ضرورت استفاده از خمیر دندان مخصوص لمینت | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی ضرورت استفاده از خمیر دندان مخصوص لمینت

اول از همه باید بدانید که لمینت‌های دندان، علی رقم اینکه از مقاومت خوبی در برابر تغییر رنگ برخوردار هستند. اما در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب، می‌توانند دچار چنین تغییراتی شوند. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان ضرورت استفاده از خمیر دندان مخصوص لمینت را مورد بررسی قرار می دهیم.

اهمیت استفاده از خمیر دندان مخصوص لمینت زمانی مشخص می‌شود که فرد به جای آنها، از یک خمیر دندان نا مناسب مانند خمیر دندان‌های ساینده استفاده کند. با توجه به خاصیت سایندگی این نوع خمیر دندان‌ها، ممکن است لمینت‌ها دچار سایش و خراش شوند. دقت داشته باشید که همین خراش‌های ریز، می‌توانند مقاومت لمینت در برابر تغییر رنگ را کاهش دهند. در واقع با توجه به خراش ایجاد شده، رنگدانه‌ها می‌توانند به راحتی وارد لایه‌های درونی لمینت شده و رنگ آن را تغییر دهند. به همین دلیل هم، معمولا توصیه می‌شود از خمیر دندان مخصوص لمینت استفاده کنید. چرا که ماندگاری لمینت را افزایش می‌دهند.

ویژگی های خمیر دندان مخصوص لمینت

برای انتخاب خمیر دندان مخصوص لمینت، باید ویژگی‌های زیر را مد نظر خود قرار دهید:

عدم وجود مواد ساینده در آن

خمیر دندان‌هایی که حاوی مواد ساینده هستند، بیشتر برای برداشتن جرم از روی خود دندان به کار می‌روند، اما این خاصیت می‌تواند نقش منفی بر روی لمینت‌ها داشته باشد. در حقیقت با ایجاد خراش در مدت زمان نسبتا طولانی روی لایه‌های لمینت، ماندگاری آن را به شدت کاهش می‌دهند.

نداشتن خاصیت سفیدکنندگی

پراکسید هیدروژن از جمله ترکیباتی است که می‌تواند به لمینت آسیب برساند. این نوع ترکیب همان چیزی است که در خیلی از خمیر دندان‌هایی با خاصیت سفیدکننده پیدا می‌شود.

ضد حساسیت بودن

خمیر دندان‌هایی که خاصیت ضد حساسیت دارند، معمولا از ترکیباتی بهره می‌برند که مشکل چندانی برای لمینت ایجاد نمی‌کنند. به همین دلیل هم برای کاهش حساسیت دندان‌های برخی از بیماران، توصیه می‌شود از آن‌ها استفاده کنند.

حاوی ترکیبات ضد پوسیدگی

با توجه به سخت شدن رعایت بهداشت دندان‌ها پس از گذاشتن لمینت، توصیه می‌شود خمیر دندانی را انتخاب کنید که خاصیت ضد پوسیدگی داشته باشد.

بهترین دندانپزشک اصفهان | در انتخاب نوع خمیر دندان نهایت حساسیت را داشته باشید

ممنوعیت استفاده از خمیر دندان های سفید کننده برای لمینت

پراکسید هیدروژن موجود در خمیر دندان‌های سفیدکننده می‌تواند نقش ساینده را ایفا کند. همین ویژگی می‌تواند آسیب زیادی به لمینت وارد کند. به علاوه، اتصال میان خود دندان و لمینت نیز ممکن است در گذر زمان و با استفاده از این نوع خمیر دندان، از بین رود. این نکته را به خاطر بسپارید که بعد از مشاهده تغییراتی در سطح لمینت، به هیچ عنوان به سراغ خمیر دندان‎های سفیدکننده برای اصلاح ظاهر آن‌ها نروید. دلیل اینکه نباید برای لمینت از خمیر دندان‌های سفیدکننده استفاده کنید این است که بافت خود دندان با لمینت خیلی فرق دارد. به همین دلیل هم تاثیر خمیر دندان سفیدکننده روی این دو متریال مختلف، متفاوت خواهد بود. در واقع شاهد اثر سوء آن روی لمینت خواهید بود.

مصرف خمیر دندان حاوی فلوراید برای لمینت

همانطور که اشاره شد، یکی از ویژگی‌های خمیر دندان مخصوص لمینت، خاصیت ضد پوسیدگی آن است. فلوراید نیز با توجه به خاصیت شد پوسیدگی خود، می‌تواند گزینه خوبی برای استفاده در خمیر دندان مخصوص لمینت باشد. علاوه بر این استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید، برای لمینت‌های دندانی مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند بر عمر لمینت‌ها، تاثیر مثبتی داشته باشد.

خمیر دندان های ضد حساسیت برای لمینت

معمولا زمانی توصیه می‌شود از این نوع خمیر دندان استفاده کنید که از حساسیت‌های دندانی رنج می‌برید. در صورتی که در هنگام خوردن غذاهای سرد یا گرم، احساس ناراحتی می‌کنید، توصیه می‌شود این نوع ویژگی را برای خمیر دندان مخصوص لمینت در نظر داشته باشید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

انتخاب بهترین خمیر دندان برای لمینت

دندانپزشکان معمولا خمیر دندان‌های زیر را به عنوان بهترین گزینه برای لمینت‌های دندانی معرفی می‌کنند:

خمیر دندان‌های ژلی غیرساینده

خمیر دندان‌های ژلی غیر ساینده نی‌تواند به عنوان خمیر دندان مخصوص لمینت به کار گرفته شود. البته روی بسته‌بندی آن‌ها معمولا چنین موضوعی درج شده است. دقت داشته باشید که خود این نوع خمیر دندان توسط برندهای مختلفی به بازار عرضه شده است. از جمله بهترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به سنسوداین، مریدنت و کلگیت اشاره کرد. البته این موضوع را فراموش نکنید که این مارک‌ها، خمیر دندان‌های معمولی هم دارند که شما باید نوع مخصوص لمینت را تهیه کنید.

خمیر دندان ضدحساسیت

شما عزیزان می‌توانید این نوع خمیر دندان را در برندهایی که بالاتر ذکر شده، تهیه کنید. علاوه بر خاصیت ضد حساسیتی که دارند، می‌توانند از پوسیدگی‌های دندانی نیز جلوگیری به عمل آورند.

انتخاب بهترین خمیر دندان مخصوص لیمنت کار زیاد سختی نیست. شما باید ویژگی‌های ذکر شده در بخش قبلی را برای چنین خمیر دندان‌هایی در نظر داشته باشید. علاوه بر این باید مارک‌های معتبر را برای خرید خمیر دندان مخصوص لیمنت انتخاب کنید.
اما بهترین راه برای داشتن بهترین انتخاب، مشورت با دندانپزشکی است که این روش ترمیمی را برای شما انجام داده است.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

نکات مراقبتی از دندان لمینت شده

احساس درد بعد از کامپوزیت کردن دندان‌

کنترل درد و حساسیت پس از کامپوزیت دندان

Leave a Comment