علل نیاز به عصب کشی دندان شیری | بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی علل نیاز به عصب کشی دندان شیری

به دلیل عدم آگاهی والدین از نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان اغلب کودکان کم سن و سال دچار انواع بیماری های دهان و دندان می شوند. با توجه به افزایش دندان درد در کودکان خود متوجه عمق فاجعه می شوند. که دندان شیری کودک به دلیل پوسیدگی های شدید به درد افتاده و به عصب خود رسیده اند و در مرحله ایی قرار دارد که باید عصب کشی انجام شود. همچنین عصب دندان های شیری احتمالا حامل درد های فراوانی قبل و بعد از عصب کشی است. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان علل نیاز به عصب کشی دندان شیری را مورد بررسی قرار می دهیم.

عصب کشی دندان شیری چیست؟

عصب کشی دندان یکی از روش های بی خطر می باشد که به منظور درمان درد دندان استفاده می شود. کانال ریشه و حفره مغز دندان حفره‌هایی در ساختمان دندان هستند که به طور طبیعی بافت‌های عصبی و رگ‌های خونی و بافت‌های سلولی دیگری را در خود جای می‌دهند. در صورتی که پوسیدگی دندان در مراحل اولیه درمان نشود. پوسیدگی از مینای دندان عبور نموده و به عاج می‌رسد در ادامه می‌تواند به فضای پالپ (یا همان مغز دندان) گسترش یابد.

ورود میکروب‌ها به پالپ دندان باعث ایجاد التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افزایش حجم پالپ می‌شود. با توجه به اینکه پالپ دندان یک محفظه بسته است، التهاب باعث افزایش شدید فشار داخلی آن می‌شود. این افزایش فشار، منجر به فشار آمدن به پایانه‌های عصب دندان شده و درد دندان شروع می‌شود. انجام عصب کشی گاهی همراه با درد است . در واقع بعد از انجام عصب کشی نیز ممکن است بیمار چند روزی درد داشته باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

با توجه به آن که دندان های شیری بعد از 6 سالگی شروع به افتادن می کنند و نهایتا تا 12 سالگی در دهان کودکان مان قرار دارند. اما استفاده از عصب کشی دلایل منطقی نیز به همراه دارد. دندان های شیری مانند دندان های دائمی می باشند. اگر یکی از آن ها به دلیل پوسیدگی دندان و یا سایر مشکلات دچار آسیب شود و از بین برود. مشکلاتی برای صحبت کردن کودکح و یا کج شدن دندان های دائمی و … ایجاد می کند. در واقع مهم ترین کاربرد این دندان ها، به منظور رشد مناسب دندان های دائمی و هدایت آن ها به منظور جلوگیری از کج شدن دندان های دائمی هستند.

علل و درمان سیاهی دندان کودکان | بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک

در صورتی که ناحیه پالپ دچار اختلال گردد، سبب ایجاد حساسیت و درد دندان کودکان می گردد که نیاز به درمان دارد. اگر به درد در این ناحیه توجه نشود می تواند به مرور زمان سبب ایجاد عفونت و بوی بد دهان کودک گردد. همانطور که در ابتدا گفته شد تنها در مواردی که درمان و نگهداری دندان شیری امکان پذیر نباشد، دندانپزشک کودکان،کشیدن دندان شیری را تجویز می کنند که در این موارد لازم است از فضا نگهداره ها استفاده شود.

نحوه عصب کشی دندان های شیری کودکان

وقتی درد شروع می شود که پوسیدگی از مینای دندان عبور کرده و به عاج دندان رسیده است و عصب دندان را هم درگیر کرده است. در برخی موارد پزشک دندان کودکان برای برداشت و از بین بردن پوسیدگی دندان های شیری کودک اگر پوسیدگی نزدیک عصب دندان باشد و عصب را درگیر کرده باشد و حتی دندان را هم عفونی کرده باشد ، پزشک چاره ایی جز عصب کشی یا پالتوتومی و درمراحل پیشرفته تری پالپکتومی باقی نمی ماند.

برای بی حس کردن موضعی دندان مورد نظر و آماده سازی برای عصب کشی ، روش های مختلفی پیشنهاد شده است. که عموما دندان پزشک کودکان سعی می کنند از بهترین روش ها استفاده کند تا کودک درد کمتری را متحمل شود. اصولا وقتی بی حسی انجام می شود کودک هیچ دردی را در حین یا در نهایت عصب کشی متوجه نمی شود. مگر اینکه پوسیدگی دندان به شکل فجیع و عمیقی ایجاد شده باشد و بافت های درون دندان یا بافت های پالپی دندان شدیدا ملتهب یا عفونی شده باشد در این صورت با توجه به صلاح دید پالپتومی تبدیل به پالپکتومی می شود و عصب درون ریشه دندان هم خارج می شود و در صورت نیاز مسکن و آنتی بیوتیک هایی هم نیز تجویز می شود.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مواد تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

علائم رویش دندان نوزاد

علل و درمان سیاهی دندان کودکان

Leave a Comment