طول عمر لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی نکاتی برای افزایش طول عمر لمینت دندان

در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان قصد داریم در رابطه با طول عمر لمینت دندان نکاتی خدمت شما بیان کنیم. گفتیم که لمینت دندان می تواند 15 تا 20 سال هم دوام بیاورد، اما برای این کار شما باید چند نکته و دستورالعمل مهم را در رابطه با دهان و دندان رعایت نمایید:

 • دوبار در روز بطور صحیح مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نماید. در صورت امکان خمیردندانهای مخصوص لمینت دندان را تهیه نمایید و هرگز با خمیر دندانهایی که دارای جوش شیرین، پراکسید و سایر مواد سفید کننده هستند مسواک نزنید.
 • دندانهای خود را هر روز نخ دندان بکشید، این کار مانع ایجاد پلاک در لبه های روکش دندان میگردد. ایجاد پلاک می تواند زمینه را برای تخریب سریعتر روکشهای دندان فراهم کند.
 • هر روز از دهانشویه های ضد عفونی کننده استفاده کنید (از نوع بدون الکل). این کار مانع رشد باکتریهای دهان میگردد و میتواند موجب حفظ سلامت و استحکام دندانهای طبیعی شود.
 • اگر عادت به جویدن اجسام مختلف مانند مداد، ناخن و یا هر چیز سخت دیگری دارید، آن را ترک کنید.
 • از جویدن و خرد کردن مواد غذایی سخت با دندان (مانند آبنبات و …) خودداری نمایید.
 • اگر مبتلا به دندان قروچه شبانه هستید حتما از محافظ دندان استفاده کنید.
 • از استعمال سیگار و سایر دخانیات دوری کنید.
 • در صورت هرگونه مشکل احتمالی با لمینت دندان خود سریعا به دندانپزشک مراجعه فرمایید.
 • مهمترین نکته مراجعه حداقل 6 ماه یکبار به دندانپزشک است. دندانپزشک می تواند مشکلات احتمالی را رفع نماید. بعلاوه با جرمگیری دندانها کمک زیادی به افزایش دوام لمینت دندان می کند.

ماندگاری لمینت دندان بیشتر است یا تاج دندان؟

به طور کلی دوام لمینت دندان بیشتر از تاج دندان می باشد. اگر شما به توصیه دندانپزشک زیبایی از تاج دندان استفاده کنید احتمالا زودتر مجبور به تعویض آن خواهید شد. اما باز هم می توانید با رعایت نکات بالا عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. از لحاظ زیبایی تاج دندان عملکرد مشابهی با لمینت دندان دارد (هر دو ظاهر دندان را بهبود می بخشند). با این وجود تاج دندان بیشتر برای حفاظت از دندان های ضعیف می باشد به همین خاطر روی آن قرار می گیرد. و مانند کلاهی کل دندان را می پوشاند اما لمینت دندان مانند یک ماسک در جلوی دندان قرار داده می شود.

به طور کلی دوام تاج دندان بین 5 تا 15 سال متغیر است. حتی با مراقبتهای بهینه می تواند طول عمر آن را تقریبا به اندازه لمینت دندان افزایش داد ولی این کار بسیار سخت است و تضمینی نیست. اما نکته مثبت این است که گذاشتن تاج دندان برخلاف لمینت دندان جزء عمل های زیبایی محسوب نمی شود و بیمه ها می توانند بخشی از هزینه آن را تقبل کنند. بنابراین گرچه در ابتدا هزینه تاج دندان و لمینت دندان برابر به نظر میرسد ولی در نهایت ممکن است ضمن حفظ استحکام دندان ها با تاج دندان هزینه کمتری بپردازید.

لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

آیا لمینت دندان می تواند ماندگاری دائمی داشته باشد؟

اگر تمام مراقبت های توصیه شده را انجام دهید این احتمال وجود دارد. اما واقعیت این است که شما نباید توقعات خود را از دوام لمینت دندان در این حد هم بالا ببرید. شما نهایتا یک یا دوبار مجبور به تعویض لمینت دندان در تمام طول عمر خود خواهید شد. بعلاوه پروسه تعویض سریع و آسان است و وقت زیادی از شما نمیگیرد.

در ابتدا دندانپزشک به راحتی روکش قدیمی را بر می دارد، سپس از دندانهای شما یک قالب جدید میگیرد و برای ساخت لمینت دندان به آزمایشگاه می فرستد. اگر هم کارهای جزئی نیاز باشد قبل از گذاشتن لمینتهای جدید آن را انجام میدهد. اما در مواردی که لمینت دندان ترک بردارد یا آسیب ببیند معمولا باید زودتر از موعد تعویض گردد. چون در بیشتر موارد نمی توان روکش شکسته را درست مثل حالت اولیه آن ترمیم کرد. در نظر داشته باشید لمینت دندان استحکام بسیار بالایی دارد و مواردی از این دست (تعویض زودتر از موعد) بسیار نادر اتفاق می افتد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

چه موقع برای تعویض لمینت دندان اقدام کنیم؟

لمینت دندان زمانی که به پایان عمر خود میرسد و یا وقتی که به هر دلیل آسیب می بیند و می شکند باید تعویض گردد. تعدادی از مهمترین نشانه های که حاکی از زمان تعویض لمینت دندانهای شما است آورده ایم:

 • کدر شدن و از دست دادن درخشش نسبت به سایر دندانها
 • تغییر رنگ لمینت دندان
 • ترک برداشتن یا خورده شدن
 • شل شدن اتصال روکشها (در این حالت از دندان جدا میشود)
 • پوسیده شدن دندانهای زیر روکشها
 • تحلیل رفتن لثه

در صورت مراجعه منظم به دندانپزشک (سالی دوبار)، دکتر می تواند زمان تعویض لمینت دندان را تشخیص دهد و در صورت لزوم به شما توصیه کند آنها را تعویض کنید. در فرآیند تعویض لمینت دندان، ابتدا دندانپزشک روکشهای قدیمی را همراه با یک لایه بسیار نازک از مینای دندان شما بر می دارد. سپس دندانها را قالب گیری کرده و سفارش روکش جدید را میدهد. البته جهت راحتی شما تا زمان حاضر شدن روکشهای جدید یک روکش موقت بر روی دندان شما نصب می شود.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

ایمپلنت تمام دندان ها

مشکلات روشهای زیبایی دندان

وستیبول دندان

Leave a Comment