های قلبی از عوامل زمینه‌ساز رایج محسوب می‌شوند.

دکتر مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

درمان‌های رایج بیماری پریودنتال

جرم‌گیری و برق انداختن دندان‌ها

به منظور حفظ سلامت بافت لثه باید باکتری‌ها و رسوب‌های (تارتار) عامل ایجاد عفونت برداشته شوند. پاکت‌های لثه در صورت لزوم برای رفع عفونت جرم‌گیری و با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. برای بیمار دهان شویه تجویز شده و فرد می‌تواند آن را در برنامه‌های روزانه شستشوی دندان خود بگنجاند.

احیاء بافت

زمانی که بافت‌های استخوان و لثه از بین می‌روند. می‌توان با استفاده از روش‌های گرافت بافت را به رشد مجدد تشویق نمود. ممکن است غشایی به مناطق آسیب دیده وارد شود تا به روند احیاء کمک کند.

عمل جراحی کاهش پاکت

جراحی فلپ لثه یا کاهش پاکت پریودنتال نوعی درمان جراحی است که جهت کاهش اندازه پاکت بین دندان‌ها و لثه انجام می‌شود. جراحی استخوان فک یکی دیگر از گزینه‌هایی است که به منظور کاهش فرورفتگی در استخوان انجام می‌شود. این فرو رفتگی‌ها می‌توانند به محلی برای تجمع باکتری‌ها تبدیل شوند.

ایمپلنت

زمانی که دندان‌ها به دلیل بیماری پریودنتال از بین رفته‌اند. می‌توان با انجام ایمپلنت دندان‌های مصنوعی در استخوان فک زیبایی و عملکرد دهان را مجدداً بازگرداند. ممکن است قبل از انجام ایمپلنت دندان جهت تقویت استخوان نیاز به مراحل احیاء بافت باشد.

اگر در خصوص بیماری پریودنتال، درمان آن یا ایمپلنت سوالی دارید می‌توانید آن را از دندانپزشک خود بپرسید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در کلینیک24

راه های ارتباطی با دندانپزشک زیبایی اصفهان


مطالب پیشنهادی :

نکات مراقبتی پس از نصب آنلی موقت دندان

بررسی درمان های لق شدن ایمپلنت دندان

مراحل و موارد کاربرد آنلی دندان چیست؟

Leave a Comment