بهترین دندانپزشک اصفهان | لق شدن دندان

با علل اصلی لق شدن دندان ها آشنا شوید : 

تجربه شل و یا لق شدن دندان در کودکان نشانه خوبی است. کودکان در آستانه در آمدن دندان های دائمی، شاهد لق شدن دندان های شیری خود هستند. اما بروز چنین اتفاقی در سنین بزگسالی نه تنها خوشایند نیست بلکه حتی کمی ترسناک و دلهره آور است.  بزرگسالان ممکن است هنگام مشاهده و یا احساس شل شدن دندان ها دچار اضطراب شوند. دندان‌های بزرگسالان دائمی هستند و برای ماندگاری کامل طراحی شده اند.

در برخی از موارد دلیلی برای نگرانی درباره وضعیت دندان وجود ندارد. اما اگر درمان و رسیدگی به موقع درباره یک دندان لق صورت نگیرد، ممکن است دندان خود را از دست دهید و برای جایگزینی آن نیازمند درملنت و مداخله دندانپزشکی باشید.

علل لق شدن دندان در بزرگسالان چیست؟

فاکتورهای زیر اغلب مسئول شل شدن یک یا چند دندان در بزرگسالان  هستند:

  • بیماری لثه (Gum disease)

بیماری لثه تحت عنوان پریودنتیت نیز شناخته می‎‌شود. پریودنتیت نوعی بیماری است که شامل التهاب و عفونت در لثه ها می‌‎شود. این بیماری معمولاً در اثر عادت های بهداشتی ضعیف دندان ایجاد می شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در ایالات متحده گزارش می دهد که نیمی از بزرگسالان این کشور در سن 30 سال و بالاتر دارای بیماری لثه هستند.

اگر با مسواک و نخ دندان زدن به صورت منظم و پی در پی پلاک های دندانی برداشته نشود، به احتمال زیاد شاهد بیماری لثه خواهید بود. پلاک دندان حاوی باکتری است. این ماده به دندان می‌چسپد و با گذشت زمان سخت و سختر می‌شود. در صورتی که پلاک رشد کند و ضخیم شود تنها متخصص دندانپزشکی قادر به برداشت و حذف آن خواهد بود. پلاک سخت شده به تارتار معروف است. تارتار باعث می‌شود لثه ها از دندان جدا شوند و شکاف‌هایی ایجاد می‌کنند که می توانند مورد هجوم باکتری ها و مواد آلوده قرار بگیرند.

با گذشت زمان، این فرایند می‌تواند استخوان و بافت های پشتیبان دندان‌ها را تجزیه کند و باعث شل یا لق شدن دندان ها شود.

برخی از علایم شایع التهاب لثه عبارتند از:

  1. ظریف، قرمز، دردناک یا متورم شدن لثه ها
  2. خونریزی از لثه حین مسواک زدن
  3. عقب نشینی لثه ها
  4. تغییر در نحوه قرار گیری و موقعیت دندان ها
  • بارداری (Pregnancy)

افزایش سطح هورمون استروژن و پروژسترون در دوران بارداری می تواند بر استخوان ها و بافت های دهان تأثیر بگذارد. افزایش بیش از اندازه این هورمون ها می تواند پریودنتیم یا  مجموعه استخوان ها و رباط هایی که از دندان ها حمایت می کنند و آنها را در جای خود نگه می دارند را تغییر دهد. هنگامی که پریودنتیم تحت تأثیر قرار می گیرد، ممکن است یک یا چند دندان شل و لق شوند.

تغییرات ایجاد شده طی دوره بارداری پس از اتمام این دوره به مرور زمان به حالت نخست خود بازمیگردند. و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما، هر کس در دوران بارداری دچار درد یا لق شدن دندان می‌شود، باید به دندانپزشک مراجعه کند تا بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشت دهان را به خوبی مدیریت کند و از بروز مشکلات بعدی پیشگیری کند.

بهترین دندانپزشک اصفهان | چرا لق شدن دندان اتفاق می افتد ؟

نکته:

در حقیقت، به دلیل ارتباط احتمالی بین بیماری لثه و زایمان زودرس، افراد باردار تشویق می‌شوند که مرتباً به دندانپزشکان مراجعه کنند.

  • صدمه و آسیب به دندان (Injury to the teeth)

دندان های سالم و طبیعی، قوی هستند اما زمانی که ضربه سهمگین و جدی به آن ها وارد شود می‌توانند مورد آسیب قرار بگیرند. نتیجه برخی از تصادفات می‌تواند نه تنها به لق شدن دندان بلکه به خرد شدن آن نیز منجر شود.

به طور مشابه به هم زدن دندان ها یا دندان قروچه در طی خواب نیز میتواند دلیلی دیگر برای وارد شدن آسیب به دندان ها و سست شدن آن ها باشد. بسیاری از افراد تا زمانی که درد فک ها را تجربه نکرده اند، متوجه عادت دندان قروچه خود نمیشوند. اما مراجعه به مطب دندانپزشکی میتوند در این زمینه مفید باشد. ممکن است یک دندانپزشک قبل از وارد شدن آسیب دائمی دندان ها مشکل را تشخیص دهد.

  • پوکی استخوان (Osteoporosis)

پوکی استخوان نوعی بیماری است که باعث می شود استخوان ها ضعیف شده و تحلیل روند. در نتیجه، حتی وارد شدن ضربات بسیار جزئی نیز می‌توانند منجر به شکسته شدن استخوان ها شود.

در حالی که پوکی استخوان معمولاً بر ستون فقرات، باسن و مچ دست تأثیر می گذارد، این امکان نیز وجود دارد که استخوان های فک بالا و پایین را نیز درگیر کند. در نتیجه پوکی استخون میتواند به صورت مستقیم باعث لق شدن دندان ها شود.

اگر از تراکم بافت استخوانی کاسته شود احتمال سست شدن دندان ها بسیار بالا است. انستیتوی ملی بهداشت (NIH) در ایالات متحده همچنین از ارتباط احتمالی بین ریزش استخوان و افزایش خطر ابتلا به بیماری لثه خبر می‌دهد.

بیشتر بدانید : جلوگیری از لق شدن ایمپلنت