روش های مختلف سفید کردن دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی روش های مختلف سفید کردن دندان

در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی روش های مختلف سفید کردن دندان خواهیم پرداخت. برای سفید کردن دندان می توانید از راه های مختلفی استفاده کنید که با توجه به نوع تغییر رنگ دندانتان بهترین نتیجه را برای شما فراهم کند. از نظر دسته بندی کلی روش های سفید کردن دندان در دو گروه یکی تخصصی زیر نظر دندان پزشک و دیگری به صورت روش های عمومی و خانگی قرار می گیرند، که هر کدام از این دسته بندی ها چندین راه برای سفید کردن دندان فراهم می کنند. مهمترین اینها عبارتند از:

سفید کردن دندان با روش بلیچینگ

یکی از پرکاربردترین روشهای سفید کردن دندان، روش بلیچینگ است که در آن دندانپزشک با استفاده از یک ژل مخصوص که دارای پراکسید در ترکیب خود است برای سفید کردن دندان ها استفاده می کند. برای اینکه میزان تاثیرگذاری و همچنین سرعت فرآیند عملکردی ژل بیشتر شود، از پرتوهای لیزری نیز در این روش استفاده می شود. چرا که پرتوهای لیزری کمک می کنند میزان نفوذ ژل بیشتر شود و باعث سریعتر حل شدن لکه ها در ژل شوند. بعد از زمان مشخصی دندانپزشک لایه ژل قبلی را از سطح دندان بر می دارد و لایه دیگری از ژل را روی آنها قرار می دهد.

مطلب پیشنهادی : نکات مراقبتی بعد از تحویل پروتز دندان

فرآیند سفید کردن دندان با روش بلیچینگ به صورت چند مرحله ای انجام می شود، اما این چند مرحله معمولا در کمتر از یک ساعت و در یک بار حضور در مطب دکتر صورت می گیرد. از ویژگی های بسیار خوب روش بلیچینگ می توان به سریع بودن آن و میزان بالای سفید کنندگی اشاره کرد. البته باید در مدتی که از این روش استفاده می کنید، تمام مواردی را که منجر به زرد شدن دندان می شود، رعایت کنید. همچنین در نظر داشته باشید میزان حساسیت دندان ها بعد از بلیچینگ به زرد شدن بیشتر است.

تفاوت بلیچینگ بدون لیزر و با لیزر، بیشتر در سریعتر انجام شدن و ایجاد درجه بالاتری از سفیدی بر روی دندان است. بعضی افراد از ژل پراکسید در منزل استفاده می کنند که بدون در نظر گرفتن میزان حساسیت دندان کار اشتباهی است، اما بلیچینگ با لیزر به هیچ وجه امکان اجرا در منزل را ندارد.

اینکه برای انجام بلیچینگ با لیزر، از چه نوع لیزری استفاده شود، توسط دندانپزشک و با توجه به شرایط دندان فرد تعیین می شود. روش بلیچینگ در زمان کم و بدون خطر انجام می شود، میزان ماندگاری خوبی دارد و در صورت رعایت مراقبت های بعدی، دندان دچار حساسیت نمی شود و به مینای دندان آسیبی وارد نمی گردد.

ماندگاری انواع بلیچینگ دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

ونیر لمینت

در روش لمینت دندان با کمک لایه های نازک سرامیکی که به صورت تخصصی برای امور دندانپزشکی استفاده می شود، سطح جلوی دندان را می پوشانند. در واقع لایه های سرامیکی به سطح روبرویی دندان چسبانده می شوند و عیوب موجود بر روی دندان مانند تغییر رنگ، تیرگی، ترک خوردگی، لب پریدگی و … را می پوشانند. این روش عملا زردی دندان یا تیرگی را از بین نمی برد و فقط آن را مخفی می کند. بعضا ممکن است دندان از درون دچار عفونت شود و به دلیل وجود این پوشش در سطح دندان، متوجه آن نشوید. هزینه این روش بالا می باشد و اینکه بیشتر مناسب تغییر رنگ داخلی دندان است.

روش باندینگ دندان

تقریبا مانند روش ونیر لمینت، این روش هم با ایجاد یک پوشش رویی در سطح دندان، باعث مخفی کردن رنگ و عیوب دندان می باشد. در روش باندینگ کامپوزیت به جای لایه سرامیکی از رزین کامپوزیتی که دارای رنگی مشابه دندان است استفاده می شود. این رزین باعث می شود که همه دندان ها به صورت همرنگ و سفید در بیایند. برای تغییر رنگ داخلی، خارجی و تغییر رنگ بر اثر افزایش سن استفاده از روش باندینگ مناسب است و می توانید با کمک آن دندان های خود را سفید کنید.

به عنوان مزایای روش باندینگ می توان به کم هزینه بودن آن و انجام در یک مرحله مراجعه به دندانپزشکی اشاره کرد.

در مورد معایب این روش نیز باید بدانید که طول عمر بسیار طولانی ندارد، آسیب پذیری آن در مقابل سایر روش ها بیشتر است و همچنین زودتر از روش های دیگر دندان دچار رنگ پذیری و تغییر رنگ می شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

استفاده از روکش دندان

برای اینکه نقص ها و عیوب دندان، مانند ترک خوردگی، تغییر رنگ و لب پریدگی پوشانده شود از روکش دندان استفاده می شود. این روش یکی از مناسب ترین روش های پوششی برای دندان به حساب می آید که در آن با استفاده از یک محافظ و روکش سرامیکی ساخته شده به رنگ دندان، سطح دندان ها را می پوشانند. نسبت به روش ونیر لمینت و باندینگ عملکرد بهتری دارد. اما هزینه این روش بیشتر از هزینه باندینگ می باشد. از طرفی این سرامیک ها آسیب پذیر هستند و باید مراقبت زیادی از آنها صورت بگیرد. از خوردن غذاها و میوه های سفت نیز باید خودداری کنید.

معمولا از روکش دندان زمانی استفاده می شود که ترمیمی مانند عصب کشی بر روی دندان صورت گرفته باشد. زیرا بعد از عصب کشی، دندان ضعیف شده و برای افزایش عمر نیاز به روکش دارد همچنین باعث تغییر رنگ داخلی دندان شده است. در مجموع می توان گفت روش های متفاوتی برای سفید کردن دندان در زمان کم وجود دارد. که باید با توجه به نوع دندان، حساسیت آن و مواردی که دندانپزشک در معاینه تشخیص می دهد، از روشی مناسب و مشخص استفاده کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مقایسه ارتودنسی لینگوال و معمولی

گامی اسمایل یا لبخند لثه ای

بررسی کف بندی دندان

Leave a Comment