علل افتادن کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

افتادن کامپوزیت دندان

با اینکه کامپوزیت‌ها از ماندگاری بالایی برخوردار هستند، اما باز هم امکان افتادن آن‌ها وجود دارد. اما اینکه تصور کنید کامپوزیت‌‌ها به راحتی و با کوچک‌ترین ضربه‌ای از روی دندان جدا می‌شوند، یک تصور کاملا اشتباه است. دندانپزشک معمولا این ترمیم‌ها را به بهترین نحو ممکن روی دندان می‌چسباند تا بتواند دوام و مقاومت خوبی داشته باشد. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان علل افتادن کامپوزیت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

علل افتادن کامپوزیت از روی دندان

افتادن کامپوزیت دندان، ممکن است به هر یک از دلایل زیر اتفاق بیفتد:

استفاده از چسب و مواد بی‌کیفیت

اگر از چسب بی‌ کیفیت برای این نوع ترمیم استفاده شود، ممکن است در طول زمان خاصیت چسبندگی خود را از دست داده و در نتیجه آن، افتادن کامپوزیت دندان صورت می‌گیرد. حتی دیده شده است که به دلیل استفاده از این مواد بی‌ کیفیت، بیمار با وارد کردن کم‌ترین نیرو، شاهد افتادن کامپوزیت دندان بوده است.

مهارت دندانپزشک در نصب کامپوزیت‌ها

دندانپزشکی که قرار است کامپوزیت‎‌ها را روی دندان‌های شما نصب کند، حتما باید دانش تئوری و مهارت عملی لازم برای این کار را در اختیار داشته باشد. گاهی اوقات مشاهده شده است که دندانپزشک به دلیل تجربه کمی که در اختیار دارد، نتوانسته به درستی کامپوزیت را به دندان بچسباند و بعد از مدتی بیمار با افتادن کامپوزیت مراجعه کرده است.

اعمال فشار زیاد به کامپوزیت

بعد از استفاده کامپوزیت باید حواستان به این موضوع باشد. اگر فشار زیادی در اثر خوردن مواد غذایی سفت به کامپوزیت وارد شود، علاوه بر افزایش احتمال شکستن آن، احتمال افتادن آن هم وجود خواهد داشت. این فشار بیش از اندازه حتی ممکن است در اثر ضربه‌ای باشد که در یک سانحه به دندان شما وارد شده است.

مقایسه پر کردن دندان با کامپوزیت و سرامیک | بهترین ایمپلنت اصفهان

وجود بیماری‌های لثه

همانطور که اشاره شد، اعمال فشار می‌تواند سبب کنده شدن کامپوزیت شود؛ این فشار ممکن است در اثر التهاب لثه به کامپوزیت وارد شود. به طوری که با التهاب لثه، شاهد بزرگ شدن آن خواهید بود. این لثه بزرگ شده می‌تواند کامپوزیت را تحت فشار قرار دهد و در مواردی، باعث شل شدن آن می‌شود.

مشکلات تاج دندان

خیلی از اوقات به دلیل اینکه تاج دندان دیگر توان تحمل کامپوزیت را ندارد، شاهد افتادن کامپوزیت دندان هستیم. حتی گاهی به دلیل گسترش پوسیدگی، افتادن کامپوزیت دندان اتفاق می‌افتد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

روش ترمیم کامپوزیت افتاده از روی دندان

اگر کامپوزیت از سطح دندان شما جدا شود، بسته به شرایط دندان‌های شما ممکن است درمان آن متفاوت باشد. معمولا دندان‌های شما و علل اصلی افتادن کامپوزیت توسط خود دندانپزشک بررسی می‌شوند. این را هم به خاطر بسپارید که کامپوزیت‌های قبلی قابل چسباندن به دندان‌ها نیستند. این یعنی اگر کامپوزیت از سطح دندان جدا شود، دندانپزشک برای ترمیم آن، هرگز کامپوزیت‌های قبلی را به دندان نمی‌چسباند.

دندانپزشک بعد از مشاهده شرایط دندان‌ها، ممکن است پیشنهاد دهد که دوباره کامپوزیت‌های جدیدی را روی دندان بچسبانید. این جایگزینی معمولا با اصلاح مشکل قبلی صورت می‌گیرد تا دوباره دچار افتادن کامپوزیت‎ها نشوید. اما اگر شرایط به گونه‌ای باشد که دیگر نتوان از کامپوزیت استفاده کرد، باید به سراغ روش‌های ترمیمی دیگری بروید. به عنوان مثال، در صورت صلاحدید دندانپزشک، ممکن است استفاده از لمینت یا روکش را به شما پیشنهاد کند.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

روش های کاهش استرس دندانپزشکی در کودکان

روش های ارتودنسی دندان کودکان

عوامل دیر درآمدن دندان شیری

۲ Thoughts to “علل افتادن کامپوزیت دندان”

  1. من کامپوزیت دندان دارم اما الان با گذشت سه سال هیچ موردی برام پیش نیومده نه از جادراومده و افتاده و نه تغییر رنگ داده

Leave a Comment