قطره آهن و پوسیدگی دندانی | بهترین ایمپلنت اصفهان

قطره آهن و پوسیدگی دندانی

بسیاری از والدین بر این باورند که پوسیدگی دندان‌های کودکشان به علت مصرف قطره آهن در دوره نوزادی می‌باشد. بر اساس مطالعات پزشکی بر صحت این عقیده باید تردید نمود. در این مبحث با بهترین ایمپلنت اصفهان به مروری اجمالی در مورد اهمیت آهن در سلامت کودک و تأثیر قطره آهن و پوسیدگی دندانی، خواهیم داشت.

نقش آهن در رشد کودکان

آهن به عنوان جزء تشکیل دهنده هموگلوبین و میوگلوبین عضلات، نقش مهمی در جهت تأمین اکسیژن مورد نیاز سلول‌ها ایفا می‌کند. همچنین آهن به عنوان کوفاکتور در فعالیت بسیاری از آنزیم‌ها نقش داشته و در عملکرد صحیح سیستم ایمنی موثر می‌باشد.

امروزه کمبود آهن یکی از مشکلات مهم در سلامت عمومی کودکان محسوب می‌شود. حدود 6 تا 15 درصد کودکان جهان دچار کمبود آهن می‌باشند. پیشگیری از کمبود آهن در نوزادان و کودکان نوپا بسیار حیاتی می‌باشد.

بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک 

به طور معمول برای رشد سریع نوزادان و نوپایان نیاز به آهن فراوانی می‌باشد و هنگامی که این وضعیت با جذب کم آهن همراه باشد باعث بروز وضعیت کمبود آهن در کودکان خواهد شد. میزان آهن موجود در شیر مادر جهت تأمین نیازهای کودک تا 6 ماهگی کافی می‌باشد. پس از آن از 6 ماهگی تا 2 سالگی جهت تأمین آهن مورد نیاز بدن، مکمل‌های حاوی آهن که رایج‌ترین آن قطره آهن می‌باشد توسط پزشک کودک تجویز می‌شود.

قطره آهن و پوسیدگی دندانی | بهترین ایمپلنت اصفهان

منابع طبیعی خوراکی آهن

آهن اصولا در گوشت قرمز، تخم‌مرغ و ماهی یافت می‌شود. غذاهای دیگر مانند خوراک لوبیا، خوراک عدس و برخی سبزیجات نیز نقش مهمی در جذب آهن غذاها دارند. مواد فوق که غنی از آهن می‌باشند می‌توانند در کنار مکمل‌های تجویز شده به تأمین آهن مورد نیاز بدن کودک کمک کنند.
کمبود آهن در آغاز زندگی باعث ایجاد مشکلات رفتاری و عملکرد هوشی و حرکتی پایین خواهد شد. لازم به ذکر است که کودکان نوپا و دختران نوجوان آسیب پذیرترین گروه‌ها نسبت به فقر آهن هستند.

عوارض کمبود آهن

کمبود آهن در نوزادان و کودکان نوپا می‌تواند سبب کاهش رشد طبیعی کودک، کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها، خستگی زودرس و کم اشتهایی شود. همچنین کمبود آهن موجب کم خونی ناشی از فقر آهن می‌شود که با علائم بالینی ضعف، خستگی، رنگ پریدگی ،کرختی و سوزش دست و پا همراه است.

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

اثر قطره آهن بر پوسیدگی دندان

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که قطره آهن نه تنها سبب پوسیدگی دندانی نمی‌شوند بلکه تا حدودی سبب پیشگیری از پوسیدگی نیز می‌شود. مهمترین عارضه استفاده از قطره آهن بر روی دندان‌ها، تغییر رنگ به صورت خطوط قهوه‌ای تیره تا سیاه رنگ است. قطره آهن حاوی یونی رنگی می‌باشد که پس از حل شدن در بزاق دهان با رسوب بر روی شیار‌ها، فرورفتگی‌ها یا خلل و فرج دندان‌ها، سبب تغییر رنگ دندان می‌شود.

متاسفانه این باور نادرست در بسیاری از والدین نهادینه شده است که قطره آهن موجب خرابی دندان‌های کودک شده است. در صورتیکه هنوز مدارک و مطالعات کافی جهت اثبات این ادعا وجود ندارد و تنها تغییر رنگ دندان‌ها ناشی از مصرف قطره آهن به اثبات رسیده است.

 


بیشتر بخوانیم :

بدون سیلانت مانع پوسیدگی دندان شویم

فلوروزیس دندانی در کودکان

روش‌های کاهش درد دندان درآوردن نوزادان

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی عمومی

نیاز کودک به دندانپزشکی با آرامبخشی

Leave a Comment