علائم رویش دندان نوزاد | بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی علائم رویش دندان نوزاد

اولین دندان شیری در کودکان اکثرا در بازه زمانی 4 الی 7 ماهگی می روید. البته زمان دقیق رویش معمولا متفاوت است. ممکن است برای بعضی کودکان زودتر و برای بعضی کودکان تا یک سالگی طول بکشد. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان علائم رویش دندان نوزاد را مورد بررسی قرار می دهیم.

با شروع رویش دندان اول، بی قراری های کودک شروع می شود. یعنی با رویش دندان در همان نقطه، لثه حساس می شود و سرخ و متورم می گردد. میزان ترشح بزاق دهان افزایش می یابد و هنگام مکیدن پستانک آب دهان کودک بیرون می ریزد. گاهی ممکن است گونه ای که دندان در آن سمت در می آید، ملتهب شده و گاهی نیز لثه ها سفت تر گشته و با جوانه زدن دندان های شیری کبود شده و متورم می گردند. به هر حال در چنین شرایطی جای هیچ نگرانی ای وجود ندارد و نیازی به دارو نمی باشد .جای دندان شروع به خارش می کند و کودک زبانش را به آن مکان میمالد و یا چیزی را به دندان می گیرد و گاز می زند.

مراحل رویش دندان های شیری

مراحل رویش دندان های شیری به گفته بهترین دندانپزشکان اطفال به شرح زیر می باشد؛

  • 8-10 ماهگی اولین دندان های جلویی بالا به صورت کامل در می آیند.
  • 10-14 ماهگی دندان های جفت بران بالا و پایین در می آیند.
  • 14-18 ماهگی دندان های پهلویی دندان های بران بالا و پایین در می آیند.
  • 18-24 ماهگی دندان های تیز بالا و پایین که کنار دندان های پهلویی است در می آیند.
  • 24-30 ماهگی دندان های فک بالا و پایین در می آیند.

به طور معمول دندان های بالا زودتر از دندان های پایین در می آیند. معمولا اولین دندان هایی که رشد می کنند دندان های میانی فک پایین هستند. کودک در این بازه زمانی باید 20 دندان شیری داشته باشد اگر کودکی در این بازه های زمانی تاخیری جدی داشت با دندانپزطشک اطفال مشورت کنید تا علت دیر دندان درآوردن کودک خود را بیابید.

عوامل تغییر رنگ دندان در نوزادان و کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

طول مدت درد رویش دندان

اگر دندان درآوردن علائمی ایجاد کند، این علائم معمولاً فقط چهار روز قبل از ورود دندان شروع می شود و حدود سه روز بعد ادامه می یابد. به خاطر داشته باشید، علائم آزار دهنده بیشتر از جمله کاهش اشتها، مشکل خواب، یا مالش گوش معمولاً به روزی که دندان واقعاً محدود می شود.

دندانی که بیشترین درد را برای کودک ایجاد می کند واقعاً به شرایط کودک بستگی دارد. مولرها بسیار دردناک هستند زیرا بزرگتر از دندان های دیگر هستند. بیشتر اوقات، اولین دندان، دندانی است که برای کودک بسیار دردناک است.

روش های کاهش درد رویش دندان کودکان

چنانچه فرآیند رویش دندان های شیری، فرزند دلبندتان را آزار می دهد می بینید بهتر است از راهکار های ارائه شده در ادامه این مقاله بهره بگیرید تا آرامش را به کودک خود برگردانید. متخصصین این حوزه درمانی به شما والدین عزیز توصیه می کنند برای کاهش شدت این عارضه بهتر است از لوازم جویدنی از جنس سیلیکون همچون حلقه های دندانه دار استفاده کنید تا کودک با این وسیله سرگرم شود و احساس خارش لثه ها را کنترل کند. مادران باید توجه داشته باشند که تا می توانند باید به فرزندشان غذاهای سرد هم چون سیب، سس، ماست بدهند تا کمی از التهاب لثه های کودک کاسته شود.

می توان با وسیله های نرم یا سر انگشتان تمیز تان لثه های کودک تان را ماساژ داد تا کودک فشاری را که داخل لثه هایش وارد می شود. را کمتر احساس کند. می توانید با تجویز و نظر پزشک از یک نوع مسکن ضد درد استفاده کنید که با کمک آن درد التهاب ناشی از دندان ها تخفیف یابد. باز هم یادآور می شویم این کار را به صورت خودسرانه انجام ندهید چرا که ممکن است تبعات فراوانی را برای فرزند تان به همراه بیاورد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

نکات مراقبتی بعد از رشد دندان کودکان

بعد از این که کودک تان مرحله خروج دندان ها از لثه اش را به خوبی پشت سر گذاشت، می توانید با رعایت نکات مراقبتی به بهبود کیفیت و کمیت دندان هایش کمک کنید. برخی از مهم ترین نکات مراقبتی شامل موارد زیر می شود:

  • بهتر است در هنگام خواب شیشه شیر را در اختیار کودک تان قرار ندهید. زیرا شکر موجود در شیر خشک یا شیر مادر هم چنان بر روی دندان های کودک باقی می ماند و در نهایت موجب افت کیفیت دندان هایش می شود.
  • از دیگر روش های که دندانپزشکان اطفال توصیه می کنند این است که لیوان را به آرامی جایگزین شیشه شیر کنید تا از بروز هر گونه پوسیدگی در ناحیه دندان ها گرفته شود.
  • به صورت مداوم شرایط فیزیکی دندان های فرزندتان را بررسی کنید و همینطور به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا با ارزیابی های لازمه میزان سلامت دهان و دندان قرزندتان را بسنجد.
  • تا می توانید مواد غذایی شیرین شامل شیرینی و شکلات را از بچه هایتان دور کنید چرا که نه تنها باعث بروز پوسیدگی و خرابی دندان هایشان می شود. بلکه مصرف بی رویه آن ها در آینده تهدیدی جدی برای سلامتیشان محسوب می شود.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

آشنایی با انواع روکش ایمپلنت دندان

نکاتی برای کاشت ایمپلنت دندان جلو

مواد تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

Leave a Comment