بررسی عوارض لمینت دندان

عوامل زیادی در بروز عوارض لمینت دندان دخیل می باشند. در صورتی که پروسه قابل اجرا درباره لمینت به درستی و از روی اصول و قوانین انجام نشود انجام این عمل عوارض بیشماری را برای افراد به دنبال خواهد داشت در حالی که اگر لمینت به درستی انجام بگیرد تقریبا هیچ مشکلی برای افراد به دنبال ندارد. در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک زیبایی اصفهان به بررسی عوارض لمینت دندان خواهیم پرداخت.

بدبویی لمینت و سرایت آن به دهان:

بعضی از افرادی که لمینت دندان را انجام داده اند از بوی بد دهان خود رنج می برند و مدام از این موضوع شکایت می کنند. به جرات میتوان گفت که بد بویی لمینت و البته دهان، بزرگ ترین دلیل برای اجرای غیر اصولی آن می باشد. لمینت به کار برده شده در دندان مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت و شستشوی مداوم دارد در صورت عدم رعایت این مراقبت ها دهان افراد به شدت بد بو می شود.

کیپ شدن دندان ها به همدیگر:

این حالت اغلب در تکنیک لمینت کامپوزیتی بروز می کند. در صورتی که این تکنیک به صورت صحیح و اصولی بر روی دندان ها اجرا نشود دندان ها به وسیله مواد به کار برده شده به همدیگر متصل و کیپ می شوند. در این حالت دیگر امکان کشیدن نخ دندان برای افراد وجود نخواهد داشت و دندان ها و لمینت به کار رفته در آن ها فاسد و پوسیده می شود.

مطلب پیشنهادی : روشهای افزایش ماندگاری و دوام لمینت دندان

شرایط لازم برای انجام لمینت دندان

موارد و مسائل زیادی وجود دارند که در ایجاد شرایط مناسب برای انجام لمینت دندان دخیل می باشند.‌ مهمترین این شرایط و عوامل از این قرار می باشند:

  • در بسیاری مواقع فاصله میان دندان ها و شکل و نحوه قرارگیری دندان ها به شکلی است. که از روش ها و تکنیک های دیگر مانند کامپوزیت دندان نمی توان استفاده نمود و تنها راه درمان استفاده از لمینت دندان می باشد.
  • نامرتب بودن دندان ها، معمولا درمان نامرتبی دندان ها به کمک ارتودنسی انجام می گیرد. اما در نامنظمی های کم تر که برای رفع آن نیازی به تراش دادن دندان نمیباشد از لمینت استفاده می شود. به زبان ساده تر اگر نامرتبی دندان ها حاد نباشد و بعد از معاینه توسط متخصص محرز شود که رفع مشکلات مربوطه با لمینت قابل حل است می توان نسبت به انجام آن اقدام کرد.
  • رفع ناهنجاری ها در فک، در این مورد خاص تنها در صورتی میتوان از لمینت دندان برای رفع ناهنجاری ها استفاده کرد .که مشکلات و معضلات مربوطه جزئی و قابل اصلاح باشند. در غیر این صورت باید از روش های سنگین تر مانند ارتودنسی دندان و یا جراحی فک استفاده نمود.

سن مناسب برای لمینت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

استفاده از لمینت دندان در دوران بارداری

به دلیل وضعیت حساس خانم های باردار در دوران نه ماهه حاملگی انجام هیچ نوع عمل و اقدام دندانپزشکی میسر نمی باشد. البته انجام تکنیک های دندانپزشکی تنها در صورت تشخیص پزشک به اورژانسی بودن آن قابل اجرا می باشند. لازم به ذکر است. که درمان های اورژانسی شامل تکنیک های زیبایی و ترمیمی نمی شوند. در مورد لمینت دندان در دوره بارداری باید گفت که به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بارداری در بدن خانم ها ایجاد می شود. امکان خونریزی و التهاب لثه ها بسیار بالا است به همین دلیل لمینت دندان در این دوران غیر قابل اجرا می باشد.

دلیل اصلی برای عدم استفاده از لمینت دندان با پروتز متحرک

در صورتی که افراد دارای پروتز متحرک یا همان دندان مصنوعی باشند. نمی توانند از لمینت استفاده نمایند زیرا این نوع پروتز به دلیل عدم ثبات دندان های مصنوعی و همچنین حرکت کلاسپ ها بر روی دندان پایه آسیب های جدی به لمینت وارد می کند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک دندانپزشک زیبایی اصفهان

انجام لمینت دندان در فک پایین

هر چند انجام لمینت دندان در فک پایین اندکی مشکل می باشد. و اغلب پزشک و بیمار را با مشکل روبرو می کند اما باید دانست که عملی غیر قابل اجرا نمیباشد و تحت شرایط خاص قابل اجرا می باشد. به طور کلی اگر فک پایین دارای شرایط مطلوبی باشد استخوان آن در حد نرمال باشد می توان لمینت دندان را بر روی آن پیاده کرد.

درمان دندان های شکسته با استفاده از لمینت دندان

همه ما میدانیم که کاربرد اصلی لمینت دندان ترمیم دندان های شکسته می باشد. اما انجام این عمل بستگی به میزان شکستگی دندان دارد. گاهی اوقات شکستگی به نحوی در دندان روی داده است. که با هیچ کدام از تکنیک های لمینت دندان قابل ترمیم نمی باشد. در چنین مواقعی می توان از روکش دندان برای رفع عیوب دندان استفاده نمود. میزان درگیری عصب دندان یکی از دیگر مواردی است که در انجام لمینت بر روی دندان تاثیر گذار می باشد. اگر میزان درگیری عصب دندان بالا باشد امکان استفاده از لمینت دندان به هیچ وجه وجود نخواهد داشت.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

لمینت دندان برای زنان باردار

نکاتی برای قبل و بعد از بلیچینگ دندان

نکات مهم برای دریافت بهترین نتیجه از ایمپلنت دندان

Leave a Comment