ماندگاری لمینت دندان | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی ماندگاری لمینت دندان

لمینت دندان به عنوان طبیعی ترین درمان دندانپزشکی زیبایی شناخته شده است. آنها به طرز چشمگیری طبیعی به نظر می رسند و انواع نواقص دندان از جمله تراشه ها ، ترک ها و لکه ها را پنهان می کنند. در حالی که زیبایی هر لبخندی را بیشتر می کنند. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان ماندگاری لمینت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

شاید بهترین مزیت لمینت اینست که آنها بسیار بادوام باشند. لمینت دندان طوری ساخته شده است که روی هر دندان طبیعی قرار می گیرد و می توانند برای یک دهه یا بیشتر دوام بیاورند. با این وجود ، حتی ظریف ترین لمینت دندان ساخته شده نیاز به تعویض دارند و طول عمر لمینت دندان دائمی نیست. روکش لمینت دندان ، یک راه حل طولانی مدت و در عین حال موقت برای دندانهای دارای نقص زیبایی است. در لمینت مقداری از مینای دندان طبیعی تراشیده شود ، دندان تراشیده شده هرگز نمی تواند دوباره به حالت “برهنه” خود بازگردد. بنابراین هنگامی که لمینت سرامیکی به انتهای طول عمر خود می رسد ، باید آن را تعویض کرد.

یکی از بهترین روش‌های اصلاح طرح لبخند، لمینت دندان است که امروزه محبوبیت زیادی در بین مردم دارد. لمینت دندان که یک روش کم تهاجم است طی چند جلسه شما را به نتیجه دلخواه می‌رساند و در صورت مراقبت و نگهداری تا چند سال بدون هیچ آسیبی ماندگار خواهد بود.

روش انجام لمینت دندان

زمانی که برای مشاوره به متخصص مراجعه می‌کنید، با بررسی و معاینه دقیق و عکس‌برداری رادیولوژی، تشخیص می‌دهد که آیا این درمان مناسب شما هست یا خیر. سپس با انتخاب نوع برند و رنگ لمینت، نوبت به قالب‌گیری می‌رسد. اگر دندان‌های شما پوسیدگی خاصی نداشته باشند، یک الی دو هفته بعد از قالب‌گیری می‌توان روکش لمینت را روی دندان نصب نمود.

طول عمر لمینت دندان

بعد از نصب لمینت سرامیکی، دندان‌پزشک از شما می‌خواهد نکات بهداشتی و مراقبتی خاصی را رعایت کنید تا کیفیت روکش‌ها تغییر نکرده و ماندگاری آن زیاد شود. از همین روی همه چیز به میزان مواظبت شما بستگی دارد. اما در کل لمینتهای سرامیکی یکی از مستحکم‌ترین روکش‌های شناخته شده است که علاوه بر افزایش زیبایی لبخند، به سلامت دندان شما نیز کمک می‌کند.

به طور معمول این روکش‌ها می‌توانند 8 الی 10 سال در دهان شما عمر کنند. بعد از این مدت نیز اگر دندان‌پزشک تشخیص دهد که سطوح آن خراشیدگی زیادی ندارد یا اینکه روکش‌ها دچار شکستگی و ترک خوردگی نشده‌اند، ممکن است بعد از ترمیمات جزئی بتوانید مجدد از همین روکش‌ها استفاده کنید.

نکاتی برای انجام ونیر پرسلن دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر ندا مکانیک |

امکان تعویض لمینت دندان

روکش‌های سرامیکی مقاومت بالایی دارند، اما تشخیص ترمیم یا تعویض آن به شدت آسیب وارد شده بستگی دارد. مثلاً اگر رنگ لمینت به مرور زمان تغییر کرده است و نارضایتی شما مربوط به بدرنگی روکش‌هاست، با پولیش و استفاده از ژل‌های سفید کننده به راحتی آن را حل کرد. اما متأسفانه اگر ضربه یا هر چیزی باعث شکستن و لب پر شدن این روکش‌ها شده باشد، باید آن را تعویض کنید. در این موارد دندان‌پزشک فقط همان دندانی که آسیب دیده است را تعویض می‌کند.

برگشت درمان لمینت دندان

اگر از لمینتهای بدون تراش استفاده نکرده باشید، متخصص مجبور است مقداری از دندان شما را برای قرار دادن قالب بتراشد. از همین روی در صورت حذف لمینت سرامیکی ظاهر دندان شما نه تنها زیبا نیست بلکه کاملاً آزاردهنده خواهد بود. به علاوه به علت تراشیده شدن قسمت عمده مینای دندان، مقاومت کافی در برابر مواد غذایی و عفونت وجود ندارد و احتمال آسیب به دندان افزایش پیدا کرده است. از همین روی لمینت دندان یک روش غیرقابل برگشت است و بعد از عمر مفید آن باید تعویض گردد و امکان حذف کامل آن وجود ندارد.

عوامل اثرگذار روی عمر لمینت

  • جنس و کیفیت اولیه لمینت مهم‌ترین عامل مؤثر در ماندگار آن است.
  • یک متخصص باتجربه می‌تواند با مهارت و ظرافت کار خود، باعث افزایش دوام لمینت شود.
  • اگر بیمار درگیر بیماری‌های لثه و دندان باشد، احتمال بروز این عوامل بعد از لمینت نیز وجود دارد و روی کیفیت آن اثرگذار خواهد بود.

راه های افزایش ماندگاری لمینت دندان

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

بعد از لمینت دندان باید بیشتر از قبل بهداشت را رعایت کنید. بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان را بعد از مصرف هر خوراکی فراموش نکنید. زیرا در صورت تجمع مواد غذایی و تولید پلاک‌های مضر، احتمال پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد.

مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های رنگی را کاهش دهید

نوشیدنی‌های کافئین دار مثل چای و قهوه باعث ایجاد لک‌های قهوه‌ای و تسریع روند زرد شدن دندان می‌شوند. نوشیدنی‌های گازدار نیز تأثیر مشابهی روی لمینت سرامیکی می‌گذارند. همچنین بهتر است بعد از میوه‌ها و مواد غذایی رنگی، دهان و دندان خود را بشویید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید

نیکوتین موجود در سیگار و قلیان و همین‌طور مواد شیمیایی موجود در الکل، باعث افزایش فعالیت باکتری‌های مضر می‌شوند. از همین روی اگر نمی‌توانید مصرف آن‌ها را کنار بگذارید، بهتر از زودتر از حالت معمول برای ویزیت به متخصص مراجعه نمایید.

عادات رفتاری غلط را کنار بگذارید

برخی افراد عادات رفتاری مثل دندان قروچه یا جویدن ناخن را به طور مداوم تکرار می‌کنند. این کار موجب آسیب به روکش‌ها و لب پر شدن آن‌ها می‌شود. استفاده ابزاری از دندان نیز ممکن است باعث شکستن و خورد شدن لمینت سرامیکی شود.

چکاب‌های دوره‌ای را فراموش نکنید

شرایط سلامت دهان و دندان در هر فرد متفاوت است. بهتر است در بازه‌های زمانی توصیه‌شده برای ویزیت به متخصص مراجعه کنید تا در صورت مشاهده هرگونه عامل مشکوک، برای درمان آن اقدام کند.

موارد نیاز به تعویض لمینت دندان

اگر دندان درد دارید یا حس می‌کنید درگیر عفونت شده‌اید، شکستن و لب پر شدن لمینت، نارضایتی از رنگ و فرم لمینت

مسواک و خمیر دندان مخصوص لمینت

بهتر است از مسواک نرم و خمیر دندان بدون مواد ساینده برای مسواک زدن استفاده نمایید.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مقایسه کامپوزیت‌ دندان سارمکو با کاریزما و IPS

درمان جلو بودن فک با ونیر کامپوزیت

سن مناسب برای درمان بیرون‌زدگی فک

Leave a Comment