لمینت سرامیکی ایمکس چیست؟| بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان |دکتر ندا مکانیک

آشنایی با لمینت سرامیکی ایمکس

روکش سرامیکی ایمکس که از سرامیک شیشه‌ای دی سیلیکات لیتیوم ساخته شده است؛ در گام اول از موم ساخته شده و در مراحل بعدی پرداخت و اصلاح می‌شوند تا کاملا با کانتور‌ها، سایه‌ها و ساختار دندان طبیعی فرد مطلابقت داشته باشد. زیبایی و درخشش طبیعی پرسلن ونیر اهمیت بسیار زیادی دارد که چنین انتظاری در گذشته توسط لمینت و کامپوزیت دندان برآورده نمی‌شد.

اما لمینت سرامیکی ایمکس که دستاوردی بسیار مهم و جدید در خدمات زیبایی دندانپزشکی است؛ به دلیل زیبایی ظاهری و شفافیت مشابه مینای دندان، توانسته است جذابیت بیشتری نسبت به سایر لمینت‌های سرامیکی پیدا کند.در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان به بررسی لمینت سرامیکی ایمکس می پردازیم.

درواقع طرح لبخندی که با این نوع لمینت اصلاح شده است، قابل تشخیص نیست چرا که جلوه‌ای طبیعی به دندان‌ها می بخشد.

لازم به ذکر است که انتخاب سایه و رنگ توسط پزشک، بیمار و همچنین با توجه به رنگ پوست و رنگ طبیعی دندان فرد انتخاب می‌شود.

یکی دیگر از جذابیت‌های لمینت سرامیکی tEMAX ضخامت کم آن است چرا‌که این نوع لمینت با ضخامتی حدود 3/. تا 4/. میلی‌متر، نقش مینای دندان را ایفا می‌کند؛ و همین امر نیز سبب شده است برای نصب لیمنت سرامیکی ایمکس نیازی به تراش دندان نباشد.

همانطور که از نام این نوع لمینت مشخص است؛ روکش‌های سرامیکی فشرده از سرامیک پرس شده و فشرده شده ساخته شده‌اند بنابراین طول عمر زیادی دارند و بسیار مقاوم هستند.

مزایای لمینت سرامیکی ایمکس

لمینت سرامیکی ایمکس با توجه به ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فردی که دارد، به یکی از پر‌طرفدار‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند تبدیل شده است. همچینن توانسته است دغدغه اصلی مربوط به لمینت دندان که تراش دندان‌ها بود را به طور کامل از بین ببرد.

بنابراین افرادی که به دلیل تراش دندان‌ها، خودشان را از مزایای لمینت دندان محروم ‌می‌کردند؛ دیگر با خیالی آسوده می‌توانند از مزایای لمینت سرامیکی ایمکس بهره‌مند شوند.

در ادامه به مهم‌ترین مزایای روکش سرامیکی فشرده شده (لمینت سرامیکی EMAX) اشاره خواهیم کرد:

  • استحکام بسیار بالا
  • حداقل نیاز به آماده سازی
  • ظاهر طبیعی
  • طول عمر

نکات تغذیه ای بعد از جرم گیری دندان | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

استحکام بسیار بالا:

همانطور که در فوق به این موضوع اشاره شد، یکی از مهم‌ترین مزایای لمینت سرامیکی EMAX، استحکام و مقاومت بسیار زیاد آن است. به دلیل این‌که این نوع لمینت در لایه‌های بسیار نازکی تهیه می‌شوند. برخی از افراد فکر می‌کنند که لمینت ایمکس از مقاومت کمی برخوردار است و ضریب شکنندگی بالایی دارند اما واقعیت این است که لمینت‌های سرامیکی ایمکس، به دلیل فرآیند ساختشان از مقاومت بسیار بالایی نسبت به دیگر لمینت‌های دندان، برخوردار هستند.

حداقل نیاز به آماده سازی:

ضخیم نبودن این نوع لمینت که خود یک مزیت بسیار مهم به شمار می‌رود، سبب شده است در حین نصب آن، خیلی به آماده‌سازی دندان نیاز نباشد. زیرا همانطور که گفته شد نیازی به تراش دندان نیست.
نکته قابل توجه دیگر درباره پرسلن پرس شده این است که ونیر در این روش با سطح رویی دندان واکنش بسیار خوبی نشان می‌دهد و بهتر به آن می‌چسبد. در‌حالی که اگر همین ونیر به لایه‌های زیرین دندان نصب شود، عملکرد ضعیفی خواهد داشت.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

ظاهر طبیعی:

یکی از ویژگی‌های روکش پرسلن پرس شده، مات بودن آن است که همین امر باعث شباهت بسیار زیاد آن به دندان‌های طبیعی شده است. فرآیند ساخت این نوع لمینت سبب شده است بیشتر به دندان‎های طبیعی شباهت داشته باشد. مثلا پس از ساخت لمینت ‌EMAX با انجام کار‌هایی مانند اضافه کردن کمی رنگ و لعاب و همچنین تراشیدن ونیر قبل از افزودن پروکلین فلداسپاتیک، ظاهری طبیعی و مشابه با دندان‌های طبیعی به آن می‌بخشند.

طول عمر:

در بررسی طول عمر انواع لمینت و کامپوزیت دندان همیشه بحث رعایت بهداشت و مراقبت از آن در اولویت است. درواقع لمینت‎ها نیز مانند دندان‌های طبیعی به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارند و در صورت عدم رعایت، دچار آسیب و کاهش طول عمر می‌شوند.
اما در حالت کلی با توجه به استحکام و مقاومت بسیار زیاد روکش سرامیکی فشرده شده. اگر بهداشت دهان و دندان و همچنین سایر مراقبت‌های مربوط به دندان به خوبی رعایت شود، این لمینت‌ها طول عمری برابر با 20 سال و یا حتی بیشتر نیز دارند.

البته یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش طول عمر و مقاومت لمینت سرامیکی ایمکس را می‌توان پیوند مستقیم مینای دندان و لمینت دانست.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

کاربردهای ایمپلنت ثانویه

افزایش طول عمر لمینت سرامیکی دائمی

معرفی بهترین برندهای کامپوزیت دندان

Leave a Comment