عوامل تاثیرگذار در طول عمر لمینت دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی عوامل تاثیرگذار در طول عمر لمینت دندان

طول عمر لمینت دندان یکی از فاکتورهایی است که هنگام انتخاب لمینت به عنوان روش اصلاح طرح لبخند باید به آن توجه کنید. لمینت دندان خیلی بیشتر از کامپوزیت دوام و ماندگاری دارد اما با این حال باز هم نمی توان گفت که یک روش دائمی است. قصد داریم تا در ادامه این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی عوامل تاثیرگذار در طول عمر لمینت دندان بپردازیم.

نحوه ساخت انواع لمینت دندان

لمینت دندان یکی از بهترین راه حل هایی است که توسط دندانپزشکان برای زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روکش های زیبا و براق ممکن است از چهار جنس مختلف ساخته شوند:

سرامیک توده ای:

این جنس لمینت زیبایی و جلوه خوبی دارد اما دوام و ماندگاری زیادی ندارد.

سرامیک فشرده:

این جنس ضخامت بیشتر و درنتیجه دوام زیادی دارد اما جلوه و زیبایی چشمگیری ندارد.

دی سیلیکات لیتیوم:

این جنس لمینت استحکام و دوام بسیار بالایی دارد و برای افرادی که دندان قروچه دارند مناسب است.

مطلب پیشنهادی : پیشگیری از عوامل شکستن کامپوزیت دندان

زیرکونیوم:

این جنس از کیفیت و دوام بسیار بالایی برخوردار است. در حین حال زیبایی و جلوه منحصر به فردی هم دارد. این نوع لمینت برای رفع نواقص دندانی مثل پر کردن حفره ها یا اصلاح بدفرمی های دندان بسیار کاربردی است. شاید مهم ترین مزیت زیرکونیوم این باشد که سازگاری بالایی با بدن انسان دارد و به همین دلیل بوی نامطبوعی در فضای دهان ایجاد نمی کند.

دندانپزشکان برای لمینت کردن دندان ها ابتدا از دندان هایتان قالبگیری می کنند. سپس این قالب را به لابراتوار میفرستند تا روکش های لمینتی در آنجا متناسب با شکل دندانها و اندازه دلخواه آماده شوند. پس از آماده شدن، روکش ها دوباره به کلینیک فرستاده می شوند و دندانپزشک متخصص با استفاده از مواد چسب مانندی آنها را روی دندان می چسباند.

حالا اینکه این روکش ها چقدر ماندگار باشند و تا چه زمانی سالم و سفید و براق باقی بمانند به چند مساله برمی گردد که در ادامه به آنها می پردازم.

مزیت ها و عوارض انجام کامپوزیت و بلیچینگ دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

طول عمر لمینت دندان

لمینت یکی از بادوام ترین و باکیفیت ترین مواد دندانپزشکی است و یکی از مزیت های آن، ماندگاری و طول عمر بالاست. اما با این حال باز هم نمی توان گفت که یک روش دائمی است. چون این ویژگی حتی برای دندان های طبیعی خود انسان هم قابل پیش بینی نیست و دندان های طبیعی هم با وجود استحکام، به مرور زمان ممکن است دچار پوسیدگی، سایش یا سیاهی شوند. با این حال لمینت ها به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ سال دوام دارند. این تفاوت در زمان ماندگاری به این دلیل است که عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش طول عمر لمینت تعیین کننده هستند.

عوامل موثر در ماندگاری لمینت دندان

طول عمر لمینت ها را می توان بر اساس عوامل زیر تعیین کرد:

مهارت، تبحر و تجربه دندانپزشک:

در صورتی که دندانپزشک مهارت زیادی در انجام لمینت داشته باشد و قالبگیری از دندان ها را با دقت انجام دهد و فرایند نصب به خوبی انجام شود ماندگاری روکش های لمینتی بیشتر خواهد شد. پس مهمترین مساله برای انجام لمینت، انتخاب دندانپزشک باتجربه است.

جنس لمینت و کیفیت ساخت آن:

شرکت های زیادی هستند که مواد اولیه ساخت روکش های لمینتی را می سازند. اما نوع متریال آنها با هم بسیار متفاوت است و همانطور که در قسمت انواع لمینت ها گفتم جنس لمینت ها با هم متفاوت است. اینکه شما چه برند و چه جنسی را انتخاب کنید روی نتیجه نهایی تاثیر زیادی دارد. یه پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه می تواند به شما مشاوره خوبی بدهد و به شما در یک انتخاب درست و عاقلانه کمک کند.

مراقبت های انجام شده پس از لمینت دندان:

اگر شما بعد از انجام لمینت مراقبت خوبی از لمینت هایتان داشته باشید، مثلا مرتب مسواک بزنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید قطعا خواهید توانست مدت زمان بیشتری از دندانهایتان استفاده کنید.

وضعیت دندان:

اگر دندان سالم و محکم باشد احتمال لب‌پر شدگی و ایجاد ترک روی لمینت کمتر است.

رنگ دندان:

هرچه دندان سفیدتر باشد و لکه کمتری داشته باشد، میزان تراش روی مینای دندان کاهش می یابد. این موضوع احتمال تغییر رنگ لمینت دندان و نیاز به تعویض آن را کم می‌کند.

زمان تعویض لمینت دندان

روکش های لمینتی با گذشت زمان دچار تغییراتی می شوند که نیاز به تعویض پیدا می کنند:

از آنجا که لمینت ها تنها سطح دندان را پوشش می دهند، دندان های زیرین مستعد آسیب و پوسیدگی هستند. در صورتی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید دندان های زیرین پوسیده شده و لازم است که لمینت ها برداشته شوند و بعد از ترمیم دندان، روکش جدید جایگزین آن شود.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

لمینت ممکن است بر اثر جویدن و گاز زدن دچار تحلیل شده و بین لثه و پوسته پرسلن فضایی ایجاد شود و دندان زیر آن نمایان شود. در این شرایط به غیر از اینکه دندان نمای بدی پیدا می کند احتمال عفونت دندان یا لثه نیز بیشتر می شود. گرچه لایه های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند، با این حال ممکن است بر اثر نوشیدن و خوردن انواع نوشیدنی و خوراکی های رنگی، تغییر رنگ بدهند و نیاز به تعویض پیدا کنند. روکش های پرسلن اگر شکسته یا ترک بردارند، قابل ترمیم نخواهند بود و لازم است که تعویض شوند.

نحوه تعویض لمینت دندان

حتی اگر تمام نکات مراقبت از لمینت را رعایت کنید باز هم نیاز به تعویض لمینت خواهید داشت. روند قرار دادن لمینت جدید مانند دفعه اول است با این تفاوت که این بار نیاز به تراش یا پرداخت دوباره دندان ندارید. دندانپزشک از دندان شما قالب می گیرد و پس از ساخت لمینت جدید توسط لابراتور، آن را روی دندان شما فیکس می کند.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مزایا و عوارض و مراقبت های جراحی زیبایی لیفت لثه

بررسی نکات مهم ایمپلنت دندان در بارداری

مزیت ها و عوارض انجام کامپوزیت و بلیچینگ دندان

Leave a Comment