عوامل بروز دندان قروچه چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی عوامل بروز دندان قروچه

دندان قروچه می‌تواند در بیداری یا خواب اتفاق بیفتد، اما در هنگام خواب افراد کمتر متوجه آن می‌شوند. دندان قروچه معمولاً علائمی ندارد، اما گاهی برخی از افراد دچار درد صورت و سردرد شده و به مرور زمان دندان‌های شما را فرسوده می‌‌کند. برای کاهش تأثیر دندان قروچه ابتدا باید علت آن را پیدا کرده، سپس برای درمان اقدام کنید. در مقاله امروز سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی عوامل بروز دندان قروچه خواهیم پرداخت.

تعریف دندان قروچه

دندان قروچه یا براکسیسم (bruxism) مشکلی است که شما ناخودآگاه دندان‌های خود را روی هم ساییده یا فشار می‌دهید. این مشکل هم در روز و هم در شب به طور غیر ارادی اتفاق می‌افتد که به آن براکسیسم خواب گفته می‌شود. علائم و نشانه‌ها براکسیسم متفاوت است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دندان‌های ساییده شده
 • دندان‌های شکسته یا ترک خورده
 • درد صورت
 • دندان‌های بیش از حد حساس
 • منقبض شدن عضلات صورت و فک
 • سردرد
 • دررفتگی فک
 • قفل شدن فک
 • ساییدگی مینای دندان، نمایان شدن عاج زیرین (داخل دندان)
 • ترکیدن یا کلیک در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
 • تورفتگی‌های زبان
 • آسیب به داخل گونه

علائم دندان قروچه ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات سلامتی باشد که برای تشخیص و درمان بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید.

پیشنهاد برای مطالعه : علل توجه به درد دندان عقل چیست؟

علل اصلی دندان قروچه

متخصصان بهداشت دهان و دندان اغلب به استرس بیش از حد به عنوان دلیل دندان قروچه اشاره می‌کنند. دندان قروچه اغلب در افراد مبتلا به تنش عصبی مانند عصبانیت، درد یا ناامیدی اتفاق می‌افتد. همچنین بر افرادی که دارای تمایلات تهاجمی، عجولانه یا بیش از حد رقابتی هستند تأثیر می‌گذارد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد دندان قروچه در برخی افراد به دلیل عدم تعادل در انتقال دهنده‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است برخی از داروها مانند داروهای ضدافسردگی فلوکستین و پاروکستین باعث دندان قروچه شوند.

عوامل بروز دندان قروچه چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

عوامل خطر زا در بروز دندان قروچه

به طور کلی این عوامل خطر ابتلا به دندان قروچه را افزایش می‌دهند:

فشار:

افزایش اضطراب یا استرس می‌تواند منجر به دندان قروچه شود. خشم و ناامیدی نیز احتمال آن را افزایش می‌دهد.

سن:

دندان قروچه در کودکان خردسال شایع است و معمولاً در بزرگسالی از بین می‌رود.

نوع شخصیت:

داشتن تیپ شخصیتی پرخاشگر، رقابتی یا بیش فعال می‌تواند خطر ابتلا به دندان قروچه را افزایش دهد.

داروها یا سایر مواد:

دندان قروچه ممکن است یک عارضه جانبی غیر معمول برخی از داروهای روانپزشکی، مانند برخی داروهای ضد افسردگی باشد. سیگار کشیدن، نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین دار یا الکل یا استفاده از داروهای روان گردان ممکن است خطر ابتلا به دندان قروچه را افزایش دهد.

اعضای خانواده مبتلا به دندان قروچه:

براکسیسم خواب معمولاً یک مورد ارثی بوده و در خانواده‌ها رخ می‌دهد. اگر دندان قروچه دارید از سایر اعضای خانواده خود در مورد آن سؤال کنید.

سایر اختلالات دندان قروچه می‌تواند با برخی از اختلالات سلامت روان مانند بیماری پارکینسون، زوال عقل، اختلال رفلاکس معده به مری (GERD)، صرع، وحشت شبانه، اختلالات مرتبط با خواب مانند آپنه خواب، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) مرتبط باشد.

استرس عامل اصلی دندان قروچه

استرس یکی از مهم‌ترین عوامل خطر دندان قروچه است. فشار دادن دندان‌ها هنگام مواجهه با موقعیت‌های منفی یک واکنش رایج است و می‌تواند به دوره‌های دندان قروچه در خواب نیز منتقل شود. همچنین برخی اعتقاد دارند که دندان قروچه با سطوح بالاتری از اضطراب مرتبط است.

سطح بالای استرس در هنگام بیداری و خواب باعث دندان قروچه می‌شود، بنابراین کاهش و مدیریت استرس ممکن است به طور طبیعی به کاهش دندان قروچه کمک کند. سعی کنید از قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس زا خودداری کنید، البته، حذف کامل استرس غیرممکن است. در نتیجه، بسیاری از رویکردها بر مبارزه با پاسخ‌های منفی به استرس به منظور کاهش آن مؤثرند، به عنوان مثال تکنیک‌های آرم‌سازی مانند یوگا یا مدیتیشن به کاهش استرس و خواب راحت کمک خواهند کرد. اگر استرس باعث دندان قروچه شماست، از پزشک یا دندانپزشک خود در مورد گزینه‌هایی برای کاهش استرس سوال کنید.

علت دندان قروچه در خواب

دندان قروچه در خواب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به طور ناخوداگاه دندان‌ها را روی هم ساییده و به هیچ وجه متوجه آن نخواهد شد. دندان قروچه در خواب و بیداری کاملاً از هم متمایز است. عوامل متعددی بر دندان قروچه در خواب تأثیر می‌گذارند، بنابراین معمولاً نمی‌توان یک علت واحد برای براکسیسم خواب شناسایی کرد. با این حال، عوامل خطر خاصی با احتمال بیشتر دندان قروچه در خواب مرتبط هستند، از جمله سیگار کشیدن، مصرف الکل، مصرف کافئین، افسردگی و خروپف. تحقیقات بیشتری برای درک این که چگونه این عوامل روی دندان قروچه خواب تأثیر می‌گذارند، مورد نیاز است.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که دندان قروچه در خواب دارای یک جزء ژنتیکی است و می‌تواند در خانواده‌ها ارثی باشد. تقریباً نیمی از افراد مبتلا به دندان قروچه خواب در خانواده خود فردی را دارند که این عارضه را تجربه کرده است.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

به نظر می‌رسد دوره‌های دندان قروچه با تغییر الگوی خواب مرتبط باشد. بیشتر دندان قروچه با افزایش فعالیت مغز و قلب و عروق انجام می‌شود. این ممکن است ارتباطی را که بین دندان قروچه خواب و آپنه انسدادی خواب (OSA) یافت شده است، توضیح دهد، که باعث وقفه‌های موقت خواب ناشی از نقص در تنفس می‌شود.

یکی از چالش‌های کلیدی دندان قروچه در خواب این است که آگاهی فرد از آن بسیار سخت بوده و احتمالاً تا مدت‌ها متوجه آن نخواهد شد. اگر اختلال خواب باعث پراکسیسم می‌شود، با درمان آن می‌توانید ساییدن دندان‌ها روی هم را کاهش دهید.


بیشتر بخوانیم:

چه زمانی به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟

بررسی موارد مورد نیاز به جرم گیری دندان

داروهای توصیه شده بعد از عصب کشی دندان

Leave a Comment