عوامل خرابی دندان ها | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

چه عواملی موجب خرابی دندان ها می شوند؟

در مطلب امروز از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم به بررسی عوامل خرابی دندان ها بپردازیم. عادتی که سبب خرابی دندان ها می‌گردد به تنهایی می‌تواند سلامت دهان و دندان را با مشکلات جدی و بزرگی روبه‌رو کند. همه انسان‌ها گاهی اوقات درگیر عادت‌های نامناسبی هستند که سلامت جسم و روان آن‌ها را به خطر می‌اندازد. ترک عادت‌های برای همه افراد جامعه سخت و دشوار است؛ حتی برای کسانی که از اراده راسخی بهره‌مند هستند.

اما اصلاح عادت‌های زشتی که در میان روزمرگی‌های ما گمشده است می‌تواند تاثیر فراوانی در رشد و توسعه زندگی فردی و اجتماعی ما داشته باشد. علاوه بر این ترک این خصایص ناپسند در ارتقا سلامت ما تاثیر فوق‌العاده زیادی خواهد داشت به طوری که کنار گذاشتن آن می‌تواند سالیان سال به طول عمرمان بیفزاید.

در این میان عادتی که سبب خرابی دندان ها می‌گردد تنها سلامت ما را به خطر می‌اندازد؛ بلکه اغلب اوقات آرامش را از وجودمان دور می‌سازد. از سوی دیگری بوی بددهان، خرابی و زردی دندان در روابط اجتماعی ما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

پوسیدگی دندان

برای درمان بیماری و پیشگیری از آن باید عوامل و دلایل اصلی که در بروز آن نقش مهمی دارند را به طور کامل شناسایی کنیم. به قول طبیبان قدیمی ” شناخت عامل بیماری‌ در حقیقت پنجاه درصد مسیر درمان است.”

همه‌ی ما در طول شبانه روز و زمان کار یا استراحت ممکن است کارهایی را انجام دهیم که باعث پوسیدگی دندان هایمان شوند. ما در این بخش چند عادتی که سبب خرابی دندان‌ها می‌شود را ذکر نموده و درباره آن توضیحاتی خواهیم داد.

1- پرخوری

پرخوری نه تنها باعث ایجاد مشکلاتی عدیده‌ای همچون چاقی، مشکلات قلبی و عرقی، بیماری‌های گوارشی و اختلالات تغذیه‌ای می‌شود؛ بلکه زمینه تضعیف سلامت دهان و دندان‌ها را فراهم می‌نماید. اولین مشکلی که پرخوری برای دندان‌ها ایجاد می‌کند، تحلیل مینای دندان و ساییدگی بیش از اندازه تاج آن است. خوردن غذاهای ناسالم و پرخوری بستر مناسبی را برای رشد و تکثیر باکتری‌های مضر در فضای دهان ایجاد می‌کند.

باکتری‌ها و میکروب‌ها از باقی‌مانده ذرات غذا و شکری که بین دندان‌ها گیر کرده، به طور متناوب تغذیه می‌کنند. این باکتری‌ها در اثر تجزیه مواد شیرین و شکر نوعی اسید تولید می‌کنند که مینای دندان را ضعیف کرده و به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب وارد می‌نماید.

2- کم‌آبی بدن

آب مایع حیات است و بخش قابل توجهی از وزن و حجم بدن انسان، کره زمین و حیات کرات را تشکیل داده است. آب‌رسانی مناسب به بدن، یکی از رازهای اصلی حفظ سلامت دهان و دندان‌ها هست که همیشه مورد بی‌دقتی و بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

هنگامی‌که امکان مسواک زدن برای فرد وجود ندارد، نوشیدن یک لیوان آب می‌تواند در تمیز کردن ذرات غذا، باکتری و بزاق اسیدی دهان کمک کند. نوشیدن آب پس از خوردن غذاهایی که دارای رنگ‌دانه هستند و دندان را لکه‌دار می‌کنند (مانند نوشیدنی‌های قرمز رنگ یا قهوه‌ای) باعث از بین رفتن تانین و دیگر مواد شیمیایی ایجاد کننده‌ی لکه از دهان پاک می‌شود.

در نتیجه نه تنها عوامل مخرب همچون باکتری‌ها از فضای دهان زدوده می‌شوند؛ بلکه دندان‌ها را سفیدتر و روشن‌تر نگه می‌دارد. از سوی دیگر دندان‌ها همچون سایر اعضای بدن، بر اثر تنفس از دهان، خوردن مواد خوراکی کاملا خشک و ننوشیدن طولانی مدت مایعات دچار کم آبی می‌شوند. تحقیقات پزشکی نشان داده نوشیدن مقدار مناسبی آب، دندان‌ها و لثه را سالم‌تر و قوی‌تر نگه خواهد داشت.

3- استعمال دخانیات

سیگار و دیگر محصولات دخانی (سیگار الکترونیکی، توتون و تنباکو) نه تنها به سلامت عمومی شما آسیب وارد می‌کند، بلکه سیگار و دخانیات دیگر لکه‌هایی را بر روی دندان‌ها به جای می‌گذارند و موجب بیماری‌های لثه و از دست دادن زود هنگام دندان‌ها می‌شود.

سیگار باعث کاهش تولید بزاق دهان، ایجاد بوی بد دهان (که به دلیل باکتری‌های مضر و تجزیه غذا ایجاد می‌شود) و پوسیدگی دندان خواهد شد. استعمال دخانیات و کشیدن سیگار به عنوان بدترین عادتی که سبب خرابی دندان ها می شود. همچنین تنباکوی موجود در دخانیات ، موجب سرطان دهان، لب و زبان نیز می‌شود.

4- محرک‌های عصبی

فرد در اثر بیماری پرخوری عصبی (بولیمیا) مقدار زیادی غذا می‌خورد و سپس به صورت عمدی یا غیر عمدی غذای خورده شده را بالا می‌آورد. اسیدهای قوی که در اثر استفراغ کردن از دهان خارج می‌شوند، می‌توانند دندان‌ها را ضعیف و شکننده کنند. این اسیدها یکی از عواملی اصلی هستند که باعث بوی بددهان می‌شوند که در اغلب اوقات اطرافیان بیمار را آزرده خاطر می‌نمایند

خوردن بیش از حد در عارضه بولیمیا اغلب در اواخر شب یا غروب رخ می‌دهد که فرد را به سوی آشپزخانه می‌کشاند. در نتیجه این کار باعث می‌شود که شما بدون مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌هایتان به رخت خواب بروید. حتما نیم ساعت تا یک ساعت پس از صرف غذا، دندان‌های خود را مسواک بزنید تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

5- باز کردن در بسته بطری‌ها با دندان

استفاده از دندان برای باز کردن درب قوطی و یا بسته‌های پلاستیکی با دندان نه تنها به هیچ وجه ایده‌ی مناسبی نیست. چرا که دندان ابزاری برای خرد کردن یا باز کردن وسایل نیست، بلکه وظیفه آن هضم مواد غذایی برای به راحت است. چنانچه این عادتی که سبب خرابی دندان ها می گردد کنار گذاشته نشود، منجر به مشکلات اورژانسی مانند شکستگی یا ترک خوردن دندان می‌شود.

در برخی موارد دندان‌پزشک ممکن است برای جایگزینی دندان آسیب‌دیده، از ایمپلنت، بریج و… استفاده نماید که دارای هزینه‌های بسیار بالایی هستند. برای ترک این عادتی که سبب خرابی دندان‌های می‌گردد، می‌توانید از قیچی یا درب بازکن به جای دندان استفاده کنید. با این کار قطعا دندان‌هایتان از شما سپاسگزار خواهند بود.ات سرد بدون یخ توسط نی و… استفاده کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

6- دندان قروچه

فشردن دندان‌ها به هم یا دندان قروچه در اثر فشار عصبی یا اختلالات پروسه خواب و… ایجاد می‌شود که فرد توانایی کنترل استخوان فک را ندارد. در نتیجه فرد دندان‌های خود را در برابر عوامل محیطی و درونی به هم می‌فشارد که باعث ترک خوردگی، شکستن با حرکت دندان‌ها می‌شود.

کنترل و درمان قروچه بسیار سخت است اما خودداری از جویدن غذاهای سفت در طول روز، استفاده از محافظ دهان شبانه یا همان نایت گارد می‌تواند آسیب‌دیدگی دندان را در این عادت غیرارادی کاهش دهد.

بسیاری از افراد به طور ناخودآگاه در هنگام عصبانیت یا مواجه با تنش‌های روحی و خوابیدن دندان‌قروچه می‌کنند. این مشکل به نام براکسیسم به عنوان عادتی که سبب خرابی دندان ها می گردد اغلب به دلیل استرس یا اختلال تنفسی در هنگام خواب مانند آپنه خواب ایجاد می‌شود. با گذشت زمان این عادت می‌تواند منجر به سردرد، ساییدگی و از بین رفتن زود هنگام دندان‌ها و ناهنجاری فک و دندان شود.

علاوه بر این، دندان قروچه یا فشار دادن دندان‌ها روی هم ممکن است باعث شکستگی یا ترک خوردن دندان‌ها شود که برای ترمیم آن‌ها، فرد نیاز به روکش‌های جدید یا ایمپلنت‌های دندانی خواهد داشت. اگر این مشکل به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به ناهنجاری‌های مفصلی، عضلانی و دردهای مزمن شود.

7- پیرسینگ زبان

امروزه سوراخ کردن زبان و آویزان کردن زیورآلات فلزی از آن (پیرسینگ) یکی از اسباب مد و زیبایی محسوب می‌گردد در بین جوانان مرسوم شده است. اگر به طور ناخودآگاهی این قطعه فلزی را گاز بگیرید، قطعا دندانتان می‌شکند، همچنین هنگامی‌که فلز با لثه برخورد می‌کند، باعث آسیب لثه و لق شدن دندان‌ها می‌شود.

دهان ما پر از باکتری است و سوراخ کردن زبان، خطر عفونت و زخم زبان را افزایش می‌دهد. بهتر است قبل از مبادرت به این کار، با یک دندان پزشک مشورت کنید.

8- مسواک زدن اشتباه

مسواک زدن یکی از اصول اولیه حفظ سلامتی و بهداشت دهان و دندان است که همواره دندان‌پزشکان عادت به این امر را توصیه می‌کنند. برخی از افراد بر این باورند که مسواک زدن سفت و محکم مسواک دندان‌ها را تمیز کرده و جرم را از سطح آن‌ها پاک می‌کند؛ اما باید گفت مسواک زدن محکم و خشن با گذشت زمان می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان، آسیب دیدن لثه‌ها، حساس شدن دندان‌ها نسبت به سرما و گرما و حتی ایجاد سوراخ‌هایی در دندان می‌شود.

روش های صحیح مسواک زدن دندانها | بهترین ایمپلنت اصفهان

9- جویدن ناخن

جویدن ناخن نه تنها ظاهر دست را زشت می‌کند، بلکه باعث آسیب رسیدن به دندان‌ها شده و مشکلات دهانی پرخطری را ایجاد می‌کند. این کار باعث بیرون آمدن دندان از محل خود، شکستن، ساییده شدن و تخریب مینای دندان می‌شود.

خوردن ناخن باعث اختلال در جویدن شده و در اثر فشار مضاعف فک پایین در یک زاویه‌ی غیرطبیعی قرار می‌گیرد. با گذشت زمان، این مسئله منجر به اختلال مفصل فکی گیجگاهی گشته و باعث دردناک شدن فک می‌شود. علاوه بر این، خوردن ناخن می‌تواند باکتری‌های خطرناک را وارد دهان کند.

10- ورزش کردن بدون محافظ دهان

ورزش‌هایی مثل بوکس، هاکی، بسکتبال و… فعالیت‌هایی هستند که بیشترین ضربات و حملات متوجه صورت می‌شود. بنابراین استفاده از ابزارهای محافظتی دهان و دندان در حین این ورزش‌ها لازم و ضروری به نظر می‌رسد. این محافظ دهان یک قطعه پلاستیکی است که از دندان‌های بالایی در برابر ضربات سنگینی مه به صورت شما وارد می‌شود، محافظت می‌کند. این قطعه از خرد شدن یا شکستن دندان‌های شما در حین بازی جلوگیری می‌نماید. این محافظ دندان را می‌توانید از دندان‌پزشکی تهیه کنید.

11- جویدن مداد موقع تمرکز روی یک مسئله

با اینکه جویدن ته مداد را در برنامه های تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک احساس نوستالژیک خوب معرفی می‌نمایند؛ اما اثر جویدن مداد درست همانند جویدن یخ می‌باشد که باعث شکستن و خرد شدن دندان‌ها می‌شود. اگر خودتان یا کودکتان جزو افرادی هستید که در اثر استرس یا عوامل دیگری مداد یا وسایلی که دم دستتان هست را می‌جوید؛ می‌توانید برای ترک این عادتی که سبب خرابی دندان ها می گردد، از آدامس‌های بدون قند استفاده کنید. آدامس‌های بدون قند باعث ترشح زیاد بزاق دهان شده و از بوی بددهان و پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

روش های درمان بی دندانی

بررسی انواع ایمپلنت های دندانی

روکش دندان کودکان

Leave a Comment