عوامل و ترمیم شکستگی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

عوامل و ترمیم شکستگی دندان

ترمیم دندان شکسته به منظور بازیابی لبخند و اعتماد به نفس از دست رفته و با چندین گزینه درمانی انجام می شود. شکستن دندان چیزی کمتر از تروما یا ضربه نیست زیرا می تواند در ظاهر فرد تغییرات بسیار محسوسی ایجاد نماید. برخی از علل شایع شکستن دندان ها عبارتند از: خوردن غذاهای سفت مانند آبنبات یا جویدن یخ، تصادف، زمین خوردن، آسیب دندان یا حفره ها. با این حال، خبر خوب این است که دندانپزشکی مدرن به دلیل فناوری های پیشرفته، راه حل های متنوعی را برای ترمیم دندان شکسته در نظر می گیرد.

در ادامه مقاله، با علل شایع شکستگی دندان آشنا خواهیم شد. تا پایان با سایت دکتر مکانیک دندانپزشک اصفهان همراه بمانید. تنها چیزی که بیمار در این خصوص نیاز دارد این است که در صورت شکستگی دندان به یک دندانپزشک مجرب مشورت نماید. به طور قطع، دندانپزشک می تواند به طور حرفه ای در مورد بهترین گزینه درمانی، بیمار را راهنمایی کند.

علل شکستگی دندان

قبل از ترمیم دندان شکسته، دندانپزشک دلیل اصلی شکستگی را بررسی می نماید. عوامل متعددی می توانند باعث شکستگی دندان ها شوند:

تصادف یا آسیب ورزشی

گاهی اوقات به دلیل تصادف یا آسیب ورزشی ضربه محکمی به دندان وارد شده و به آن آسیب می رساند. این حوادث می توانند ساختار دندان را ضعیف کنند، از یک تراشه سطحی گرفته تا یک شکستگی قابل توجه.

حفره

ترمیم دندان شکسته می تواند گاهی به دلیل ضعیف شدن حفره صورت گیرد. ساختار دندان های ما می توانند به دلیل پوسیدگی ضعیف شده و حفره به وجود آمده سبب شکستگی آنها شود.

عوامل و ترمیم شکستگی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

دندان قروچه

مینای دندان شما همچنین می تواند به دلیل شدت بالای دندان قروچه به خصوص دندان قروچه غیر ارادی در شب دچار شکستگی های ریز شود.

مال اکلوژن

مال اکلوژن نیز می تواند برخی از دندان های بالا و پایین شما در زمان غذا خوردن با یکدیگر تداخل داشته باشند و مانند دندان قروچه، استرس و فشار اضافی باعث ساییدگی و فرسودگی مینای دندان و در نهایت شکستگی آن شود. اگر سطح دندان به اندازه کافی ضعیف شده باشد، حتی جویدن غذای نرم نیز می تواند باعث شکستگی دندان شود.

قیمت ترمیم دندان شکسته

هزینه یا قیمت ترمیم دندان شکسته عمدتا به نوع آسیب و شدت آن و از همه مهمتر به نوع گزینه درمانی ارائه شده توسط دندانپزشک بستگی دارد. هر اندازه که ترمیم دندان شکسته بیشتر زمان ببرد یا اینکه برای درمان آن نیاز به مواد خاصی باشد، طبیعتا هزینه آن نیز بالاتر خواهد بود. شما می توانید با مراجعه به دندانپزشک در مورد قیمت ترمیم دندان شکسته و نوع گزینه درمانی اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

ترمیم خانگی دندان شکسته

شما می توانید پس از آسیب دندان، اقدامات زیر را برای کاهش آسیب های اضافی در منزل و قبل از مراجعه به دندانپزشک انجام دهید:

  • دهان خود را با آب گرم و نمک بشویید.
  • برای جلوگیری از خونریزی بر محل مورد نظر فشار وارد کنید.
  • از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده نمایید.
  • می توانید برای تسکین درد، استامینوفن مصرف کنید (آسپرین مصرف نکنید، زیرا خونریزی افزایش می یابد).
  • از جویدن غذا با قسمت آسیب دیده دهان خودداری کنید.
بهترین دندانپزشک اصفهان | اینستاگرام دکتر ندا مکانیک

بیشتر بخوانیم:

علل ترس از دندانپزشکی

بررسی علائم دندان مرده

راه های درمانی سندرم سوزش دهان

Leave a Comment