تاثیر شیر مادر بر روی دندان کودک بعد از دوسالگی | بهترین ایمپلنت اصفهان

تاثیر شیر مادر بر روی دندان کودک بعد از دوسالگی

بعضی از مادران گمان می‌کنند که شیر مادر بهترین ماده غذایی برای کودک حتی پس از دو سالگی است، اما مطالعات جدید نشان می دهد که شیردهی به کودک بعد از دو سالگی پوسیدگی دندان ها را در آینده به دنبال خواهد داشت.

در این پژوهش، محققان شیردهی و مصرف قند را در ۱۱۲۹ کودک در برزیل بررسی کردند. سپس دنداپزشکان دندانهای این خردسالان را در سن پنج سالگی معاینه کردند.

نتایج حاکی از این بود که حدود ۲۳.۹ درصد از این کودکان دچار پوسیدگی دندانی شدید و ۴۸ درصد از آنان دچار پوسیدگی سطحی دندان شده بودند.

تاثیر شیر مادر بر روی دندان کودک بعد از دوسالگی | بهترین ایمپلنت اصفهان

بنا به اظهار این متخصصان

کودکانی که دو یا بیش از دو سال از شیر مادر تغذیه کردند، ۲.۴ برابر بیش تر از دیگر کودکانی که کمتر از یک سال از شیر مادر تغذیه کرده بودند، به پوسیدگی های دندانی مبتلا شده بودند.
به گفته سرپرست این گروه پژوهشی، این اتفاق می تواند دلایل بسیاری داشته باشد. اما به هر ترتیب شیردهی بین ۱۲ تا ۲۳ ماهگی سبب پوسیدگی شدید دندان نخواهد شد.

بنا بر این تحقیقات حدود یک چهارم کودکان، بیست و چهار ماه یا حتی بیشتر از این مدت، از شیر مادر تعذیه کرده‌اند.

به گفته یکی دیگر از متخصصان، شیردهی بیش از اندازه باعث افزایش مصرف مواد قندی می‌شود. که نتیجه آن آسیب به دندان‌ کودکان است. به عقیده این متخصص، بین پوسیدگی دندان با شیردهی در روز و شب و نیز مصرف شیرینی و شکلات ارتباط بسیاری وجود دارد.

نوشیدنی های مفید:

تنها نوشیدنی هایی که دندانپزشکان مصرف آن را برای کودکان توصیه می کنند. آب میوه های طبیعی و فاقد شکر، آب، شیر و دوغ است.

درمورد آبمیوه های کارخانه ای بایستی بدانیم که بسیاری از این نوع آب میوه ها بسیار اسیدی هستند. و می توانند خطر افزایش حفره های دندانی را افزایش دهند. پس ضروری است که به کودک فقط آبمیوه های صد در صد طبیعی داده شود. و برای باقی نماندن قند موجود در آبمیوه روی دندان های کودک نیز توصیه می شود بلافاصله دهان با آب شسته شود.

 


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:

عوارض سوء مصرف فلوراید

معایب و مزایای مینی اسکرو

انواع بریج دندان یا پل دندانی

روش های پیشگیری و درمان عفونت دندان

عفونت لثه چیست و چه علائمی دارد؟

پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان

Leave a Comment