​عکس CBCT دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

​عکس CBCT دندان و اهمیت آن برای ایمپلنت

در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان قصد داریم درباره ​عکس CBCT دندان و اهمیت آن مطالبی خدمت شما ارائه کنیم. عکس CBCT دندان برای ایمپلنت، بریج و ترمیم عمیق بافت های آسیب دیده دهان و دندان اهمیت بسیار بالایی دارد. از سال 1960 که ایمپلنت یکی از روش های ترمیم دندان های آسیب دیده معرفی شد. همواره عکس های برداشت شده از ناحیه فک و دندان با اشعه ایکس سنتی تا فناوری پیشرفته امروزی یک امر اجتناب ناپذیر و ضروری بوده است.

امروزه دنیای پروتزهای مختلف دهان و دندان همچون ایمپلنت ها، بریج و… همچنان در حال تکامل و بهبود هستند. با استفاده از تصویربرداری CBCT می توان فرایند نصب و کارایی این بخش ها را دقیق تر و کارآمدتر انجام داد. به همین خاطر تیم های دندانپزشکی برای بررسی دقیق وضعیت دندان ها، ضخامت استخوان فک و سایر عوامل از عکس CBCT دندان برای ایمپلنت و دیگر روش های ترمیم بافت های آسیب دیده استفاده می نمایند.

عکس CBCT دندان

عکس CBCT دندان یا توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی، یک فناوری تصویربرداری پیشرفته است. که نمای سه بعدی (3D) مفصلی از فک ها، دندان ها و ساختارهای اطراف آن را به پزشک متخصص ارائه می دهد. این اطلاعات به دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان یا فک و صورت کمک می کند تا ایمپلنت های دندانی را با دقت و اطمینان بیشتری در داخل فضای لثه و دهان قرار دهند.

دلایل مختلفی وجود دارد که دندانپزشکان از اسکن CBCT دندان برای تشخیص و توصیه درمانی خود استفاده می کنند. به عبارت دیگر بهترین اقدام در هنگام برنامه ریزی ایمپلنت دندان برای بیمار استفاده از اسکن CBCT دندان است. همانطور که می دانیم ایمپلنت های دندانی از دو جزء تشکیل شدند. که یک بخش آن پایه تیتانیومی است که در استخوان فک قرار می گیرد و به عنوان لنگر برای ایمپلنت دندان عمل می کند. با این حال، برای اینکه ایمپلنت ایمن و بدون اختلال در اعصاب حیاتی یا سایر ساختارهای مهم قرار گیرد. ضروری است که دندانپزشک بتواند محل قرارگیری آن را ببیند و به طور دقیق فضای مورد نظر را بررسی کند؛ اینجاست که اسکن CBCT وارد می شود.

بیشتر بخوانید : طول عمر لمینت دندان

اسکن CBCT تصاویر مقطعی سه بعدی از فک ها و دندان ها را تولید می کند. که اطلاعات دقیقی را در مورد ناحیه ای مورد نظر ارائه می دهد. این اطلاعات را نمی توان از رادیولوژی معمولی و اشعه ایکس معمولی به دست آورد. تصویربرداری CBCT دندان به دندانپزشک این امکان را می دهد تا محل قرارگیری پست ایمپلنت را ارزیابی و بررسی کند.

در طی این بررسی او می تواند تشخیص دهد که استخوان شکل و تراکم مناسبی برای رشد مجدد در اطراف ایمپلنت را دارد. و آن را در جای خود محکم می کند. همچنین استفاده از این فناوری خطر بروز مشکلاتی مانند آسیب عصبی را به حداقل می‌رساند. و کل فرآیند را ایمن‌تر می‌کند و احتمال موفقیت به کارگیری پروتزهای مختلف را بیشتر می‌نماید.

عکس CBCT برای ایمپلنت های دندانی چه فوایدی دارد؟

لبخند زیبا و چشم نواز بر پایه ای از استخوان ها و لثه های سالم ایجاد می شود تا شما از لبخند زدن هیچ هراسی نداشته باشید. تصویربرداری CBCT بخش مهمی از مراقبت های پریودنتال با کیفیت بالا است که به شما برای حفظ سلامت کامل دندان کمک می کند.

در حال حاضر محبوبیت CT با پرتو مخروطی دندان به سرعت افزایش یافت چرا که تصاویر سه بعدی در جراحی های ترمیمی و روش های کاشت دندان بسیار ارزشمند و ضروری می باشد. برخی از مزایای مهم فناوری CT پرتو مخروطی در حوزه دندانپزشکی به شرح زیر است:

1- ارائه تصاویر کامل از استخوان و بافت نرم

برخلاف اشعه ایکس و رادیولوژی، عکس CBCT دندان برای ایمپلنت می تواند استخوان ها و بافت های نرم را به راحتی اسکن کند. این اسکن اطلاعات بیشتری نسبت به اشعه ایکس معمولی دندان ارائه می دهد و به دندانپزشک اجازه می دهد تا برنامه درمانی دقیق تری برای ترمیم بافت آسیب دیده تدوین کند.

2- کیفیت و دقت بالای تصویر

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت در یک نقطه خاص قرار می گیرد و به دندانپزشکان اجازه می دهد ناحیه ای را که به کوچکی ریشه یک دندان است را به طور کامل و دقیق بررسی کنند. قابلیت های سه بعدی به این معنی است که دندانپزشک می تواند آنچه را که در دهان بیمار می گذرد از زوایای مختلف برای تشخیص بهتر و ارزیابی کامل مشاهده کند.

3- سریع و بدون درد

اسکن کامل دهان توسط فناوری CBCT اغلب بین 20 تا 40 ثانیه طول می کشد که دندانپزشک کمتر از 10 ثانیه برای اسکن یک ناحیه خاص نیاز دارد. در این سیستم یک دندانپزشک می تواند صدها تصویر را در یک اسکن تولید کند و دید جامعی از دهان و دندان های بیمار داشته باشد. هر اسکن می تواند چندین نما و زوایای ایجاد کند که دندانپزشک می تواند برای ارزیابی کامل آن ها را بررسی و یا دستکاری کند.

4- دوز کمتر تابش

اسکن CBCT از اشعه های با طول موج بلندتری برای عکس برداری های دهان و دندان نسبت به سی تی اسکن معمولی استفاده می کند. به همین خاطر پس از انجام اسکن هیچ تشعشعی خطرناکی بر روی بافت های و بدن بیمار باقی نمی ماند. با این حال، بیمار زن در صورت بارداری باید شرایط خود را به دندانپزشک اطلاع دهد تا در حین عکسبرداری اقدامات احتیاطی را انجام گیرد.

5- تشخیص دقیق و برنامه ریزی بهتر درمان

تصویربرداری CBCT امکان ارزیابی جامع استخوان فک و ساختارهای اطراف را فراهم می کند که برای برنامه ریزی موثر درمان بسیار مهم است. دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند از تصاویر سه بعدی برای تعیین محل و جهت گیری بهینه ایمپلنت های دندانی استفاده کنند و از تناسب و عملکرد بهتر اطمینان حاصل کنند.

6- افزایش دقت دندانپزشک

با تصویربرداری CBCT، دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند محل دقیق و آناتومی اعصاب، سینوس ها و دیگر ساختارهای حیاتی را ببینند. این اطلاعات امکان قرار دادن دقیق تر ایمپلنت های دندانی را فراهم می کند و خطر عوارض را کاهش می دهد و نتیجه موفقیت آمیز را تضمین می کند.

7- نتایج بهتر بیمار

با بررسی دقت و برنامه‌ریزی درمانی بهتر توسط تصویربرداری CBCTمی تواند به بیماران مختلف کمک نمود. تا از نتایج فوق العاده روش های درمانی تعیین شده لذت بیشتری ببرند. ایمپلنت های دندانی می توانند جایگزین دندان های از دست رفته و بازگرداندن لبخند بیمار شوند که منجر به بهبود سلامت دهان، عملکرد و عزت نفس می شود.

8- کاهش زمان جراحی

با ارائه تصاویر سه بعدی دقیق توسط تصویربرداری CBCT نیاز به اشعه ایکس متعدد و برداشت های فیزیکی بافت دهان و دندان به طور کامل از بین می رود. این کار باعث صرفه جویی در زمان شده تا استرس و ناراحتی بیمار را به میزان قابل کاهش دهد. علاوه بر این، اطلاعات جمع‌آوری‌شده از تصویربرداری CBCT امکان یک روش جراحی سریع‌تر و کارآمدتر را فراهم می‌کند.

آیا تصویر برداری CBCT برای دندان ها مضر است؟

انجام تصویر برداری CBCT برای تجزیه و تحلیل بسیاری از مشکلات و بررسی دقیق شرایط دندانی مزمن می تواند یک گزینه عالی باشد. تکنیک‌های سنتی اشعه ایکس، چه روی فیلم و چه به صورت چه دیجیتال تنها می تواند تصویری دو بعدی از یک وضعیت دندان را در اختیار پزشک قرار ‌دهد. آنچه که CBCT به ما ارائه می کند، نمای سه بعدی از استخوان ها، دندان ها و سایر بافت های سخت است که به ما امکان می دهد. این دید جامع از مناطق و دندان های مورد نظر ممکن است در تصویربرداری دو بعدی سنتی پنهان شده باشد.

تصاویرCBCT به دندانپزشک اجازه می دهد تا اطلاعات دقیق تری در مورد ساختارهای داخل دندان و استخوان فک به دست آورد. این تکنولوژی برای درمان ریشه مدرن و برنامه ریزی ایمپلنت دندان یک امر بسیار مهم و ضروری است. همچنین از تصویر برداری CBCT برای ارزیابی خطر آپنه خواب ، ارتودنسی بزرگسالان ، تعیین حرکت دندان و سطوح استخوانی فک و دهان نیز استفاده می شود.

بنابراین باید بدانید که واحدهای CBCT کاملا بی خطر بوده و در بیشتر موارد حتی نسبت به واحدهای اشعه ایکس کم خطر و ایمن تر هستند. با این حال استفاده از فناوری دیجیتال و نرم‌افزار تصویربرداری رادیولوژیک برای زنان باردار و کودکان زیر دوسال منع شده ویا با شرایط خاصی انجام می شود.

تحقیقات پزشکی بیان می کند طول موج موثر پس‌زمینه‌ای اشعه ایکس و ماورا بفش که همه افراد به صورت روزانه در معرض آن قرار می‌گیرند 10 میکروسیورت (µSv) است. در صورتی که طول موج اشعه استفاده شده در واحدهای تصویر برداری CBCT حداکثر تا 27 میکروSv می باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

فواید عکس cbct | بهترین ایمپلنت اصفهان

مزایای اسکن CBCT برای دندانپرشکان چیست؟

مزایای سی تی اسکن با پرتو مخروطی، آن را به گزینه ای عالی برای دندانپزشکی و کاشت ایمپلنت تبدیل کرده است. استفاده از این روش می تواند برای برنامه های درمانی ایمن و همچون ایمپلنت فواید بسیار زیادی به دنبال داشته باشد.

  • استفاده از عکس CBCT دندان برای ایمپلنت اندازه گیری و محلی سازی استخوان فک موجود را برای دندانپزشک آسان می کند. این کار باعث می شود که کاشت ایمپلنت مجازی با دقت کامل انجام شود.
  • دندانپزشکان می توانند از CBCT و یک اسکن نوری برای ایجاد یک مدل مجازی کامل از بافت های نرم، استخوان ها و دندان های بیمار استفاده کنند.
  • دندانپزشک با کمک اسکن CBCT می تواند برای دندان های بیمار بایت مناسب را طراحی کند و خطر ناهماهنگی ایمپلنت ها را کاهش دهد.
  • دندانپزشک از اسکن CBCT برای تعیین مکان اعصاب حسی برای انتخاب طول مناسب ایمپلنت استفاده نموده و خطر آسیب عصبی را کاهش دهد.
  • عکس برداری CBCT تصویر دقیقی از محل سینوس ماگزیلاری به دندانپزشک ارائه می دهد تا از این طریق جراح طول ایمپلنت مناسب را برای جلوگیری از نفوذ ایمپلنت به داخل سینوس انتخاب کند.
  • سی تی اسکن مخروطی به دندانپزشک اجازه می دهد تا اندازه مناسب ایمپلنت را برای ثبات و یکپارچگی مطلوب انتخاب کند. این کار تضمین می کند که ایمپلنت می تواند نیازهای بیماران را برآورده کند و برای مدت طولانی به فرد خدمت کند.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

کامپوزیت و بوی بد دهان

تاثیر دندانپزشکی بر فشار خون

بهترین نوع لمینت دندان

Leave a Comment