علل وجود دیپ بایت | بهترین ایمپلنت اصفهان

علل وجود دیپ بایت چیست؟

در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی دیپ بایت و علل وجود دیپ بایت می پردازیم. و در بخش پایانی این مقاله شما را با روشهایی برای تشخیص دیپ بایت توسط خودتان آشنا می کنیم.

دیپ بایت یا جلو بودن فک بالا چیست؟

یکی از شایع ترین مال اکلوژن ها، دیپ بایت است. که بسیار در میان کودکان و بزرگسالان شایع هست. دیپ بایت به عارضه گفته می‌شود که در آن فک بالایی فرد از فک پایینی کمی جلوتر بوده و همین موضوع بسیار توانسته در نحوه قرار گیره دندان ها و زیبایی ظاهری، طرح لبخند و حتی روی جویدن و نوشیدن فرد تاثیر گذار باشد. البته دقت داشته باشید که روش های درمانی که برای دیپ بایت مطرح است. تنها جنبه زیبایی نداشته و برای سلامت دندان ها و فک فرد حائز اهمیت می‌باشد. از دلایل عمده آن ژنتیک، بزرگ بودن اندازه فک نسبت به دندان ها و مکیدن زیاد در دوران کودکی می باشد. در این مطلب می‌خواهیم هر آنچه که لازم است درباره این عارضه بدانید را شرح دهیم.

مطلب پیشنهادی : ایمپلنت ها بر اساس نوع جراحی

دقت کنید که در حالت نرمال دندان های جلویی فک بالایی شما ۱ الی ۲ میلیمتر از دندان های جلویی فک پایینی شما جلوتر هستند. که به آن بایت نرمال می‌گویند، پس لزوما نیازی نیست که دندان های جلویی فک پایین یا بالای شما روی هم و به صورت دقیق هم تراز هم باشند. نوع دیگری از بایت وجود دارد که به آن اوربایت می‌گویند. در این صورت دندان های جلویی فک بالایی ۳ میلیمتر از دندان های جلویی فک پایین جلوتر اند. و بدترین نوع آن که دیپ بایت است؛ که نوع شدید اوربایت است و این جلو آمدگی به ۴ الی ۱۰ میلی متر افزایش می باید. که این نوع مال اکلوژن علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن طرح لبخند فرد و در نتیجه زیبایی او، می‌تواند روی جویدن، نفس کشیدن و حتی صحبت کردن فرد هم تاثیرگذار باشد.

علل به وجود آورنده دیپ بایت

ژنتیک

وراثت را می‌توان یکی از دلایل شایع برای به وجود آمدن این مشکل دانست. ژنتیک و وراثت تاثیر زیادی می‌گذارد به طوری که اگر یکی از دو والدین دارای این عارضه باشند، به احتمال زیاد فرزندان آنان نیز دارای این عارضه خواهند شد و البته گاهی نیازی نیست که لزوما یکی از والدین به صورت ظاهری این مشکل را بروز داده باشد و وجود یک فرد در خانواده آن ها که دچار دیپ بایت است می‌تواند موجب بروز آن در کودک شود.

درمان دیپ بایت | بهترین دندانپزشک اصفهان

رشد نادرست فک در دوران رشد کودک

اتفاقات گوناگون در دوره رشد می‌تواند تاثیرات زیادی روی تمامی استخوان های بدن از جمله استخوان فک بگذارد؛ که در طول عمر فرد باقی می‌ماند؛ یکی از این ناهنجاری های استخوانی درفک عارضه دیپ بایت است.

مکیدن های طولانی

عمل مکیدن در کودکان می‌تواند باعث تغییراتی در استخوان های فک آنان شود که ممکن است انواع مال اکلوژن ها را ایجاد کرده و در بزرگسالی باعث عارضه های این چنینی شوند. توجه داشته باشید مکیدن زیاد انگشت شست، پستانک و یا شیشه شیر توسط کودکان، می‌تواند منجر به دیپ بایت در بزرگسالی شود.

فک بزرگ و دندان ها

اگر فک شما بیش از حد طبیعی بزرگ باشد، ممکن است که دچار دیپ بایت شوید و یا اینکه اگر دندان های بزرگی داشته باشید دچار دیپ بایت خواهید شد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

تشخیص دیپ بایت توسط خود فرد

در مواردی این عارضه به قدری شدید است که نیازی به راه های تشخیص خاصی ندارد و شما حتی در یک نگاه می‌توانید متوجه این عارضه در اطرافیان خود شوید. اما گاهی دیپ بایت خیلی شدید نبوده و قابل تشخیص از چهره فرد نیست. در این صورت عوارض آن می‌تواند نشان دهنده آن باشد؛ عوارضی مانند:

  • سردرد
  • سایش دندان ها( دندان قروچه)
  • حساسیت دندان ها
  • احساس درد در فک
  • مشکلاتی در جویدن و بلع
  • مشکلاتی در تکلم و دشواری در ادای کلمات

در صورت مشاهده هر یک از این علائم نیاز است که به دندانپزشک مراجعه کرده و تا بعد از معاینه، اقدام به درمان نمایید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مراقبت های بعد از ارتودنسی (تکمیل درمان)

تکنیک‌های بازسازی استخوان فک

انواع ایمپلنت بر اساس کشور سازنده

Leave a Comment