آشنایی با لیفت یا بالا کشیدن لثه

لیفت لثه چیست؟ اگر زمانی که می‌خندید یا لبخند می‌زنید، بیشترین چیزی که می‌بینید لثه ها هستند، این یعنی شما نیازمند بالا کشیدن یا لیفت لثه هستید. لیفت و بالا کشیدن لثه‌ ها با کمک روشی به نام (gingivoplasty) صورت می‌گیرد. در این عمل، بخش پایینی لثه ها با روش‌های مختلفی بالا کشیده می‌شود. در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص بهترین ایمپلنت اصفهان قصد داریم شما را با بیشتر با لیفت یا بالا کشیدن لثه آشنا کنیم.

نرمال و غیرنرمال لثه‌ها

یک لحظه جلو آینه بروید و لبخند بزنید. سعی کنید مثل همیشه لبخند بزنید یا بخندید. به لثه‌های خود حین لبخند زدن یا خندیدن توجه کنید. وقتی می‌خندید خط لثه‌های شما در چه موقعیتی است؟ بالاتر از حد نرمال؟ پایین‌تر؟

در حالت طبیعی و در یک طرح لبخند بی عیب و نقص، تنها بخش کمی از لثه ها نمایان است. وقتی لبخند می زنید، دو حالت غیرنرمال در مورد لثه ها به قرار زیر است:

بیشترین بخش لبخند شما لثه است
اصلا لثه شما در لبخند دیده نمیشود
هر دو حالت، زیبایی لبخند شما را به شدت به خطر انداخته و ظاهر شما را نیز از زیبایی خواهد انداخت.

عوامل زیر باعث تغییر در خط لثه ها میشود:

 • مشکلات مربوط به وراثت و ژنتیک
 • بروز برخی بیماری های خاص در اشخاص
 • تجویز و مصرف تعدادی داروی مشخص و خاص

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

لیفت یا بالاکشیدن لثه چیست؟

لیفت لثه یا جنجیوپلاستی (gingivoplasty) یک عمل جراحی زیبایی برای تصحیح خط لثه (gum line) است. در این روش، بخش بافت نرم لثه برداشته میشود تا خط لثه شکل زیباتری داشته باشد و یا هنگام لبخند زدن بخش زیادی از لثه ها دیده نشده و میزان دیده شده لثه و دندان ها تناسب داشته باشد.

گاهی اوقات برداشتن و یا تغییر موقعیت لثه ها صرفاً به دلیل رسیدن به لبخند زیباتر نیست و برای جلوگیری از عفونت لثه، جمع شدن پلاک زیر لثه و در نتیجه جلوگیری از آسیب به دندان ها لازمست تا خط لثه ها تصحیح شود. در این شرایط به جراحی لیفت لثه، جنجیوکتومی (gingivectomy) گفته میشود.

لیفت لثه دائمی است؟

با توجه به اینکه بافت لثه امکان رویش مجدد ندارد، پس از انجام یک بار لیفت، دیگر لثه ها نیازی به جراحی ندارند. البته لازمست تا مراقبت های لازم را بعمل آورید تا جراحی لیفت لثه شما موفقیت آمیز باشد.

آیا لیفت لثه برای کامپوزیت دندان ضروری است؟

نیاز به جراحی لثه برای تصحیح خط لثه یا برداشتن بافت لثه آسیب دیده کاملا بستگی به شرایط بیمار دارد. اگر فردی لبخند لثه ای داشته باشد، برای نتیجه ی بهتر و زیباتر کامپوزیت دندان یا لمینت بهتر است ابتدا لیفت لثه انجام دهد.

آیا لیفت لثه درد دارد؟

بله، پس از برطرف شدن اثر داروهای بی حسی، درد خواهید داشت که با مصرف مسکن رفع خواهد شد.

بررسی تفاوت جنجیوپلاستی و جنجیوکتومی

جنجیوپلاستی یک عمل زیبایی است که طی آن فرم غیرنرمال و یا موقعیت بد لثه ها اصلاح میشود و هدف اصلی آن داشتن طرح لبخند زیباتر است. در حالیکه، جنجیوکتومی به جراحی لثه می گویند. در شرایطی که بافت لثه دچار مشکل است. و برای جلوگیری از آسیب به استخوان لازم است بافت لثه برداشته شود.

در برخی شرایط، انجام همزمان هر دو عمل جنجیوپلاستی و جنجیوکتومی لازم است.

مزایای لیفت لثه

مهم‌ترین و برجسته ترین مزیت انجام این عمل بهبود طرح لبخند است. برخی دیگر از مزایای این روش عبارتند از:

 • تراز شدن خط لثه
 • به چشم آمدن بیشتر دندان ها
 • بهبود زیبایی صورت حین لبخند
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری های لثه
 • بهبود و حتی ارتقاء سطح اعتماد به نفس
 • نتایج طولانی مدت و حتی دائمی لیفت لثه

معایب لیفت لثه

دقیقا مشابه تمام اعمال جراحی، این عمل نیز می تواند جوانب منفی خودش را داشته باشد. برخی از معایب یا جوانب منفی این عمل عبارتند از:

 • عدم موفقیت در عمل و احتمالا برگشت لثه ها به حالت سابق
 • تاثیرات منفی بی حسی روی برخی از افراد حساس که می توانند دچار آلرژی شوند

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مراحل درمان ریشه دندان

علل خونریزی لثه چیست؟

روش های تشخیص پوسیدگی دندان

Leave a Comment