سینوس لیفت چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

عمل سینوس لیفت

در طول ۱۵ سال گذشته، افراد بیشتری ایمپلنت دندان انجام می‌دهند و این امر باعث رواج بیشتر می‌شود. آیا به عمل سینوس لیفت نیاز دارید و سوالاتی دارید که پاسخ آنها را پیدا نکرده‌اید؟ خوب، ما پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد جراحی سینوس لیفت را در این مقاله ارائه می‌کنیم، مثلا سینوس لیفت چیست، چه زمانی به آن احتیاج دارید، چه اتفاقی قبل و بعد از جراحی می افتد، نحوه عمل جراحی چگونه است، این جراحی چه خطراتی دارد و همچنین چه زمانی بعد از جراحی باید به دنبال درمان پزشکی باشید. هدف ما این است که شما تمام اطلاعات لازم در مورد روند سینوس لیفت را کسب کنید تا در هنگام آماده شدن برای سینوس لیفت خود، کاملاً اطمینان خاطر داشته باشید.

سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت یا همان تقویت سینوس، جراحی است که جاگذاری ایمپلنت‌های دندان را آسانتر می‌کند. برخی از افراد به ایمپلنت دندان احتیاج دارند اما به دلیل از دست دادن استخوان، پشتیبانی کافی از استخوان که برای ایمپلنت لازم است را ندارند. این عمل می‌تواند در این زمینه کمک کند زیرا با افزودن استخوان به فضای بین دندان‌های مولار و پرمولار، میزان استخوان در فک بالا را افزایش می‌دهد. جهت ایجاد فضا برای استخوان، غشای سینوس باید به سمت بالا حرکت داده شود و یا “بلند شود”، به همین دلیل این جراحی سینوس لیفت نامیده می‌شود. یک متخصص ایمپلنت مانند جراح فک و صورت یا پریودنتیست معمولاً لیفت‌های سینوس را انجام می‌دهد.

چه زمانی به سینوس لیفت احتیاج دارید؟

اگر دندانپزشک شما نمی‌نواند ایمپلنت‌های دندانی شما را قرار دهد چون در استخوان فک بالا به اندازه‌ی کافی ارتفاع استخوان ندارید یا سینوس‌های شما خیلی به فک نزدیک هستند، دندانپزشک شما ممکن است این عمل را توصیه کند. آیا از خود می‌پرسید که چرا ممکن است دچار از دست دادن استخوان شوید؟ سؤال خوبی بود.

سینوس لیفت چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

برخی از دلایل از دست دادن استخوان عبارتند از:

  • بیماری لثه پریودنتال
  • از دست دادن دندان‌ها در فک بالا
  • جذب مجدد استخوان در بدن پس از از دست دادن دندان

قبل از جراحی سینوس لیفت چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر تحت عمل جراحی سینوس لیفت قرار دارید، متخصص دندانپزشکی شما ابتدا مشخص می‌کند که استخوان اضافی را از کجا بردارد.

سه نوع متداول استخوان در جراحی‌های سینوس لیفت مورد استفاده قرار می‌گیرد:

استخوان اتوژن: استخوان از بدن خود شما
استخوان آلوژنیک: استخوان از یک جسد
زنوگرافت: استخوان گاو

اگر استخوان از بدن خود شما باشد، از قسمت‌های دیگر دهان یا بدن شما گرفته می‌شود.

پس از آن باید عکسبرداری کنید. اشعه ایکس جراح یا متخصص دندانپزشکی را قادر می‌سازد تا فک و سینوس‌های شما را بررسی کند تا بتواند دقیقاً آنچه شما نیاز دارید را دریابد.

این عمل چه خطراتی دارد؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، خطراتی برای جراحی سینوس لیفت وجود دارد. خطر اصلی سوراخ شدن یا پاره شدن غشای سینوسی است. نگران نباشید! اگر این اتفاق بیفتد، جراح یا پارگی سینوس را بخیه می‌زند یا وصله‌ای را روی آن قرار می‌دهد. اگر ترمیم غشای سینوس پیچیده‌تر باشد، جراح شما ممکن است این روش را متوقف کرده و قبل از تلاش مجدد به شما فرصت بهبودی دهد.

عفونت نیز مانند هر روش جراحی همیشه خطر محسوب می‌شود. با این حال، عفونت ناشی از سینوس لیفت غیر معمول است.

در موارد نادر، استخوان موجود با مواد پیوند استخوان ادغام نمی‌شود، یعنی ناحیه‌ی پیوند شده نمی‌تواند یک منبع خون ایجاد کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است مجبور شوید دوباره عمل سینوس لیفت را انجام دهید.

همچنین احتمال سینوزیت ماگزیلاری حاد پس از سینوس لیفت وجود دارد که به صورت التهاب موقتی غشاهای موجود در بینی و سینوس‌ها ظاهر می‌شود. این وضعیت تخلیه‌ی مخاط از بینی را دشوار می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که رعایت احتیاط در تمام مراحل به باز نگه داشتن سینوس‌ها کمک می‌کند.

چه موقع بعد از عمل باید با یک متخصص تماس بگیرید؟

اگرچه بهبودی بعد از عمل معمولاً ساده است، اما مواردی وجود دارد که ممکن است به حمایت اضافی نیاز داشته باشید. پس از عمل، اگر هریک از موارد زیر را تجربه کردید، حتما با جراح خود تماس بگیرید:

  • تورم یا درد با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کند.
  • خونریزی بعد از ۱-۲ روز ادامه دارد یا به رنگ قرمز روشن و مداوم است.
  • مواد پیوند استخوان پس از عطسه یا دمیدن در بینی شما جدا می‌شوند.
  • تب دارید.

اگر قرار است سینوس لیفت انجام دهید، اکنون می‌دانید که در تمام مراحل جراحی چه انتظاراتی دارید. دندانپزشک یا جراح شما باید از دهان شما عکس رادیوگرافی بگیرد تا مشخص شود که در طی این عمل چه کاری باید انجام دهد. پس از انجام آن، شما پشتیبانی لازم را برای بازیابی از جراح خود دریافت خواهید کرد که ممکن است شامل داروهای ضد درد، آنتی‌بیوتیک و یا شستشو باشد. به یاد داشته باشید که مدتی طول می‌کشد تا متخصص دندانپزشکی شما بتواند دندانِ مصنوعی شما را قرار دهد. همچنین باید حدودا یک هفته پس از سینوس لیفت برای معاینه به مطب پزشکتان بروید. در صورت مشاهده‌ی موارد شدید مانند درد، خونریزی یا تب، بلافاصله با جراح تماس بگیرید. ما برای شما آرزوی بهبودی سریع در سینوس لیفت داریم و می‌دانید که با پاسخ دادن به تمام این سوالات، می‌توانید در این روند جراحی احساس اطمینان خاطر داشته باشید. سلامت بمانید.

این مقاله به منظور ارتقاء درک و آگاهی از موضوعات عمومی بهداشت دهان و دندان نوشته شده است. این مقاله نباید جایگزین مشاوره، تشخیص یا درمان حرفه‌ای شود. همیشه در صورت داشتنِ هرگونه سوال در مورد یک بیماری یا درمان آن، از دندانپزشک یا سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتیِ واجد شرایط مشاوره بگیرید.


مطالعه بیشتر :

ایمپلنت‌های دندانی زیر پریوستال

کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت ساب پریوستیال چیست؟

Leave a Comment