علل استفاده از انواع محافظ های دهانی | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی علل استفاده از انواع محافظ های دهانی

گاردهای ورزشی، محافظ دندان و گارد دهان سه اسم متفاوت برای یک وسیله می‌باشند: وسیله‌ای که بر روی دندان‌ها قرار گرفته و آن‌ها را در مقابل ضربه به سر و صورت محافظت می‌کنند. گارد دندانی یکی از وسایل مهم ورزشی برای کسانی است که در ورزش‌های خطرناک تماسی و یا ورزش‌های پروازی شرکت می‌کنند. قصد داریم تا در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی علل استفاده از انواع محافظ های دهانی بپردازیم.

گاردهای ورزشی معمولاً دندان‌های بالایی را پوشانده و طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که می‌توانند از شکستن دندان‌ها و پاره شدن لب‌ها جلوگیری کنند. اگر دندان‌های خود را ارتودنسی کرده و یا از بریج بر روی دندان‌های پایینی خود استفاده می‌کنید. دندان‌پزشک ممکن است برای محافظت از دندان‌های شما استفاده از گارد را تجویز کند. نایت گارد از جمله روش‌های درمانی رایج برای رسیدگی به انواع مختلفی از اختلالات مربوط به دندان می‌باشد. محافظ دهان یا به‌ صورت سفارشی ساخته شده و یا به صورت آماده تهیه می‌شوند. آنجایی ‌که نایت گاردهای آماده به خوبی بر روی دندان‌ها محکم نشده و اندازه نیستند، دندان‌پزشکان ما معمولاً استفاده از گاردهای سفارشی را تجویز می‌کنند.

مطلب پیشنهادی : کاربردهای مختلف لیزر در دندانپزشکی

زمان نیاز به تجویز محافظ‌های دهانی

دندان‌پزشکان ما در ورزش‌هایی چون فوتبال، آکروبات، بسکتبال، بوکس، پرتاب دیسک، ژیمناستیک، هندبال، ورزش‌های رزمی، اسکیت، اسکی، چتربازی، موج‌سواری، والیبال، واترپلو، وزنه‌برداری و کشتی تقبل قیمت گارد دندان را توصیه می‌کنند. لزوماً در مواردی که احتمال برخورد با دیگر افراد و یا سطوح سخت وجود داشته باشد، استفاده از گارد دهانی منطقی به نظر می‌رسد.

انواع مختلف گاردهای دهانی

مهم نیست که شما کدام نوع از نایت گارد را برای استفاده انتخاب می‌کنید، این گارد باید ارتجاعی و راحت بوده و در برابر پارگی مقاوم باشد. همچنین محافظ باید به‌ خوبی اندازه‌ی دهان بوده و در تکلم و تنفس اختلالی ایجاد نکند. سه نوع مختلف از محافظ‌های دهانی در زیر آورده شده‌اند.

محافظ‌های سفارشی

این محافظ‌ها به‌طور مخصوص طراحی شده بدین ترتیب بدیهی است که این محافظ‌ها به بهترین شکل در دهان اندازه بوده و استفاده از آن‌ها راحت باشد. دندان‌پزشکان ما از دندان‌های شما قالب‌گیری کرده و سپس با استفاده از این قالب‌ها، گارد را می‌سازند. از آنجایی ‌که این گاردها به‌ خوبی در دهان اندازه بوده و ایجاد ناراحتی نمی‌کنند، اکثر ورزشکاران از این نوع محافظ‌ها استفاده می‌کنند. با این ‌حال، این گاردها گران‌ترین نوع محافظ‌های دندان نیز می‌باشند.

محافظ‌های دندانی بویل‌ اند بایت (Boil and bite )

این محافظ‌ها به‌ صورت پیش‌ساخته تهیه ‌شده و می‌توان با قرار دادن آن‌ها در آب جوش، تا حدی شکل و حالت آن‌ها را تغییر داد. در بسیاری از فروشگاه‌های لوازم ورزشی می‌توان این نوع از محافظ‌ها را تهیه کرد. این گاردها نسبت به گاردهای معمولی پیش‌ساخته می‌توانند محافظت بهتری را ارائه کنند.

محافظ‌های دندانی معمولی پیش‌ساخته

این نوع از گاردها ارزان بوده و به ‌صورت آماده و با شکل ثابت تهیه می‌شوند. متأسفانه این نوع از گاردها به خوبی در دهان جا نمی‌گیرند. این محافظ‌ها ممکن است بیش ‌از اندازه جاگیر بوده و باعث اختلال در تنفس و تکلم شوند.

علل استفاده از انواع محافظ های دهانی | بهترین ایمپلنت اصفهان

مدت استفاده از گاردهای دندانی

در حالت ایده‌‍‌‌آل باید در هر فصل محافظ را جایگزین کرد چرا که گذشت زمان باعث تخریب و در نتیجه کاهش میزان کارایی آن می‌شود. تعویض محافظ در نوجوانان اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که دهان این دسته از افراد با گذشت زمان رشد کرده و دندان‌های آن‌ها بزرگ‌تر می‌شوند. بسیاری از ورزشکاران زمانی که هر 6 ماه یک‌بار برای معاینه به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند، نایت گاردهای جدیدی برای آن‌ها تجویز می‌شود.

علل تجویز نایت گاردهای دندانی

دندان‌پزشکان ما برای درمان بروکسیزم که همان دندان قروچه است، محافظ‌های دهانی را تجویز می‌کنند. از محافظ‌های دندانی برای درمان قفل شدن فک و دندان قروچه در اثر اختلالات مفصل گیجگاهی (TMJ) استفاده می‌شود. اختلالات مربوط به دندان در طول خواب ایجاد شده و باعث آسیب دیدن دندان‌ها و بی‌نظمی در آن‌ها می‌شوند. محافظ دهان کودکان نیز برای درمان دندان قروچه کودکان نیز کاربرد دارد.

نحوه کارکرد نایت گاردهای دندانی

نایت گاردهای دندانی در درون دهان شما قرار گرفته و یک یا دو ردیف از دندان‌ها را پوشش می‌دهد. از نایت گاردهای نازک فقط در زمان خوابیدن استفاده می‌شود. نایت گاردهای دندانی از مواد نرم و راحت ساخته شده و برای جلوگیری از تماس دندان‌های بالا و پایین در درون دهان قرار می‌گیرند.

انواع مختلف نایت گاردهای دندانی

انواع مختلف محافظ‌های دندانی عبارت‌اند از:

  • سفارشی و پیش‌ساخته
  • یک لایه و دو لایه
  • پوشش کامل و جزئی
  • نرم و سخت
  • سفارشی و پیش‌ساخته
نایت گاردهای سفارشی

کارآمدترند چرا که بر روی اندازه‌های دهان شما ساخته شده‌اند. برای ساخت این وسیله، ابعاد دهان شما اندازه‌گیری شده و این محافظ دقیقاً بر اساس شکل دهان شما ساخته می‌شود.

محافظ‌های دهانی پیش‌ساخته، سایز آزاد بوده و اندازه‌ی آن‌ها قابل تغییر است. بنابراین اندازه‌ی این محافظ‌ها به‌ خوبی با دندان‌های شما مطابقت ندارد. این محافظ‌ها بیش ‌از اندازه ضخیم بوده و ممکن است در تنفس اختلال ایجاد کنند. اندازه‌ی نامناسب محافظ‌های پیش‌ساخته ممکن است باعث ناراحت بودن استفاده از آن‌ها شده و کارایی آن‌ها را برای درمان افراد مبتلا به دندان قروچه ی شدید و قفل شدن فک به هنگام خواب کاهش دهد. دندان قروچه می‌تواند باعث شل شدن و یا افتادن گارد شود.

یک‌لایه و دولایه

محافظ‌های دولایه از محافظ‌های تک‌لایه بهترند چرا که سفت‌تر بوده و شباهت بیشتری با محافظ‌های سفارشی دارند. گاردهای تک لایه معمولاً با شکل دندان‌های فرد حالت می‌گیرند. این، اساس ساختار محافظ‌های نوع بویل‌اند بایت می‌باشند. محافظ‌های تک‌لایه برای استفاده‌ی کوتاه‌مدت مناسب‌اند. این محافظ‌ها برای استفاده‌های ورزشی بیشترین استفاده را دارند. انواع دولایه، برای استفاده‌ی طولانی‌مدت در طول شب طراحی شده‌اند. همیشه محافظ‌هایی را انتخاب کنید که از پلاستیک محکم و نرم ساخته شده‌اند. اگر آسیب به دندان‌ها گسترش یابد، استفاده از گاردهای سفارشی ضرورت دارد.

پوشش کامل و جزئی

گاردهای محافظتی کامل به صورتی طراحی شده‌اند که دندان‌های بالا یا پایین را به‌طور کامل پوشش دهند، از نوک دندان گرفته تا محل اتصال به لثه. این نوع از گاردها در نحوه‌ی جویدن تغییری ایجاد نکرده و تنها هدف آن‌ها، جلوگیری از ساییده شدن دندان‌ها بر روی یکدیگر می‌باشد. زمانی که این وسیله در دهان قرار می‌گیرد، همه‌ی دندان‌ها در تماس با آن قرار می‌گیرند. این روش می‌تواند یک انتخاب محافظه‌کارانه و بی‌خطر برای نایت گارد باشد که بیشتر از همه‌ی روش‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاردهای پوشش جزئی تنها بخشی از دندان‌ها را می‌پوشانند، به‌طوری ‌که تا قبل از محل اتصال به لثه پایان می‌یابند. این وسایل ممکن است نحوه‌ی جویدن را تا حدی تغییر داده و به عضلاتی که دهان را می‌بندند اجازه‌ی استراحت دهند. این کار باعث کمتر شدن دندان قروچه و قفل شدن فک خواهد شد.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

برخی از انواع نایت گاردها، چه گاردهای دارای پوشش کامل و چه گاردهای دارای پوشش جزئی، می‌توانند نحوه‌ی جویدن را در فرد تغییر دهند. این وسایل با هدف کاهش آسیب‌پذیری دندان‌های شما در برابر بروکسیزم طراحی شده‌اند. این وسیله درون دهان شما قرار گرفته و سپس توسط متخصص ارتودنسی ما در محل مناسب محکم می‌شود تا بتواند در گذر زمان، نحوه‌ی حرکت دندان‌های شما را اصلاح کند.

نرم و سخت

اکثر نایت گاردهای تجویز شده، از مواد آکریلیک سخت ساخته شده‌اند که جلوی پس‌زده شدن آن‌ها توسط دندان‌ها را می‌گیرد. این مواد احتمال پاره شدن گارد و رسیدن دندان‌های بیمار به یکدیگر را نیز کاهش می‌دهند. نایت گاردهای نرم نیز موجود بوده و استفاده از آن‌ها برای بیماران راحت‌تر است. در صورتی ‌که بیمار به بروکسیزم (دندان قروچه) شدید مبتلا نبوده و دندان قروچه ی خفیف تنها مشکل او باشد، استفاده از گاردهای نرم می‌تواند یک گزینه‌ی راحت‌تر برای او باشد.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

علل نیاز به انجام روت کانال مجدد دندان

نکات مهم برای انجام مجدد روت کانال دندان

آشنایی با جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

Leave a Comment