عادت های نادرست و خرابی دندان‌ها | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی عادت های نادرست و خرابی دندان‌ها

در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان شما را با عادت های نادرست و خرابی دندان‌ها آشنا میکنیم.

چند عادت متداولی که باعث خراب شدن دندان ها می شود

این عادت ها آنقدر تکراری و ساده هستند که گاهی ما اصلا متوجه انجام آن‌ها نمی‌شویم. ولی از شما می‌خواهم یکبار برای همیشه این عادت ها را بدانید و برای کنار گذاشتن آن ها تلاش کنید تا در آینده دندان های خراب و پوسیده نداشته باشید و هزینه های دندانپزشکی و یا دردهای زیاد آن را متحمل نشوید.

دندان قروچه

دندان قروچه که باعث فشار دندان ها به هم می‌شود و فشار زیادی به آن ها وارد می‌کند. یکی از عادت هایی است که در زمان های عصبانیت، بدون متوجه شدن آن را تکرار کنیم. البته این عادت گاهی بدون کنترل ما در خواب انجام میشود. با بد خوابیدن و عادت بد در هنگام خواب ممکن است دندان های شما روی هم فشار خورده و به دندان ها آسیب وارد شود. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از محافظ مخصوص دهان ( مخصوص دندان قروچه) استفاده نمایید.

چنانچه روکش لمینت دارید، از دندان قرچه پرهیز کنید و اگر در خواب و به صورت غیر ارادی این اتفاق رخ می دهد، حتما از محافظ دندان استفاده نمایید، چرا که دندان قروچه احتمال برداشتن لمینت دندان را بسیار افزایش می دهد.

مطلب پیشنهادی : مقایسه کامپوزیت با لمینت دندان

مکیدن های مکرر در نوزادان

مواظب کودکان و عادات آنان باشید، مکیدن انگشتان در سن ۵ یا ۶ سالگی میتواند باعث تغییراتی در ساختار فک کودک شود و یا در نوزادان مکیدن انگشت شست می‌تواند مشکلات دهان و دندانی برای آنان ایجاد نماید که در آینده علاوه بر خراب شدن دندان ها و فک؛ در تنفس و جویدن و حتی تکلم آنان نیز مشکل ایجاد شود. همچنین سعی کنید که هرگز کودکان خود را عادت به خوابیدن با شیشه شیر، ندهید. اینکار باعث پوسیده شدن و خراب شدن دندان ها می‌شود.

جویدن ناخن ها

شاید یکی از معمولی ترین عادت های بد در میان کودکان و نوجوانان ایرانی که متوجه آن نیستند جویدن ناخن باشد. باید بدانید که علاوه بر مسائل بهداشتی که اینکار به دنبال خواهد داشت، با جویدن ناخن، آسیب به مینای دندان وارد می‌شود و باعث خراب شدن دندان ها و ضعیف شدن آن ها در برابر ضربه خواهد شد.

جویدن مداد

این عادت گاهی آنقدر زیاد می‌شود که فرد علاوه بر جویدن مداد های خود به خودکار های خود نیز رحم نمی‌کند! اگر شما هم به این عادت بد که بسیار می‌تواند در خرابی دندان هاشما موثر باشد. دچار هستید؛ بهتر است تا دیر نشده و دچار دندان دردهای شدید نشده اید آن را کنار گذارید؛ زیرا این عادت نیز مانند جویدن یخ باعث شکستن و آسیب به مینای دندان شما خواهد شد. بیشتر بچه هایی که مداد و خودکار را بین دندان های خود فشار می دهند؛ باعث لق شدن دندان ها و آسیب جدی به آنها نیز خواهند شد. این فشار در دندان های ایمپلنت احتمال دارد باعث شکست فرایند ایمپلنت دندان شود.

عوامل بروز دندان قروچه چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

 جویدن یخ

شاید خود شما و یا اطرافیان شما به جویدن یخ عادت داشته باشند. توجه کنید که درست است که یخ یک ماده بدون قند است. اما سفتی آن می‌تواند باعث ایجاد آسیب در مینای دندان های شما شود و حتی باعث دندان درد در شما، علاوه بر آسیب به مینای دندان با جویدن یخ، شما با این کار باعث حساس شدن قسمت نرم دندان می‌شوید. و از آن پس دندان های شما نسبت به تغییرات دمایی( مواد غذایی سرد و گرم) حساس می‌شود و احساس درد خواهید کرد.

مصرف نوشابه ها

آیا شما می‌دانستید که خطر استفاده از یک لیوان نوشابه می‌تواند برای شما برابر با ۱۱ قاشق چای خوری قند باشد؟ علاوه بر این موضوع نوشابه های گازدار دارای اسید هستند. و می‌تواند در مرور زمان و استفاده بیش از حد، باعث آسیب به دندان های شما شود. در این میان افرادی بر این تصور اند که استفاده از نوشابه های ورزشی آسیبی به دندان ها وارد نخواهد کرد. در صورتی که این نوشابه ها دارای قند زیادی است و بسیار برای دندان ها مضر هستند. بهتر است در هنگام ورزش از آب برای تامین آب از دست رفته خود استفاده نمایید.

مسواک زدن های سخت

شاید کمی خنده دار بنظر برسد که خود مسواک زدن که یکی از عوامل بهداشتی است می‌تواند باعث آسیب و خراب شدن دندان ها شود! اما این حقیقت دارد. گاهی با محکم و سخت مسواک زدن، مینای دندان ها تحریک می شود و این باعث خرابی دندان ها می‌شود. معمولا افرادی که دخانیات زیاد مصرف می کنند یا از بوی بد دهان رنج می برند. سعی می کنند با مسواک های سخت و طولانی این مشکلات را رفع نمایند! این کار را انجام ندهید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

فشار به دندان ها

شاید یکی از بدترین عادت های ما این است. که می‌خواهیم هر چیزی را با دندان هایمان باز کنیم. مثل باز کردن درب قوطی و یا کیسه های پلاستیکی و یا حتی باز کردن پسته و فندق ها که این کارها اصلا درست و اصولی نیست. حتی مصرف مواد خوراکی سخت و سفت مثل آبنبات های سفت هم برای دندان ها ضرر دارند. و باعث شکستگی یا خرابی دندان ها شود. دقت داشته باشید که فشار زیاد می تواند به بخش های مختلف آناتومی دندان آسیب وارد کند.

پیرسینگ زبان

پیرسینگ زبان که به عنوان یکی از روش های زیبایی از آن استفاده می‌شود. و با سوراخ کردن زبان به آن زیور آلات زینتی آویزان می‌شود. که بسیار برای دندان ها مضر است. و باعث خراب شدن دندان ها میگردد. در واقع برخورد ناگهانی دندان ها با این جسم فلزی می‌تواند آسیب زننده باشد. و حتی برخورد این فلز و مجاورت آن با لثه باعث آسیب و عفونت های لثه و درنتیجه لق شدن دندان ها نیز خواهد شد.

از دیگر موارد که می‌تواند در صورت استفاده زیاد، باعث خراب شدن دندان های شما گردد:

  • استفاده از دخانیات
  • استفاده از مواد غذایی چسبنده
  • چیپس سیب زمینی
  • مصرف زیاد قهوه
  • زیاد خوردن
  • استفاده از مشروبات الکلی

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

رفع سیاهی دندان و لکه های تیره

بوی بد دهان بعد از ایمپلنت

لمینت و کامپوزیت ای پی اس

Leave a Comment