علت سیاه شدن دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

علت سیاه شدن دندان ها چیست؟

سیاه شدن دندان یکی از یکی از اتفاقات شایع در دندانپزشکی است. اما واقعا اتفاق ناخوشایندی است. چون وجود یک لایه سیاه یا لکه های سیاه روی دندان، تاثیر بدی روی زیبایی ظاهری افراد به هنگام صحبت کردن و به خصوص خندیدن دارد. در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی عوارض لمینت دندان خواهیم پرداخت.

معضل تغییر رنگ دندان می‌تواند هم برای افراد بزرگسال ایجاد شود هم کودکان. اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که سیاه شدن دندان را جدی بگیرید. و سعی کنید از همان ابتدا که یک لکه سیاه روی دندانتان دیدید حتما به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید در غیر این صورت ممکن است دندان خود را از دست بدهید یا به لثه و دندان های مجاورتان آسیب جدی وارد شود.

علت اصلی سیاه شدن دندان

رنگ سفید دندان های ما به لطف وجود کلسیم در لایه سطحی دندان، یعنی مینای دندان است. کلسیم عنصر مهمی در سلامت کل بدن خصوصا دندان هاست. جالبه که بدونید۹۹ درصد از ذخایر کلسیم بدن در استخوان‌ها و دندان‌ها قرار دارد. حالا اگر به دلایلی مثل رژیم غذایی نامناسب، کلسیم بدن کم شود، سلامت استخوان ها و دندان ها به خطر می افتد. و ایجاد مشکلاتی در استخوان فک، بیماری های لثه، لق شدن دندان و البته سیاه شدن دندان خطراتی است که ممکن است متوجه شما باشد.

مطلب پیشنهادی : عوارض لمینت دندان

به غیر از کمبود کلسیم عادات غذایی یا رژیم های فاقد منابع کافی کلسیم موارد دیگری هستند که می توانند علت سیاه شدن دندان باشند. من این موارد را به دو بخش عوامل درونی و عوامل بیرونی تقسیم می کنم و در مورد هر کدام برای شما توضیح می دهم:

عوامل بیرونی سیاه شدن دندان ها

عوامل بیرونی یعنی عواملی که در خارج از بدن فرد هستند و ربطی به متابولیسم داخلی بدن ندارند. مثل:

مصرف زیاد مواد غذایی رنگی:

عادت به مصرف نوشیدنی های رنگی مثل نوشابه های گازدار، چای سیاه، قهوه، شراب قرمز و مواد غذایی پر از قند و نشاسته می تواند باعث تغییر رنگ و ایجاد رسوب و لکه روی دندان شود.

جرم، پلاک و تارتار:

مسواک نزدن به طور مرتب، نخ دندان نکشیدن و در کل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، باعث تجمع باکتری روی دندان و ایجاد جرم یا پلاک می شوند. پلاک ها معمولا سفید و یا زرد هستند اما اگر این پلاک ها برطرف نشوند سفت و سخت خواهند شد و تشکیلاتی به نام تارتار را به وجود می آورند. این تاتارها باعث ایجاد لکه های سیاه رنگ می‌شوند و می‌توانند علاوه بر تغییر رنگ مینای دندان باعث آسیب‌های شدیدتری مانند پوسیدگی دندان نیز بشوند.

سیاه شدن بین دو دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

مصرف برخی داروها:

مصرف داروهای خاص مانند مکمل های مایع آهن که به کودکان می دهند می تواند باعث تغییر رنگ و سیاه شدن دندان ها شوند.

ضربه به دندان:

ضربه به دندان در اثر تصادف، زمین خوردن یا هر عامل دیگر می تواند موجب سیاه شدن دندان شود.

مصرف دخانیات:

اگر سیگار و قلیان می کشید باید بدانید که بدون شک بعد از مدتی با مشکل سیاه شدن دندان رو به رو خواهید شد.

البته این نکته را هم بگویم که سیاه شدن دندان ها توسط عوامل بیرونی معمولا یک دفعه ایجاد نمی شود. ابتدا دندان های شما زرد می شوند بعد قهوه ای و بعد از مدتی اگر درمان نشوند سیاه می شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

عوامل درونی سیاه شدن دندان

عوامل درونی به مواردی گفته می‌شود که از داخل بدن شروع می‌شود و به مرور پیشرفت می کند و باعث تغییر رنگ و سیاهی دندان می‌شود. شایع ترین علت درونی سیاه شدن دندان ها شامل موارد زیر است:

پوسیدگی و آسیب به پالپ دندان:

گاهی مواقع پوسیدگی دندان ‌ها و حفره ‌های ایجاد شده در سطح دندان ها و ایجاد عفونت در این نواحی می‌ تواند یکی از علت های اصلی در سیاه شدن دندان و ایجاد لکه های تیره روی دندان باشد. این نوع سیاه شدن ها هم معمولا در مدت زمان کوتاهی رخ نمی دهد، بلکه ابتدا بخش کوچکی از دندان شما تغییر رنگ خواهد داد و به رنگ خاکستری می‌شود، بعد از آن تمام دندان شما سیاه می‌شود.

بیماری ها:

برخی بیماری ها مانند دیابت، کاهش تولید و ترشح بزاق و خشکی دهان، پوکی استخوان، کم خونی، اختلالات خوردن و فرسایش مینای دندان، مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات کلیوی و دندان قروچه می تواند مینای دندان را به شدت تضعیف و آسیب پذیر کند. و باعث ایجاد بیماری های لثه، پوسیدگی و سیاه شدن دندان شود.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

نکاتی برای قبل و بعد از بلیچینگ دندان

نکات مهم برای دریافت بهترین نتیجه از ایمپلنت دندان

روشهای افزایش ماندگاری و دوام لمینت دندان

Leave a Comment