عفونت، آبسه دندانی در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

عفونت، آبسه دندانی و لثه‌ای در کودکان

عفونت، آبسه دندانی در کودکان : دندان آبسه شده، دندانی است که یک توده چرک در بافت‌های اطراف آن وجود دارد. چرک وقتی تشکیل می‌شود که بدن سعی می‌کند با عفونت ناشی از باکتری‌ها مبارزه کند. اگر چرک تخلیه نشود، منجر به ایجاد آبسه می‌شود. آبسه دندان می‌تواند منجر به متورم شدن و قرمزی لثه‌ها شود و برای کودک درد شدید و ضربان داری به خصوص در هنگام جویدن به همراه داشته باشد. کودک ممکن است طعم بدی در دهان خود احساس کند. در موارد شدید و درمان نشده، می تواند منجر به تورم خارج دهانی و تب گردد.

آبسه دندان چیست و چگونه تشکیل می‌شود؟

آبسه دندان، یک توده چرکی و عفونی است که می‌تواند در داخل دندان، لثه یا در استخوان نگهدارنده دندان‌ها تشکیل شود. به آبسه‌ای که در انتهای دندان تشکیل شده، پری اپیکال و به آبسه تشکیل شده در لثه، پریودنتال گفته می‌شود.

درون دهان پر از باکتری است که روی دندان‌ها یک لایه چسبنده به نام پلاک ایجاد می‌کند. اگر دندان‌ها را تمیز نگه نداریم، اسیدهای تولید شده توسط باکتری‌های موجود در پلاک می‌توانند به دندان‌ها و لثه آسیب برسانند و منجر به پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه شوند.

بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک 

عفونت، آبسه دندانی در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

ترومای دندانی

پوسیدگی های درمان نشده و بیماری‌های لثه می‌تواند منجر به ایجاد آبسه دندانی یا لثه‌ای شود. آبسه دندان اغلب منجر به درد می‌شود و حتی اگر کودک درد نداشته باشد، حتما باید توسط دندانپزشک مورد معاینه قرار گیرد. آبسه به خودی خود از بین نمی‌رود و باید بوسیله اقدامات درمانی لازم آن را درمان نمود. در صورت عدم درمان آبسه، ممکن است عفونت آن به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. لذا آبسه یا عفونت دهانی باید در اسرع وقت توسط یک متخصص دندانپزشکی مورد معاینه و درمان قرار گیرد.

متوقف کردن عفونت

دندانپزشک برای متوقف کردن عفونت ممکن است به کودک آنتی بیوتیک بدهد. او ممکن است با ایجاد یک حفره در دندان به تخلیه چرک و عفونت کمک کند که این کار باعث تسکین درد کودک می‌شود.

در مواردی ممکن است کودک نیاز به درمان ریشه (روت کانال تراپی) داشته باشد. دندانپزشک سعی می‌کند با خارج کردن بافت های آلوده و نکروز درون ریشه‌های دندان مبتلا و جایگزین کردن آن با مواد درمانی مناسب و پر کردن دندان، آبسه را درمان کند. اگر این روش‌های درمانی موثر نباشد، ممکن است دندانپزشک مجبور شود دندان را خارج کند.

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

چگونه از آبسه دندان جلوگیری کنیم

کودک باید هر روز مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند.
به صورت منظم جهت انجام معاینات دندانپزشکی کودک را به دندانپزشک اطفال ببرید.
از رژیم غذایی سالم برای کودک استفاده نمایید.
مصرف شیرینی‌جات، تنقلات، غذاها و نوشیدنی‌های دارای قند را محدود کنید.

 


بیشتر بخوانیم :

بدون سیلانت مانع پوسیدگی دندان شویم

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

مراقبت از دهان و دندان کودکان

سیلانت برای چه کسانی باید مورد استفاده قرار بگیرد؟

تروما چیست و پیشگیری از تروما در کودکان

Leave a Comment