روش های درمان بی دندانی | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی روش های درمان بی دندانی

در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان قصد داریم روش های درمان بی دندانی را معرفی و بررسی کنیم. افراد برای درمان بی دندانی روش های مختلفی پیش رو دارند که هر کدام از این روش ها بر اساس فاکتورها و شرایط خاصی مورد بررسی قرار می گیرند.

  • راحتی
  • دوام
  • زیبایی
  • هزینه

این موارد به عنوان نکاتی هستند که در زمان انتخاب شیوه جایگزین کردن دندان ها تاثیر زیادی دارند. در ادامه قصد داریم به بررسی مشکلات بی دندانی و راهکارهایی که برای درمان آن وجود دارد بپردازیم.

اهمیت جایگزینی دندان ها

معمولا افرادی که با مشکل از دست دادن دندان مواجه هستند مشکلات متعددی دارند که این مشکلات شامل:

  • بیماری های لثه
  • وجود مشکل گفتاری
  • تغییر فرم استخوان فک
  • ایجاد مشکل در خوردن برخی از غذاها
  • امکان دارد دندان های اطراف کج شوند
  • عدم اعتماد به نفس به ویژه زمانی که دندان های جلو آسیب ببیند.

هنگامی که افراد دندان های عقبی خود را از دست می دهند به این دلیل که مشخص نیستند از لحاظ ظاهری اهمیت چندانی به آنها نمی دهند و در برخی موارد جهت درمان نیز اقدامی انجام نمی گیرد. اما باید توجه داشته باشید هر اندازه فضای میان دندان هایتان برای مدت طولانی تری خالی بماند امکان ابتلا به بیماری ها و مشکلات نیز افزایش پیدا می کند. ممکن است از دست دادن دندان مشکلی برای شما ایجاد نکند اما بهتر است هر چه سریعتر این مشکل را رفع کنید تا در طولانی مدت به مشکلات بیشتری دچار نشوید.

راهکارهای درمان بی دندانی

برای درمان مشکل بی دندانی راه حل های متعددی وجود دارد که بستگی به تعداد دندان های از دست رفته دارد. در ادامه به معرفی این راه حل ها خواهیم پرداخت.

1- بریج دندان

بریج دندان که به عنوان پل دندان شناخته می شود یکی از روش های درمان بی دندانی است. در واقع بریج دندان را به عنوان نوعی پروتز و روکش می شناسند که از آن برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته به کار می برند. در این روش درمانی یک پل دندانی را که شامل چند پروتز است به کار می برند. اغلب دو عدد از این پروتزها را برای دو دندانی که در کنار بخش بی دندان است به کار می برند و بقیه ی پروتزها برای پر کردن فضای خالی دندان ها به کار می برند.

برای اتصال بریج معمولا دندان هایی را که در کنار ناحیه بی دندان هستند تراش می دهند. در حقیقت بریج به دندان کناری متصل می شود و به آن وابسته است. در صورتی که دندان کناری کشیده شود یا آسیب ببیند باید فکری برای پر کردن جای خالی آن بیاندیشید. به این دلیل که فضای خالی موجب می شود سایر دندان ها حرکت کنند و همین امر باعث آسیب دیدن لبخند شما می شود.

برای اینکه بریج را در جای خود محکم کنند از چسب های مخصوصی کمک می گیرند. در صورتی که دندان های کناری سالم باشند و از وضعیت خوبی برخوردار باشند این امکان وجود دارد که به جای تراشیدن دندان و از بین بردن مینای سالم دندان بریج را به کمک دو زبانه پشت دندان طبیعی قفل کنید.

بریج ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند و یک روش درمانی مناسب به شمار می روند. نکته ای که باید در نظر داشت این است که بریج ها تنها امکان جایگزینی دو دندان در کنار هم را دارند. در صورتی که تعداد بیشتری دندان از دست داده باشید باید از روش های درمانی دیگر استفاده کنید.

2- ایمپلنت

یکی از راهکارهای درمان بی دندانی استفاده از ایمپلنت می باشد. ایمپلنت یک راهکار برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. این روش درمانی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت ایمپلنت ها به عنوان طبیعی ترین گزینه برای ترمیم دندان ها به شمار می رود. مهمترین ویژگی این روش این می باشد که از دهان خارج نمی شود و نیاز به نگهداری ندارد.

ایمپلنت را به کمک پیچ هایی در استخوان فک محکم می کنند. این شیوه دندان هایی را به شما می دهد که شبیه به دندان های دائمی می باشد. ایمپلنت دندانی به صورت پیچ هایی از جنس فلزات می باشد که به کمک روش جراحی در فک دندان شما قرار می گیرد. پس از اینکه پیچ ها را در فک قرار دادند پروتزهای دندانی را بر روی این پیچ ها نصب می کنند. به این شکل جای خالی دندان شماپر می گردد.

پایه هایی که برای ایمپلنت دندان قرار می دهند از جنس تیتانیوم می باشد. این فلز با بدن انسان سازگاری کامل دارد.

بیشتر بخوانید : معرفی انواع روکش دندان

ایمپلنت های دندانی از عمر بالایی برخوردار هستند و مدت زمان زیادی برای فرد باقی می مانند. در صورتی که شما چند دندان را در کنار هم از دست داده اید دندانپزشک با قرار دادن پایه ها در کنار هم این مشکل را برطرف می کند. استفاده از این روش برای درمان بی دندانی باعث می شود که از تخریب استخوان های فک جلوگیری شود. زمانی که جای دندان ها برای مدت طولانی خالی بماند استخوان فک تخریب می گردد همین امر می تواند مشکلات جدی تری در آینده برای فرد ایجاد کند.

افرادی که به دلیل از دست دادن دندان ها شکل گفتار طبیعی خود را از دست دادند با استفاده از ایمپلنت می توانند این مشکل را مرتفع کنند. ایمپلنت های دندانی فاصله بین دندانی را پر می کنند به این ترتیب مانع تجمع باکتری ها می شوند. به این ترتیب باعث می شوند که از پوسیدگی و عفونت لثه ها جلوگیری شود.

اهمیت کاشت ایمپلنت دندان آسیاب | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

3- ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت به عنوان یک روش اصلاحی برای درمان بی دندانی استفاده می کنند. در این شیوه یک لایه ی محافظ بر روی مینای دندان ها قرار می گیرد که به صورت مستقیم به وسیله اشعه چسبانده می شوند. کامپوزیت به عنوان یک ماده ی ترمیم کننده همرنگ دندان ها است یا از مواد سفید رنگی تشکیل شده که به وسیله ی آن دندان ها را پر می کنند. در حقیقت کامپوزیت ها از مواد زمینه ای تشکیل شده اند که درون آن ها ذراتی به نام فیلر وجود دارد که این فیلرها باعث استحکام بخشیدن به این مواد می شوند.

از کامپوزیت معمولا برای پرکردن جاهای خالی بسیار کوچک استفاده می کنند. کامپوزیت ها را باید برای افرادی استفاده کنند که دندان های پوسیده ای نداشته باشند. بنابراین این روش درمانی راه حل درستی برای پر کردن جای خالی دندان ها به شمار نمی رود.

4- پروتزهای مصنوعی

یکی از ساده ترین و ارزانترین روش هایی که برای جایگزین کردن دندان ها به کار می رود استفاده از پروتز دندانی است. پروتزهای دندان همان دندان مصنوعی هستند که برای درمان بی دندانی استفاده می شوند. پروتزهای دندانی به شکل متحرک وجود دارند و به سادگی در جای خود قرار می گیرند. استفاده از پروتزها برای بخی از افراد مناسب است و برای بعضی دیکر آزاردهنده می باشد. این پروتزها ممکن است در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن مشکلاتی را برای افراد به وجود بیاورند. معمولا سالمندان از این روش درمانی استفاده می کنند.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

انواع بازسازی دندان

دلایل تعویض لمینت دندان

ایمپلنت ساب پروستئال

Leave a Comment