علت تحلیل رفتن لثه چست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

علت تحلیل رفتن لثه چست؟

شایع‌ترین عللی که باعث کوچک شدن و یا عقب رفتن لثه‌ها و بطور کلی تحلیل رفتن لثه می‌شود عبارتند از:

بیماری لثه

بیماری لثه عفونتی باکتریایی است که به بافت لثه و استخوانی که دندان‌های شما را در جای خود ثابت نگه می‌دارد آسیب می‌رساند. بیماری لثه که در مراحل اولیه به آن ژنژیویت (gingivitis) و در مراحل پیشرفته بیماری پریودنتال (periodontal disease) گفته می‌شود. علت اصلی تحلیل لثه است. بیماری لثه می‌تواند ناشی از ایجاد پلاک میکروبی و جرم در اطراف بافت لثه، برخی بیماری‌های خود ایمنی، داروهایی که باعث خشکی دهان می‌شوند و یا سیگار باشد. حتی برخی افراد به صورت ژنتیکی با این مشکل مواجه هستند.

ژنتیک

برخی از افراد علیرغم اینکه به بهداشت دهان و دندان خود بسیار اهمیت می‌دهند اما به دلیل مسائل وراثتی و ژنتیکی به تحلیل لثه دچار می‌شوند.

وارد کردن فشار زیاد به دندان حین مسواک زدن

ایجاد فشار بیش از حد به دندان‌ها حین مسواک زدن نه تنها باعث تمیز شدن بیشتر دندان نمی‌شود. بلکه با تحریک لثه و سرانجام التهاب و خونریزی لثه همراه می‌گردد. اگر مسواک زدن با فشار نامناسب تداوم پیدا کند، باید انتظار این را داشته باشیم که با تحلیل لثه مواجه شویم.

بهداشت ضعیف دهان و دندان

عدم استفاده از مسواک و نخ دندان با روش صحیح و در مدت زمان مناسب و یا عدم شستشو با دهانشویه‌های ضد باکتریایی باعث می شود. پلاک‌های ایجاد شده روی دندان‌ها، سخت و کلسیفیه شده و تبدیل به جرم‌های دندانی شوند. شما شاید بتوانید با روش های معمول رعایت بهداشت دهان و دندان، پلاک دندان را از بین ببرید. اما از بین بردن جرم در خانه امکانپذیر نیست. و تنها باید به دندانپزشکان مراجعه کنید. با ادامه بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان، جرم‌ها به زیر لثه‌ها نفوذ کرده و باعث عقب راندن آن‌ها و در نهایت تحلیل لثه می‌شود.

علت تحلیل رفتن لثه چست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

تغییرات هورمونی

اگر شما یک خانم هستید، نوسانات هورمونی در دوران بلوغ، قاعدگی، حاملگی و یائسگی می‌تواند باعث شود که بافت لثه شما حساس‌تر شود و منجر به تحلیل بافت آن گردد.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات چه سیگار و چه تنباکو جویدنی و سایر محصولات دیگر باعث تشکیل پلاک دندانی شده و تحلیل لثه را موجب می‌گردند.

استرس

استرس در زندگی ما غالباً باعث می‌شود دندان‌هایمان را بیشتر به هم بسابیم. سابیدن بیش از حد دندان‌ها به هم نیز باعث تحریک و ملتهب شدن لیگامان‌ها و ساختارهای نگهدارنده دندان می‌شود که در نهایت باعث حساس شدن لثه و تحلیل بافت آن می‌شود.

عدم هماهنگی فک‌ها و دندان‌ها با هم

تعداد زیادی از افراد جامعه با مشکلات مربوط به بایت دهان مواجه هستند. در این افراد فک‌ها یا دندان‌ها با هم هماهنگ و تراز نیستند. زمانی که دندان‌ها یا فکین هنگام صحبت کردن یا جویدن به خوبی در موقعیت طبیعی خودشان قرار نگیرند. مشکلاتی از جمله وارد شدن آسیب به دندان و لثه و یا دشواری در تمیز کردن دندان‌ها پیش می آید که هر دو می‌توانند منجر به تحلیل لثه شوند.

پرسینگ لب و زبان

استفاده از هرگونه جواهرات یا هر وسیله دیگر در قالب پرسینگ در لب و زبان اشتباه است. زیرا باعث افزایش تحریک بافت لثه و سایر ساختارهای دهان می‌شود و حتی احتمال التهاب و عفونت دهانی را نیز بالا می‌برد.

ضربه و تروما

وارد شدن صدمه به دهان، می‌تواند باعث سوزش، التهاب، عفونت و در مواردی حتی تحلیل رفتن بافت لثه شود.


بیشتر بخوانیم :

کودک مناسب دندانپزشکی تحت بیهوشی

درمان تغییر رنگ ناشی از قطره آهن در کودکان

روش‌های کاهش درد دندان درآوردن نوزادان

Leave a Comment