فواید فلوراید و سلامت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

فلوراید و سلامت دندان

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که موجب تقویت دندانها شده و از پوسیدگی ها جلوگیری می کند. ده ها سال است که فلوراید تراپی یک درمان پایه ای در بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. فلوراید از مینای دندان سالم محافظت می کند و با باکتری هایی که به دندان ها و لثه ها آسیب می رسانند ، مبارزه می کند. مینای دندان لایه محافظ بیرونی هر دندان است. دراینجا به بررسی فواید فلوراید و سلامت دندان میپردازیم.

اگر در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستید ، فلوراید بسیار مفید است. پوسیدگی ها وقتی اتفاق می افتد که باکتری ها روی دندان ها و لثه ها جمع می شوند و یک لایه چسبنده پلاک را تشکیل می دهند. پلاک اسیدی تولید می کند که باعث از بین رفتن دندان ها و بافت لثه می شود. اگر پلاک لایه مینای دندان را تجزیه کند ، باکتری ها می توانند عصب و خون موجود در هسته دندان را آلوده کرده و به آنها آسیب برسانند.

در ادامه فواید درمانی فلوراید ، عوارض جانبی و دیگر مسائل مربوط به آن را تشریح خواهیم کرد.

فواید فلوراید و سلامت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

فلوراید تراپی چگونه انجام می شود؟

فلوراید تراپی به چند روش انجام می شود:

روش اول:

دندانپزشک در این روش از فوم فلوراید استفاده می کند. به این گونه که فوم فلوراید را به طور مستقیم بر روی دندان قرار می دهد. بعد از انجام این کار بیمار تا سی دقیقه بایستی از استعمال سیگار، خوردن و یا آشامیدن خودداری کند تا فلوراید بخوبی جذب شود.

روش دوم:

در این روش دندانپزشک فلوراید را در داخل وسیله ای خاص قرار داده و آنرا به مدت ۹ دقیقه بر روی دندان قرار می دهد. پس از این مدت محافظ را برداشته و از فرد می خواهد که دهان خود را بشوید.

روش سوم:

این روش شامل استفاده از وارنیش فلوراید است که از سدیم فلوراید پنج درصد تشکیل شده است. این فلوراید به حالت ژل طلایی رنگی وجود دارد که بر روی دندانها زده می شود.

چنانچه همیشه گزارش کاملی از سوابق سلامتی و درمانی خود را به دندانپزشک بدهید او می توانند روش درمان مناسب را برای شما بهتر انتخاب کنند.

به چه میزان فلوراید نیاز دارید؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می کند که بسته به میزان بهداشت دهان و دندانتان هرسه ماه، هرشش ماه و یا هر۱۲ ماه برای فلوراید تراپی به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر در معرض خطر پوسیدگی های شدید هستید ، ممکن است دندانپزشک برای شما یک محلول شستشو یا ژل مخصوص فلوراید را برای استفاده منظم در منزل تجویز کند.

موارد زیر می توانند احتمال پوسیدگی دندانی شما را افزایش دهند:

-استفاده بیش از حد از مواد مخدر یا الکل

-اختلالات گوارشی

-بهداشت دهان و دندان ضعیف

-فقدان مراقبت های دندانپزشکی لازم

-سوء تغذیه

-خشکی دهان یا کاهش بزاق

-مینای دندان ضعیف

منابع رایج فلوراید در رژیم غذایی عبارتند از:

-چای

-آب

-غذای پخته شده در آب

-مصرف ماهی ها همراه با استخوان

-شیر خشک نوزادان و برخی از سرلاکها

مصرف بهینه فلوراید از مواد غذایی ، آب و مکمل ها تامین می شود.

مقادیر توصیه شده روزانه فلوراید عبارتند از:

-تولد تا ۳ سالگی: ۰.۱ تا ۱.۵ میلی گرم

– ۴ تا ۶ سالگی: ۱ تا ۲.۵ میلی گرم

– ۷ تا ۱۰ سالگی: ۱.۵ تا ۲.۵ میلی گرم

-نوجوانان و بزرگسالان: ۱.۵ تا ۴ میلی گرم

فواید فلوراید و سلامت دندان چیست؟

فلوراید با ترمیم مواد معدنی موجود در سطح دندان عمل می کند. جایی که ممکن است باکتریها مینای دندان را از بین برده باشند. همچنین می تواند رشد باکتری های مضر دهان را مهار کرده و از بروز پوسیدگی ها جلوگیری کند.

دکتر نیکیتا ویشاه ، دندانپزشکی از شیکاگو می گوید: «فلوراید نمی تواند پوسیدگی را از بین ببرد ، اما ضمن این که یک سطح بیرونی قوی تری روی دندان شما ایجاد می کند ، می تواند به جلوگیری از نفوذ پوسیدگی به قسمت های عمیق تر دندان کمک کند.»

فلوراید هم برای فرزندان و هم برای بزرگسالان مفید است. کودکانی که تحت فلوراید تراپی قرار گرفته اند ، احتمال ابتلا به پوسیدگی ها نیز برایشان کمتر است. یک مطالعه بزرگ نشان داده که کودکان و نوجوانانی که به مدت یک سال تحت درمان با فلوراید قرار گرفته اند ، ۴۳ درصد کمتر احتمال دارد که دچار پوسیدگی دندان شوند.

جدا از افزودن فلوراید به خمیر دندان ، مطالعات نشان داده که افرادی که آب آشامیدنی فلوئوریده مصرف می کنند ۴۰ تا ۶۰ درصد کمتر احتمال ابتلا به پوسیدگی را دارند. متخصصان توصیه می کنند که همواره مقدار کمی از فلوراید در آب آشامیدنی وجود داشته باشد.

 


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:

عوارض سوء مصرف فلوراید

معایب و مزایای مینی اسکرو

انواع بریج دندان یا پل دندانی

روش های پیشگیری و درمان عفونت دندان

عفونت لثه چیست و چه علائمی دارد؟

راه های پیشگیری از آبسه دندان چیست

Leave a Comment