سوالات متداول درباره کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

سوالات متداول درباره کامپوزیت دندان

تفاوت کامپوزیت ونیر: لمینت کامپوزیتی یا لمینت سرامیکی؟

لمینت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد (البته این تراش حداقل است)، کامپوزیتی معمولا نیاز به تراش ندارد.
لمینت سرامیکی نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد. متوسط طول درمان حدود سه هفته از زمان معاینه و قالب گیری اولیه جهت موکاپ میباشد. لمینت سرامیکی توسط سمان (چسب) مخصوص به دندان چسبانده میشود. کامپوزیت دندان در یک‌ جلسه و در مطب انجام میشود. لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد، البته لمینت سرامیکی نیز نیاز به مراقبت کامل دارد.رنگ پذیری لمینت سرامیکی بسیار کنتر از لمینت کامپوزیتی است.

آیا ونیر کامپوزیت باعث بدبویی دهان میشود؟

در صورتیکه به صورت صحیح و علمی انجام شود، باعث بدبویی دهان نمیشود. در صورتیکه به صورت غیر علمی کار شود، در اثر پالیش نامناسب، عدم امکان استفاده از نخ دندان و در نتیجه ماندن مواد غذایی ریز و همچنین التهاب لثه میتواند باعث بدبویی دهان شود.

آیا کامپوزیت ونیر باعث‌التهاب لثه میشود؟

در صورتیکه کامپوزیت ونیر به صورت صحیح و علمی انجام شود باعث التهاب لثه نمیشود. التهاب لثه میتواند از برجستگی کامپوزیت ونیر مجاور لثه و یا عدم‌ پالیش مناسب در مجاورت لثه ایجاد شود. البته در مواردی دیده شده که کامپوزیت ونیر کاملا مناسب در زمان بارداری موجب التهاب لثه شده. چرا که در زمان بارداری به علت تغییر هورمونها التهاب لثه حتی در دندانهای خود فرد نیز دیده میشود.

سوالات متداول درباره کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

استفاده از نخ دندان؟

کامپوزیت ونیر باید به صورتی اجرا شود که امکان نخ کشیدن به صورت عادی وجود داشته باشد. متاسفانه در مواردی دیده شده که امکان نخ کشیدن به علت چسباندن کامپوزیت ونیرها بهم وجود ندارد. این شرایط میتواند منجر به پوسیدگیهای بیشتر و همچنین التهاب لثه گردد.

دوام درمان کامپوزیت ونیر چقدر است؟

در صورت مراقبت مناسب حدود ۴ الی ۵ سال دوام دارند.

آیا درمان کامپوزیت ونیر نیاز به تراش دارد؟

معمولا کیسهای کامپوزیت ونیر را به صورتی انتخاب مکنیم که نیاز به تراش نباشد و یا در یک یا چند دندان نیاز به تراش بسیار محدود باشد.

چه مواردی را برای نگهداری کامپوزیت ونیرها باید در نظر گرفت؟

مانند سلیر دندانها از نخ دندان و مسواک‌ استفاده کنید. از خوردن تخمه و غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا باعث پریدن کامپوزیت میشود.

چه مواد غذایی نباید استفاده کرد؟

مواد غذایی رنگی باعث رنگ‌ گرفتن کامپوزیت میشود، البته میزان آن مشابه دندان میباشد (در صورت پالیش مناسب کامپوزیت میزان رنگ گرفتن آن مشابه سایر دندانها است) جهت بهبود میتوان از پالیش مجدد در فواصل شش ماه یا یکسال استفاده کرد. (همان طور که برای دندانهای طبیعی فرد از جرم گیری و برساژ استفاده میشود)

| صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان |


مطالعه بیشتر :

مراحل کامپوزیت دندان

استانداردهای دندانپزشکی مقابله با کرونا

ترس از دندانپزشکی

Leave a Comment