علل اصلی تحلیل رفتن لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی علل اصلی تحلیل رفتن لثه

جراحی لثه تحلیل رفته یکی از درمان‌های رایجی است که برای افرادی که دچار مشکلات و بیماری‌های لثه هستند، صورت می‌گیرد. لثه به دلایل مختلفی تحلیل می‌رود. این دلایل شامل مسواک نزدن یا مسواک زدن نادرست، رعایت نکردن بهداشت دهان و بیماری‌های لثه است. پس از تحلیل لثه مشکلاتی مانند نمایان شدن ریشه دندان برای فرد به وجود می‌آید. در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان علل اصلی تحلیل رفتن لثه را مورد بررسی قرار می دهیم.

لثه تحلیل رفته چیست؟

زمانی که لثه تحلیل می‌رود، معمولا برخی از دندان‌ها بلنندتر دیده می‌شوند و ناهماهنگی‌هایی در میان آن‌ها به وجود می‌آید. گاهی اوقات نیز فرد با مشکلاتی مانند حساسیت زیاد به گرما و سرما روبرو می‌شود. که این موارد نیز از علائم و نشانه‌های تحلیل لثه هستند. در این وضعیت تحلیل لثه آغاز شده و با نمایان شدن ریشه‌ دندان‌ها این حساسیت ایجاد شده است.

پس از تحلیل لثه باکتری‌ها در محل ایجاد آن جمع شده و با بافت و استخوان دندان آسیب‌های جدی وارد می‌کنند. در این شرایط ممکن است دندان لق شده یا مجبور به کشیدن آن شوید. موارد مختلفی مانند رعایت نکات بهداشتی، نوشیدن آب و رژیم غذایی سالم از بروز این مشکل جلوگیری می‌کنند. اما در صورت بروز آن مجبور به درمان تحلیل رفتن لثه با کمک جراحی هستید.

دلایل اصلی تحلیل لثه

علت‌های مختلفی در افراد وجود دارند که باعث بروز این مشکل می‌شوند.

عفونت و بیماری‌های لثه

یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین علت‌هایی که باعث تحلیل لثه می‌شود، بیماری‌های لثه است. بیماری لثه خود به دلایل مختلفی مانند مشکلات ژنتیکی، تغییرات هورمونی، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و … اتفاق می‌افتد. با این مشکلات احتمال بروز عفونت لثه بالا رفته و تحلیل لثه اتفاق می‌افتد.

کاهش ورم لثه و صورت | بهترین دندانپزشک اصفهان

مصرف دخانیات

یکی دیگر از مواردی که باعث بروز این مشکل شده و فرد به جراحی لثه تحلیل رفته نیاز پیدا می‌کند، مصرف سیگار است. بر اساس تحقیقات افرادی که سیگار می‌کشند، چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به مشکل تحلیل لثه هستند.

ایجاد فشار بر دندان‌ها

از دیگر عوامل تأثیر گذار بر بروز این مشکل ایجاد فشار زیاد بر دندان‌ها است. این فشار ممکن است بر اثر مسواک زدن نادرست یا مشکلاتی مانند دندان قروچه ایجاد شده باشد. برخی از بیماری‌های شایع و اختلال‌های بایت نیز تأثیر بسیار زیادی بر تحلیل رفتن لثه دارند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

روش های تشخیص تحلیل لثه

اگر در مراحل ابتدایی متوجه این مشکل در لثه خود شوید، بهتر می‌توانید آن را درمان کرده و از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید. نشانه‌های مختلفی برای تحلیل لثه وجود دارد که هنگام مشاهده آدن‌ها باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در این شرایط دندانپزشک شرایط لثه و دهان و دندان شما را بررسی می‌کند و از بروز مشکل اطمینان حاصل می‌کند. مهم‌ترین نشانه‌های تحلیل لثه به صورت زیر هستند.

  • قرمز شدن لثه‌ها
  • لق شدن دندان‌ها
  • ایجاد بوی بد دهان
  • کاهش اندازه لثه‌ها
  • نامرتب شدن دندان‌ها
  • نمایان شدن ریشه دندان‌ها
  • احساس درد در لثه‌ها
  • خونریزی لثه و دندان مخصوصا هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان

با مشاهده این علائم باید هرچه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کرده و از آسیب‌های جدی تر جلوگیری کنید. جالب است بدانید بیشتری مشکلات پیش آمده برای دندان‌ها در سن بزرگسالی در نتیجه تحلیل لثه به وجود می‌آیند. پس از از بین رفتن بافت لثه، ریشه‌های دندان نیز آسیب دیده و سست می‌شوند. در نتیجه فرد دندان‌های خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل برای جلوگیری از این مشکلات جراحی تحلیل لثه انجام می‌شود.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

خطرات احتمالی دندان قروچه

موارد استفاده از نایت گارد دندان

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی

Leave a Comment