عوامل تغییر رنگ لمینت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی عوامل تغییر رنگ لمینت دندان

در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان عوامل تغییر رنگ لمینت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. هر یک از علل زیر می‌توانند سبب تغییر رنگ لمینت دندان شوند:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

دقت داشته باشید که لمینت‌ها نیز همانند خود دندان‌ها، نیاز به رعایت بهداشت دارند. اگر شما بعد از این درمان به هیچ عنوان بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت نکنید، مطمئنا شاهد تغییر رنگ لمینت دندان خواهید بود. این تغییر رنگ به دلیل جذب رنگدانه‌های رنگی مواد غذایی ایجاد می‌شود. به علاوه، ممکن است در اثر تجمع جرم و پلاک‌ها باشد.

استعمال دخانیات

مصرف دخانیات نه تنها قبل از استفاده از لمینت، بلکه بعد از آن نیز می‌تواند مشکلاتی از قبیل تغییر رنگ را سبب شود. گاهی اوقات هم لکه‌های رنگی روی این ترمیم‌ها ایجاد می‌کند و سبب بد رنگ شدن لمینت‌ها می‌شود.

مصرف بعضی داروها

برخی از داروها مثل تتراسایکلین می‌توانند سبب تغییر رنگ دندان شوند. این تغییر رنگ گاهی می‌تواند خود را به صورت لکه‌های بسیار پر رنگ نمایان سازد. با توجه به اینکه لمینت‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که ضخامت زیادی نداشته باشند، ممکن است این تغییر رنگ دندان، از زیر خود لمینت نیز دیده شود. اگر هم دیده نشود، می‌تواند نمای بد رنگی برای آن ایجاد کند.

استفاده بیش از اندازه از مواد غذایی رنگی

با توجه به اینکه برخی از مواد مثل چای و قهوه از مواد رنگی برخوردار اند، می‌توانند تغییر رنگ لمینت دندان را سبب شوند. البته به این نکته دقت کنید که مصرف یک بار یا دوبار این مواد سبب تغییر رنگ لمینت نمی‌شود. بلکه استفاده طولانی مدت از آن‌ها این مشکل را ایجاد می‌کند.

دهان‌شویه‌های دارای هگزیدین

بعضی از دهانشویه‌ها مثل کلرهگزیدین اگر به صورت طولانی مدت و بیش از اندازه مصرف شوند، می‌توانند تغییر رنگ لمینت دندان را به عنوان یکی از عوارض خود سبب شوند. به همین دلیل هم باید مصرف آن‌ها را طبق توصیه دندانپزشک خود انجام دهید.

روش های پیشگیری از تغییر رنگ لمینت دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

استفاده بیش از اندازه از فلوراید

استفاده بیش از حد از فلوراید تاثیری بر رنگ خود لمینت ندارد. بیشتر تاثیر غیر مستقیم آن است که سبب تغییر رنگ لمینت دندان می‌شود. به گونه‌ای که استفاده از فلوراید به مدت و غلظت زیاد، می‌تواند رنگ خود دندان را تیره‌تر از حالت نرمال کند. زمانی که دندان تیره‌تر شود، رنگ آن ممکن است روی لمینتی که روی دندان سوار شده، تاثیر بگذارد.

اتمام زمان استفاده از لمینت

لمینت‌ها برخلاف تصوری که شاید خیلی از افراد داشته باشند، به صورت دائمی روی دندان قرار نمی‌گیرند. معمولا بعد از حدود 10 تا 15 سال، باید برای تعویض آن‌ها اقدام کنید. در پایان این مدت اغلب این ترمیم‌ها، رنگ اولیه خود را از دست می‌دهند و دچار تغییر رنگ می‌شوند.

مسواک نامناسب

استفاده از مسواک یا روش مسواک زدن نامناسب، می‌تواند به مرور زمان به این ترمیم‌ها آسیب برساند. به گونه‌ای که با ایجاد خراش روی آن‌ها، فرصت نفوذ رنگدانه و پلاک را فراهم می‌سازد. زمانی که رنگدانه به لایه‌های عمقی‌تر لمینت نفوذ پیدا کند، تغییر رنگ آن را شاهد خواهید بود.

ترمیم لمینت زرد شده

اگر لمینتی که برای دندان‌های خود به کار برده‌اید دچار تغییر رنگ شود، بسته به شرایط این تغییر رنگ، می‌توان آن را ترمیم کرد. دقت داشته باشید که همیشه این تغییر رنگ قابل برگشت نیست. معمولا زمانی قابل برگشت است که تغییر رنگ خیلی کم باشد. در این صورت، می‌توانید با مراجعه به دندانپزشک خود و استفاده از روش‌هایی مثل پولیش و تمیز کردن لمینت‌ها، این تغییر رنگ جزئی را برطرف سازید. به علاوه، دندانپزشک بسته به شرایط لمینت‌ها، ممکن است با تمیز کردن و حذف لکه‌های سطحی این ترمیم‌ها، باعث سفیدتر شدن آن‌ها شود. این کار علاوه بر سفید کردن لمینت، به براقیت آن نیز کمک می‌کند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

گاهی لکه‌های رنگی ایجاد شده روی لمینت‌ها آنقدر شدید هستند که نمی‌توان این تغییر رنگ را اصلاح کرد. متاسفانه در کلینیک‌‌های دندانپزشکی فعلا هیچ راهی برای سفید کردن لمینت‌هایی که چنین تغییر رنگی دارند، وجود ندارد. معمولا هم اگر دندانپزشک با چنین بیمارانی مواجه شود، به آنها پیشنهاد می‌کند تا به تعویض لمینت‎ها با لمینت‌هایی جدید روی آورند.

میزان هزینه ترمیم رنگ لمینت

هزینه ترمیم تغییر رنگ لمینت دندان بسته به میزان این تغییر رنگ بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر بتوان با استفاده از پولیش یا تمیز کردن لمینت این تغییر رنگ را برگرداند، هزینه آن به صرفه خواهد بود. اما اگر دندانپزشک تشخیص دهد که نمی‌توان با این روش‌ها این تغییر رنگ را اصلاح کرد، باید هزینه مجددی برای لمینت‌های جدید در نظر بگیرید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

نکات مراقبتی پس از افتادن کامپوزیت دندان

روش های پیشگیری از افتادن کامپوزیت دندان

پاسخ به سوالاتی درمورد لمینت دندان و ارتودنسی

۲ Thoughts to “عوامل تغییر رنگ لمینت دندان”

  1. من بعد از اینکه خانم دکتر مکانیک لمینت دندان هامو انجام دادند سعی کردم خیلی خوب ازش مراقبت کنم و بهداشتشو حفظ کنم برای همین مثل روز اول تمیز و خوب باقی مونده

    1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

Leave a Comment