عوارض کشیدن دندان شیری کودکان| بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی عوارض کشیدن دندان شیری کودکان

در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان کامپوزیت روی دندان روکش شده را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسیاری از موارد در سلامت کودکان در جامعه امروزی تغییر کرده است مثلا دسترسی به تنقلات متنوع تر و بالاتر بودن قدرت دسترسی به محصولات متنوعی که حاوی مواد قندی و اسیدی هستند باعث افزایش شیوع پوسیدگی می شود. البته توجه و آگاهی والدین نیز بالاتر رفته است شاید در گذشته به پوسیدگی های دندان شیری یک کودک کمتر توجه می شد و دلیل آن عدم آگاهی کافی بود.

در حال حاضر به دلیل افزایش تبادل اطلاعات آگاهی در همه زمینه ها از تربیت و مراقبت کودک گرفته تا درمان های مورد نیاز و حتی کارهای مربوط به پیشگیری از بیماریها روز بروز بیشتر می شود.

دندانهای شیری

دندانهای شیری نقش مهمی در تغذیه صحیح کودک دارند و هم چنین در درست رویش کردن دندانهای دائمی و حفظ فضای مورد نیاز رویش دندان دائمی موثر هستند

درمان دندان شیری کمک می کند که کودک مواد مختلف غذایی را راحتتر مصرف کند و براثر تغذیه بهتر رشد بهتر و سلامت بهتر عصبی و جسمی را داشته باشد.

گاهی کودکان قادر به تشخیص صحیح درد نیستند و درد دندان را با کج خلقی و گریه و امتناع از غذاخوردن بروز می دهند.

بنابراین تا حد امکان باید دندان های شیری با درمان صحیح توسط متخصص دندانپزشکی کودکان داخل دهان نگه داشته شوند، ولی اگر به هر دلیل مجبور به کشیدن دندان شیری شدیم باید در محل دندان کشیده شده فضانگهدار قرار داده شود که تا زمان رویش دندان دائمی فضای مربوط به آن دندان حفظ گردد.

اگر صرفا دندان شیری را بکشیم در هنگام رویش دندان جایگزین با از دست رفتن فضا مواجه می شویم و فقط باید با درمانهای ارتودنسی فضا را بازیابی کنیم.

کشیدن دندان شیری راه حل آخر در مواردی است که هیچ راهی برای درمان دندان باقی نمانده باشد.

در صورتی که پس از کشیدن دندان شیری فضا نگهدار داخل دهان کودک قرار داده شود دندان دائمی در زمان مناسب در محل صحیح خود رویش می کند.

انواع ایمپلنت از نظر مراحل درمان| بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیککشیدن دندان شیری زودرس برای کودکان چه خطراتی دارد؟

عوارض رایج کشیدن دندان برای کودکان شامل موارد زیر است:

  • آسیب رسیدن به لب ها و گونه ها
  • حفره ی خشک
  • بی حسی موقت
  • درد و مشقت در باز کردن دهان
  • جای کم برای رشد دندان دائمی
آسیب رسیدن به لب ها و گونه ها

ممکن است زمانی که دهان بی حس است لب ها و گونه ها را گاز بگیرید و به آنها آسیب برسانید؛ باید تا زمانی که اثر داروی بی حسی از بین میرود کودک را زیر نظر گرفت.
درد کم به درد شدید تبدیل شود، برای مثال درد فک به خاطر آسیب رسیدن به بافت ها و جابجایی فک در اثر کشیدن دندان.

  • ورم لثه
  • عفونت
  • خونریزی

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

حفره ی خشک

اگر در محل کشیدن دندان لخته ی خون ایجاد نشود و یا لخته ی خون زود از بین برود، استخوان زیر آن ممکن است در معرض مواجهه با هوا و غذا قرار بگیرد – این مشکل می تواند بسیار دردناک باشد و باعث ایجاد بوی بد دهان و مزه ی بد در دهان کودک شما شود.

بی حسی موقت
درد و مشقت در باز کردن دهان
جای کم برای رشد دندان دائمی

اگر دندان شیری کودک خیلی زود کشیده شود ممکن است فک کودک جای برای رشد دندان دائمی نداشته باشد.

بعد از کشیدن دندان کودک چه اتفاقی رخ میدهد؟

اغلب اوقات پروسه ی درمان بدون مشکل خاصی پیش میرود، اما از آنجایی که باید از دهان خود برای غذا خوردن استفاده کنیم، ممکن است در این دوره مشکلاتی نیز پیش بیاید. برخی باکتری ها به طور طبیعی در دهان رشد میکنند که باعث ایجاد عفونت روی زخم میشوند. پس از کشیدن دندان ممکن است دهان تا چند ساعت بی حس بماند. دهان کودک شما ممکن است در این چند ساعت ورم کرده و حس ناخوشایندی داشته باشد. به همچنین ممکن است به خاطر آسیب وارد شده به بافت های دهانی به هنگام کشیدن دندان، درد داشته باشید. ممکن است آب دهان تا چند ساعت پس از کشیدن دندان به خاطر خونریزی لثه، قرمز شود. روند بهبودی طی میشود تا زمانی که زخم به طور کامل خوب شود.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

روشهای دندانپزشکی برای داشتن دندان های سفید و لبخندی زیبا

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

کامپوزیت روی دندان روکش شده

 

Leave a Comment