عوامل عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در ابتدای کار | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی عوامل عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در ابتدای کار

مشکلات یا عوارض مربوط به جراحی کاشت ایمپلنت ممکن است اندکی پس از درمان یا سالها پس از آن بروز نماید. عوارض اولیه معمولا ظرف سه تا چهار ماه پس از عمل پدیدار می شوند. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان عوامل عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در ابتدای کار را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر چه درد و ورم پس از عمل کاشت ایمپلنت کاملا طبیعی است، اما باید حواستان به شدت و طول مدت آن و یا هر علائم دیگری که ایجاد می شوند باشد تا اگر عوارضی ایجاد شده به موقع بتوانید آن را برطرف کنید.

بروز عفونت در محل کاشت ایمپلنت

عفونت ممکن است در حین جراحی یا پس از آن ایجاد شود. عواملی که احتمال عفونت را افزایش می دهند عبارتند از بیماریهای خود ایمنی، سیگار و ضعیف بودن بهداشت دهان.

داشتن حرکات ریز در ایمپلنت

حرکت کردن ایمپلنت حتی در مقیاس میکروسکوپی باعث می شود دیگر استخوان به ایمپلنت جوش نخورد. زمانی این اتفاق می افتد که ایمپلنت ثبات اولیه کافی ندارد یا فشاری بر آن وارد آمده است. این اتفاق در روش ایمپلنت فوری بیشتر رخ می دهد. معمولا تاج مصنوعی (مانند روکش دندان) پس از جوش خوردن ایمپلنت و استخوان، متصل می شود تا از نتیجه اطمینان حاصل شود. اما گاهی اوقات ممکن است روش ایمپلنت فوری به کار گرفته شود که در آن تاج مصنوعی دندان بلافاصله پس از جایگذاری پایه، روی آن سوار می شود. در این صورت ممکن است بر ایمپلنت فشار وارد بیاید و در نتیجه با شکست مواجه شود. دندانپزشک باید بتواند درست پیش بینی کند که ایمپلنت فوری برای بیمار مناسب است یا نه.

پایین بودن تراکم یا حجم استخوان

اگر علیرغم ناکافی بودن استخوان اقدام به کاشت ایمپلنت شده باشد، استخوان کافی برای پشتیبانی وجود ندارد در نتیجه ممکن است ایمپلنت به استخوان جوش نخورد و درمان ناموفق شود.

آلرژی داشتن به ایمپلنت

در صورتی که به آلیاژ تیتانیوم آلرژی داشته باشید، اگر ایمپلنت تیتانیومی بگذارید درمان با شکست مواجه می شود. علائم آلرژی شامل ورم، از دست دادن یا کاهش حس چشایی و گاهی حس مورمور شدن یا گزگز می باشد. اگر به تیتانیوم آلرژی داشته باشید میتوانید از ایمپلنت زیرکونیا استفاده کنید.

رعایت نکردن توصیه های دکتر

کارهایی که انجام می دهید میتوانند بر درصد موفقیت کاشت ایمپلنت تاثیر بگذارند. اگر توصیه های دکتر خود را جدی نگیرید و رعایت نکنید مثلا زمانی که گفته است غذاهای سفت و جویدنی نخورید، این نکته را نادیده بگیرید، ممکن است نتیجه مطلوبی دریافت نکنید. همچنین اگر از برندهای با کیفیت ایمپلنت دندان استفاده نشود ممکن است به زودی دچار شکست شود.

موارد مراقبتی پس از جراحی ایمپلنت دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

میزان شکست بعد از کاشت ایمپلنت دندان موفق

بله. عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان ممکن است در ابتدا موفق به نظر برسد و حتی تا چند سال همه چیز خوب باشد اما عوارضی در دراز مدت به وجود بیاید. از جمله عوارضی که ممکن است بعدها دیده شود عبارتند از:

  • صدمه دیدن بافت ها یا عصبها که در زمان جراحی ممکن است اتفاق بیفتد. علائم صدمه دیدن عصب عبارتند از بی حسی و مورمور یا گزگز زبان، لبها، لثه یا صورت.
  • پس زدن بدن (بدن ایمپلنت را به عنوان شی خارجی و مهاجم در نظر گرفته و به آن حمله می کند) اتفاقی شایع نیست ولی ممکن است روی دهد. علائم پس زدن ایمپلنت توسط بدن عبارتند از افزایش درد در محل کاشت، ورم، تب و لرز.
  • سوراخ شدن سینوس (در ایمپلنتهایی که در فک بالا جایگذاری می شوند ممکن است روی دهد).
  • صدمه دیدن نواحی اطراف ایمپلنت که ممکن است باعث لق شدن آن شود.

پیشگیری از ناموفق بودن درمان ایمپلنت دندان

برای به حداقل رساندن مشکلات بلند مدت پس از کاشت ایمپلنت، بهداشت دهان را درست رعایت کنید. شیوه صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید. هر روز نخ دندان بکشید و پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید. هر شش ماه یک بار برای معاینه دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

تشخیص مشکلات ایمپلنت دندان

در صورت تجربه علائم و نشانه های زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:

  • سخت شدن بلعیدن
  • ورم کردن یا التهاب لثه
  • پسروی لثه
  • افزایش تورم
  • لق شدن ایمپلنت
  • ناراحتی یا درد شدید

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

عوارض و مزایای ارتودنسی متحرک

مزایا و عوارض فلوراید درمانی

موارد نیاز به کشیدن دندان

Leave a Comment