لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

لمینت یا ونیر دندان

در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان قصد داریم درباره لمینت دندان توضیحاتی خدمت شما ارائه کنیم. ونیر دندان یا لمینت دندان، یک پوسته یا لایه‌ی نازک سرامیکی است که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. لمینیتها از مواد ترمیم کننده‌ای ساخته می‌شوند که برای اهداف زیبایی در کنار حفاظت از سطح دندان آسیب‌دیده کاربرد دارند. اساساً ونیرها برای کمک به فرد برای داشتن دندانی با ظاهر زیباتر و لبخندی جذابتر اصلاح طرح لبخند مفید هستند به همین دلیل توسط بسیاری از دندان‌پزشکان زیبایی دندان‌پزشکی زیبایی استفاده می‌شوند. به علاوه، فرایند انجام لمینت به اندازه‌ی انجام روکش دندان روکش دندان پیچیده نیست اما پیچیده‌تر از انجام باندینگ دندان باندینگ دندان می‌باشد.

رایجترین استفاده‌ی ونیرها یا لمینیتها، ترمیم دندانهای آسیب‌دیده، دندانهای دارای تغییر رنگ تغییر رنگ دندان، دندانهای شکسته شکستگی دندان یا دندانهای فاصله‌دار رفع فاصله‌ی دندان می‌باشد. ماده‌ی آن معمولاً ضخامتی در حدود میلیمتر دارد و بر روی سطح دندانی قرار می‌گیرد که هنوز سالم و بی نقص است. از آنجا که لمینتها یک لایه‌ی محافظ محسوب می‌شوند، می‌توانند حساسیت دندان را به سرما، گرما و شیرینی‌ها کاهش دهند.

فواید لمینت دندان

  •  یکی از مزیتهای اساسی ونیرها (لمینیت) این است که بیماران از تأثیر ونیرها بر روی ظاهر دندانهای خود لذت می‌برند.
  •  این روش، راه‌حلی بسیار عالی است چرا که لمینیت می‌تواند لبخند شما را به لبخندی عالی و زیبا تبدیل کند.
  • از آنجا که لمینیت یا ونیر ، برای تطبیق با دیگر دندانهای شما ساخته می‌شوند، بنابراین طبیعی به نظر رسیده و هیچ کس نمی‌تواند تشخیص دهد که شما یک عمل دندان‌پزشکی زیبایی انجام داده اید.
  • لمینیت از دندانهای طبیعی شما استفاده می‌کند و به همین دلیل هیچ نیازی به جراحی وجود نداشته و زمان بهبودی کاهش می‌یابد.
  • مزیت دیگر این است که ونیرها از مواد مقاوم در برابر لکه ساخته می‌شوند. بنابراین دندانهای شما سفیدتر و درخشانتر به نظر می‌رسند حتی اگر عادت به خوردن قهوه داشته باشید. دندان‌پزشکان از لمینیت برای تغییر شکل لبخند شما استفاده می‌کنند.

لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

معرفی انواع مختلف لمینت دندان

به طور اساسی چهار نوع لمینت دندان وجود دارد که توسط دندان‌پزشکان زیبایی استفاده می‌شوند. این چهار نوع شامل موارد زیر می‌باشند:

ونیرهای کامپوزیتی

این لمینتها می‌توانند با یک بار مراجعه به دندان‌پزشک انجام شوند. برای اینکه این لمینتها به صورت دندان طبیعی به نظر برسند، شفاف و صاف و هموار می‌شوند اما به اندازه‌ی لمینتهای چینی قوی نیستند. لمینتهای کامپوزیت در هنگام خوردن غذاهای ترد یا سفت مستعد شکستن هستند اما به راحتی ترمیم می‌شوند.

لمینت سرامیک

این لمینیتها شامل پوسته‌ی سرامیکی نازکی هستند که بر روی قسمت جلویی دندان قرار می‌گیرند. لمینتها، برخلاف روکش دندان، هیچ فلزی را در مواد سازنده‌ی خود ندارند. برای انجام لمینت چینی به دو بار مراجعه به دندان‌پزشک نیاز است. در جلسه‌ی اول دندان‌پزشک قالبی از دندانهای شما تهیه کرده و یک ونیر موقتی ساخته شده از جنس پلاستیک را برای شما به کار می‌برد. در جلسه‌ی دوم لمینت موقتی برداشته شده و با لمینت دائمی جایگزین می‌شود.

ونیرهای غیر دائمی

این ونیرها از مواد رزین قابل انعطاف ساخته می‌شوند. ونیرهای غیر دائمی موجود بوده و در صورت نیاز به راحتی خارج می‌شوند.

ونیرهای کامی

این ونیرهای دندانی معمولاً از طلا ساخته می‌شوند اما ممکن است دارای مواد کامپوزیت یا سرامیک (لمینت دندانی) نیز در مواد تشکیل دهنده‌ی خود باشند. این ونیرها در سقف دهان فرد (سمت داخلی دندان) و برای دندانهای بالایی و بخصوص برای درمان سایش دندانها استفاده می‌شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

فرایند انجام لمینت

لمینت دندان شامل یک فرایند سه مرحله ای است:

بررسی دندان ها

گام اول شامل مشارکت فعال میان شما و دندان‌پزشک شماست. برای دندان‌پزشک خود توضیح دهید که منتظر چه نتیجه‌ای هستید. در طول این جلسه، دندان‌پزشک دندانهای شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که لمینت برای شما مناسب است یا خیر. همچنین فرایند انجام کار و محدودیتهای آن را برای شما شرح می‌دهد. همچنین دندان‌پزشک از دندان شما عکس‌برداری ]عکس دندان[ کرده و احتمالاً قالب دندانتان را می‌سازد.

آماده‌سازی دندان ها

برای آماده کردن دندان برای انجام لمینت، دندان‌پزشک تقریباً نیم میلیمتر از مینای دندان را از سطح دندان برمی‌دارد. این اندازه تقریباً برابر ضخامت ونیری است که قرار است اضافه شود. قبل از برداشتن مینای دندان، شما و دندان‌پزشکتان باید درباره‌ی نیاز به بیهوشی موضعی برای بی حس کردن آن ناحیه از دندان، تصمیم‌گیری کنید. سپس دندان‌پزشک یک مدل یا قالب از دندان شما را تهیه می‌کند. این مدل به آزمایشگاه دندان فرستاده می‌شود و در آنجا لمینیت شما ساخته می‌شود. معمولاً یک تا دو هفته طول می‌کشد تا لمینیت آماده شده به دست دندان‌پزشک برسد. برای هر دندانی با ظاهر ناخوشایند، لمینت موقتی با صرف هزینه‌ا‌ی اضافی گذاشته می‌شود.

اتصال لمینت به دندان

پیش از آنکه لمینت به صورت دائمی به دندان شما چسبانده شود، دندان‌پزشک آن را به صورت موقتی بر روی دندان شما قرار می‌دهد تا از مناسب بودن و رنگ آن اطمینان حاصل کند. او به صورت مکرر ونیر را خارج کرده و می‌تراشد تا به اندازه‌ی مناسب دست یابد؛ رنگ لمینت هم با کم و زیاد کردن سیمان استفاده شده، تنظیم می‌شود.

سپس، برای آماده کردن دندان شما برای دریافت لمینت، دندان شما تمیز و براق شده و اچ می‌شوند که این عمل دندان را برای یک اتصال قوی، مستحکم می‌کند. چسب سیمان به لمینت اضافه می‌شود و سپس لمینت بر روی دندان قرار می‌گیرد. زمانی که مکان درست آن پیدا شد، دندانپزشک یک پرتو نوری را به ونیر یا لمینت می‌تاباند. این عمل مواد شیمیایی موجود در سیمان را فعال می‌کند و باعث می‌شود که سیمان سریعاً سفت و سخت شود.

گامهای نهایی شامل خارج کردن سیمان اضافی، ارزیابی نحوه‌ی گاز زدن شما و انجام تنظیمات نهایی در صورت نیاز می‌باشد. ممکن است از شما خواسته شود که پس از دو هفته برای جلسات پیگیری به مطب مراجعه کنید تا بررسی شود که لثه‌ی شما چگونه به لمینت پاسخ داده و مکان ونیر نیز یک بار دیگر بررسی شود.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

قبل از لمینت کردن به چه نکاتی توجه کنیم؟

درمان بیماری لثه

نحوه روکش کردن دندان

Leave a Comment